Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Powołani, by służyć człowiekowi. Dyplomy kierunków pielęgniarstwa i położnictwa wręczone!

    21.10.2024 15:58
    Autor: Administrator UMB

     

    115 pielęgniarek i 15 pielęgniarzy oraz 35 położnych odebrało w tym roku dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W poniedziałek, 21 października 2024 r., absolwenci obu kierunków - pielęgniarstwa i położnictwa - wzięli udział w ceremonii wręczenia dyplomów, a także w symbolicznym „czepkowaniu”.

     
    Wypełniona po brzegi Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku była tłem dla kolejnej wyjątkowej uroczystości w murach uczelni. Absolwenci rocznika 2023/2024 kierunków pielęgniarstwa i położnictwa na studiach pierwszego stopnia odebrali swoje dyplomy, kończąc ważny etap edukacyjnej drogi.

     

    Ceremonię zainaugurował Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Sławomir Terlikowski, który przywitał zaproszonych gości, przedstawicieli władz uczelni, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Białymstoku, Konsultantów Krajowych, Konsultantów Wojewódzkich, przedstawicieli białostockich szpitali a także opiekunów kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo. Dziekan przywitał również przedstawicieli Samorządu Studentów, Radę Wydziału Nauk o Zdrowiu, oraz nauczycieli akademickich.

     

    Słowa rektora UMB, skierowane do absolwentów odczytała prof. Katarzyna Socha, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem: Pamiętajcie, że UMB, to zawsze będzie Wasz drugi dom. Życzę Wam nieustającej chęci do rozwoju osobistego, wytrwałości i realizacji wyznaczonych celów.

     

    Głos zabrali także zaproszeni goście: dr Andrzej Tytuła - Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dr Beata Olejnik - Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, Sebastian Bobryk - Wiceprzewodniczący Samorządu Studentów oraz przedstawicielki absolwentów: Weronika Rolewska (pielęgniarstwo) i Aleksandra Bowtruczuk (położnictwo).

     

    Pasja i misja
     
    Absolwenci UMB, którzy właśnie odebrali dyplomy, są wyjątkowo dobrze przygotowani do pracy w systemie ochrony zdrowia. Jak podkreślała dr Beata Olejnik, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku oraz nauczyciel akademicki, to osoby, które nie tylko postrzegają swój zawód jako misję, ale również jako prawdziwą pasję. Wierzę, że wchodząc do systemu ochrony zdrowia, będą spełniały swoją misję najlepiej, jak potrafią.
     
    Co więcej, wśród tegorocznych absolwentów są także mężczyźni, co świadczy o rosnącej atrakcyjności tego zawodu. Często są to osoby, które ukończyły inne kierunki, takie jak ratownictwo medyczne czy fizjoterapia. Pielęgniarstwo oferuje szeroki wachlarz możliwości, co przyciąga coraz więcej mężczyzn. Bardzo nas to cieszy – dodała.
     
    Już w liceum chciałam zostać położną
     

    Absolwentka Aleksandra Bowtruczuk już w liceum wiedziała, że chce zostać położną: Co prawda teraz, po studiach wiem, że mogą zdarzyć się różne nieprzyjemne historie, natomiast nie zmieniło to mojego przekonania o tym, że jest to zawód bardzo wdzięczny, blisko człowieka. Wybór kierunku podyktowany był sercem, nie było w tym kalkulacji, szacowania, czy to będzie zawód przyszłości, albo czy szczególnie dobrze płatny. Czułam i nadal czuję stojące za tym wyborem powołanie. Studia tylko wzmocniły moją pewność w kwestii dobrej decyzji o wyborze tego kierunku - podkreślała absolwentka.

    Razem z nią kierunek położnictwo skończyło w tym roku 35 absolwentek.

     
    Odczarować stereotyp pielęgniarki
     
    Julia Ostrowska, absolwentka kierunku pielęgniarstwo, oceniła, że to właśnie na studiach odkryła swoje prawdziwe powołanie. Studia wniosły do mojego życia ogromną ilość praktycznej wiedzy, którą mogę teraz wykorzystywać w pracy. Jako pielęgniarka czuję się potrzebna społeczeństwu, co uważam za coś niezwykle pięknego. Tworzymy społeczność pielęgniarską, która nieustannie się rozwija i zmienia oblicze naszego zawodu. Pokazujemy, że pełnimy niezwykle istotną rolę w szpitalach i że nasza praca jest niezmiernie ważna – mówiła tegoroczna absolwentka.
     
    Dyplomy i „czepkowanie”
     
    Kulminacyjnym punktem wydarzenia było uroczyste wręczenie dyplomów oraz „czepkowanie” absolwentów.

    Wcześniej zapalony został symboliczny lampion zwany lampką Nightingale – na wzór lampki jaką posługiwała się właśnie twórczyni współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale,  opiekując się rannymi i chorymi żołnierzami podczas wojny krymskiej. Lampion ten symbolizuje ciepło, niezawodność i życzliwość.

    Prodziekan ds. Studenckich, prof. Ludmiła Marcinowicz, wręczała dyplomy, a opiekunowie kierunków pielęgniarstwa (dr Anna Baranowska, dr Agata Kulikowska, dr Agata Sacharewicz) i położnictwa (mgr Marta Zahor i dr Karolina Lisowska) przypinali absolwentom symboliczne czepki. Ceremonia odbywała się z dużą dbałością o tradycje akademickie – absolwenci kolejno kłaniali się w kierunku sztandaru oraz publiczności, odbierali dyplomy, a opiekunowie kierunków przypinali im symboliczne czepki.
     

    Absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa na UMB - kwalifikacje

     

    Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo na UMB jest przygotowany do samodzielnej pracy w zawodzie. Potrafi rozpoznawać potrzeby pacjentów, planować i realizować opiekę, wykonywać świadczenia medyczne oraz wspierać pacjentów i ich rodziny w chorobie. Przestrzega zasad etyki, współpracuje z innymi profesjonalistami, organizuje bezpieczne środowisko pracy oraz dokumentuje proces pielęgnacyjny. Ponadto, prowadzi edukację zdrowotną, wspiera zdrowy styl życia, uczestniczy w kampaniach zdrowotnych, rozwija praktykę pielęgniarską i wykorzystuje wyniki badań naukowych. Absolwent jest również przygotowany do kontynuacji studiów na poziomie magisterskim.

     

    Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku położnictwo posiada wiedzę z medycyny perinatalnej, neonatologii, ginekologii i pielęgniarstwa oraz umiejętność opieki nad kobietą i noworodkiem. Potrafi samodzielnie przyjmować porody, rozpoznawać stany odbiegające od normy, prowadzić edukację w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, planowania rodziny i ochrony macierzyństwa. Umie działać w zespole interdyscyplinarnym, podejmować działania ratownicze, udzielać pierwszej pomocy i działać zgodnie z zasadami etyki oraz holistycznym podejściem do pacjenta, z poszanowaniem jego praw.

     

    Zapraszamy na retransmisję z uroczystości:

    https://www.youtube.com/live/FhZHayDU8nc?si=F467WgrVzThW-lPH

     

     
    Powrót