Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Jak skutecznie pozyskiwać granty naukowe? II edycja Giełdy Dobrych Praktyk Projektowych

    17.10.2024 06:55
    Autor: Administrator UMB
    Za nami II edycja Giełdy Dobrych Praktyk Projektowych UMB, wydarzenia przygotowanego przez Dział Rozwoju i Ewaluacji. W środę, 16 października 2024 r., w Euroregionalnym Centrum Farmacji, w gronie ekspertów i kilkudziesięciu uczestników, rozmawialiśmy o najskuteczniejszych praktykach pozyskiwania grantów na badania naukowe.
     
    Giełda Dobrych Praktyk Projektowych
     
    Giełda Dobrych Praktyk Projektowych stanowi unikalną możliwość zdobycia wiedzy na temat skutecznych metod pozyskiwania grantów oraz poznania wybranych projektów badawczych, o które mogą aplikować naukowcy UMB. Podczas wydarzenia liderzy projektów dzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i udzielają praktycznych wskazówek dotyczących aplikowania o zewnętrzne środki na realizację badań naukowych: udzielają praktycznych porad dotyczących skutecznego aplikowania o granty, przekazują wskazówki dotyczące nie tylko przygotowania wniosku, ale i zarzadzania projektem, efektywnego wykorzystania środków finansowych czy rozliczenia.
     
    Po sukcesie I edycji w czerwcu tego roku, Dział Rozwoju i Ewaluacji Nauki podjął decyzję o kontynuowaniu cyklu w nowym roku akademickim. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, naukowców zainteresowanych skutecznym pozyskiwaniem grantów.
     
    Giełdę Dobrych Praktyk Projektowych stworzyliśmy z myślą o powołaniu do życia pewnego rodzaju platformy wymiany wiedzy między doświadczonymi grantobiorcami a osobami, które albo dopiero rozpoczynają swoją „przygodę z grantami”, albo chcą się dowiedzieć u źródła, od praktyków, jak robić to skutecznie, do kogo się zgłosić, gdzie na uczelni szukać pomocy w składaniu wniosków i ich procesowaniu. Ale też Giełda Dobrych Praktyk Projektowych stanowi świetną okazję do networkingu, nawiązania współpracy z innymi naukowcami, do tego, żeby sprawdzić swoje pomysły i przedyskutować je z doświadczonymi mentorami. Serdecznie zapraszamy Państwa również do kontaktu z naszym Działem Rozwoju i Ewaluacji, gdzie codziennie wspieramy naszych naukowców – od początku do końca, w przejściu przez często zawiłe procesy składania wniosków. Doradzamy, pozostajemy w kontakcie, dbamy o to, aby Państwa projekty uzyskały finansowanie krajowe lub międzynarodowe, a następnie wspieramy w ich realizacji i przy rozliczaniu – mówiła Maria Szlachta, Zastępca Kierownika Działu Rozwoju i Ewaluacji UMB.
     
    Apel o aktywne pozyskiwania grantów
     
    II edycję Giełdy Dobrych Praktyk Projektowych otworzyła Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym, prof. Katarzyna Socha, która zachęcała zgromadzonych do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu, zadawania pytań, korzystania z wiedzy doświadczonych praktyków.
     
    Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji UMB, prof. Irina Kowalska, zaapelowała do uczestników o aktywne pozyskiwanie grantów. Podkreśliła, że rok 2025 jest ostatnim rokiem ewaluacyjnym i wyniki w tym zakresie będą miały bezpośredni wpływ na ocenę uczelni. Zachęcała również, by nie bać się aplikować i śmiało sięgać po różne źródła finansowania i korzystać z dostępnego w uczelni nieocenionego wsparcia pracowników Działu Rozwoju i Ewaluacji.
     
    Obecny na spotkaniu Rektor UMB, prof. Marcin Moniuszko zachęcał naukowców do wytrwałości, podkreślając, że droga do sukcesu często wiedzie przez porażki, ale należy trwać w postanowieniach i realizować swoje ambicje, nieustannie starać się o możliwość ich urzeczywistnienia, sięgając także po dostępne finansowanie zewnętrzne. Podkreślił, że pozyskiwanie grantów jest również niezwykle istotne dla uczelni, ponieważ umożliwia rozwój badań naukowych, co wzmacnia jej pozycję w polskim i międzynarodowym środowisku akademickim.
     
    Kluczowe elementy udanego projektu
     
    Podczas serii prelekcji o najlepszych praktykach projektowych swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami spotkania podzielili się prof. Agnieszka Błachnio-Zabielska, prof. Dariusz Pawlak, prof. Anna Moniuszko-Malinowska, prof. Jerzy Pałka, prof. Mateusz Cybulski, dr Marlena Tynecka, dr hab. Karol Kramkowski, dr Michał Burdukiewicz i dr Łukasz Suprewicz.
     
    Wszyscy jednoznacznie wskazywali, że aby zwiększyć szanse na sukces, czyli na pozyskanie finansowania, należy:
    • stworzyć solidny wniosek, ściśle odpowiadający kryterium konkursowym,
    • zbudować zespół ekspertów z różnych dziedzin,
    • wykazać się determinacją i innowacyjnością,
    • a także być gotowym na wyzwania i ciężką, niekiedy wielomiesięczną, wspólną pracę nad projektem - a w przypadku uzyskania grantu - również nad prowadzeniem badań naukowych oraz ich finalnym rozliczeniem.
     
    Uczestnicy mieli również okazję do kontynuowania rozmów, wymiany doświadczeń i konsultacji swoich projektów podczas networkingowego lunchu.
     
    Najlepsze praktyki skutecznego pozyskiwania grantów zostały zebrane przez Dział Rozwoju i Ewaluacji w dokumencie, który znajdą Państwo na stronie:
    Powrót