115 pielęgniarek i 15 pielęgniarzy oraz 35 położnych odebrało w tym roku dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W poniedziałek, 21 października 2024 r., absolwenci obu kierunków - pielęgniarstwa i położnictwa - wzięli udział w ceremonii wręczenia dyplomów, a także w symbolicznym „czepkowaniu”.
Ceremonię zainaugurował Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Sławomir Terlikowski, który przywitał zaproszonych gości, przedstawicieli władz uczelni, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Białymstoku, Konsultantów Krajowych, Konsultantów Wojewódzkich, przedstawicieli białostockich szpitali a także opiekunów kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo. Dziekan przywitał również przedstawicieli Samorządu Studentów, Radę Wydziału Nauk o Zdrowiu, oraz nauczycieli akademickich.
Słowa rektora UMB, skierowane do absolwentów odczytała prof. Katarzyna Socha, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem: Pamiętajcie, że UMB, to zawsze będzie Wasz drugi dom. Życzę Wam nieustającej chęci do rozwoju osobistego, wytrwałości i realizacji wyznaczonych celów.
Głos zabrali także zaproszeni goście: dr Andrzej Tytuła - Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dr Beata Olejnik - Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, Sebastian Bobryk - Wiceprzewodniczący Samorządu Studentów oraz przedstawicielki absolwentów: Weronika Rolewska (pielęgniarstwo) i Aleksandra Bowtruczuk (położnictwo).
Absolwentka Aleksandra Bowtruczuk już w liceum wiedziała, że chce zostać położną: Co prawda teraz, po studiach wiem, że mogą zdarzyć się różne nieprzyjemne historie, natomiast nie zmieniło to mojego przekonania o tym, że jest to zawód bardzo wdzięczny, blisko człowieka. Wybór kierunku podyktowany był sercem, nie było w tym kalkulacji, szacowania, czy to będzie zawód przyszłości, albo czy szczególnie dobrze płatny. Czułam i nadal czuję stojące za tym wyborem powołanie. Studia tylko wzmocniły moją pewność w kwestii dobrej decyzji o wyborze tego kierunku - podkreślała absolwentka.
Razem z nią kierunek położnictwo skończyło w tym roku 35 absolwentek.
Wcześniej zapalony został symboliczny lampion zwany lampką Nightingale – na wzór lampki jaką posługiwała się właśnie twórczyni współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, opiekując się rannymi i chorymi żołnierzami podczas wojny krymskiej. Lampion ten symbolizuje ciepło, niezawodność i życzliwość.
Prodziekan ds. Studenckich, prof. Ludmiła Marcinowicz, wręczała dyplomy, a opiekunowie kierunków pielęgniarstwa (dr Anna Baranowska, dr Agata Kulikowska, dr Agata Sacharewicz) i położnictwa (mgr Marta Zahor i dr Karolina Lisowska) przypinali absolwentom symboliczne czepki. Ceremonia odbywała się z dużą dbałością o tradycje akademickie – absolwenci kolejno kłaniali się w kierunku sztandaru oraz publiczności, odbierali dyplomy, a opiekunowie kierunków przypinali im symboliczne czepki.Absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa na UMB - kwalifikacje
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo na UMB jest przygotowany do samodzielnej pracy w zawodzie. Potrafi rozpoznawać potrzeby pacjentów, planować i realizować opiekę, wykonywać świadczenia medyczne oraz wspierać pacjentów i ich rodziny w chorobie. Przestrzega zasad etyki, współpracuje z innymi profesjonalistami, organizuje bezpieczne środowisko pracy oraz dokumentuje proces pielęgnacyjny. Ponadto, prowadzi edukację zdrowotną, wspiera zdrowy styl życia, uczestniczy w kampaniach zdrowotnych, rozwija praktykę pielęgniarską i wykorzystuje wyniki badań naukowych. Absolwent jest również przygotowany do kontynuacji studiów na poziomie magisterskim.
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku położnictwo posiada wiedzę z medycyny perinatalnej, neonatologii, ginekologii i pielęgniarstwa oraz umiejętność opieki nad kobietą i noworodkiem. Potrafi samodzielnie przyjmować porody, rozpoznawać stany odbiegające od normy, prowadzić edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, planowania rodziny i ochrony macierzyństwa. Umie działać w zespole interdyscyplinarnym, podejmować działania ratownicze, udzielać pierwszej pomocy i działać zgodnie z zasadami etyki oraz holistycznym podejściem do pacjenta, z poszanowaniem jego praw.
Zapraszamy na retransmisję z uroczystości:
https://www.youtube.com/live/FhZHayDU8nc?si=F467WgrVzThW-lPH