Tegoroczne dyplomatoria na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku dobiegły końca. Serię uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom zakończyła ceremonia w poniedziałkowe popołudnie, 21 października, podczas której swoje dyplomy i wyróżnienia odebrali absolwenci kierunku fizjoterapia. Jednolite studia magisterskie ukończyły w tym roku 64 osoby.
Doskonale wykształceni, zmotywowani do pracy, mający świadomość powagi swojego dyplomu i roli do spełnienia. To w dużej mierze na ich barkach - na równi z lekarzami i pielęgniarkami - spoczywać będzie odpowiedzialność za pomoc w utrzymaniu sprawności i komfortu życia m.in. osób starszych, ale też wsparcie w rekonwalescencji np. pacjentów ortopedycznych, sportowców i dzieci z różnymi schorzeniami, które wymagać mogą regularnej pracy z fizjoterapeutą.
Jak zgodnie twierdzą, są pełni entuzjazmu i gotowi, by nieść pomoc potrzebującym, z otwartością podchodzą do nowych wyzwań. Jednocześnie, jak sami podkreślają, są dopiero na początku swojej zawodowej drogi, świadomi, ile wysiłku jeszcze przed nimi, aby w pełni zrealizować misję, którą niesie ten niezwykle odpowiedzialny zawód.
Przy pacjencie nie zastąpi Was sztuczna inteligencja
Gospodarzem wydarzenia był Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Sławomir Terlikowski, który przywitał zgromadzonych gości. Głos zabrali: prof. Irina Kowalska, Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji, Maciej Bogdan, Koordynator Wojewódzkiego Podlaskiego Oddziału Terenowego Biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz Wiceprzewodniczący Samorządu Studentów Sebastian Bobryk. Goście składali absolwentom gratulacje i życzyli wielu sukcesów w realizacji wybranej ścieżki zawodowej.
Dziekan Terlikowski zwrócił szczególną uwagę na rolę ustawicznej edukacji w karierze medycznej, podkreślając, że nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi pacjentom fizjoterapetów. Kształcenie kadry medycznej trwa ustawicznie (...) Współczesna medycyna się zmienia, nauka trwa przez całe zawodowe życie, powstają nowe techniki zabiegów, nowe urządzenia, także nowe techniki obrazowania. W tym musicie się odnaleźć, nauczyć się, jak nowe technologie wykorzystać do starych chorób. Jesteście na czele tej ekipy, która będzie pracowała z pacjentem, to do Was w pierwszej kolejności zwróci się on pomoc i … przy pacjencie nie zastąpi Was sztuczna inteligencja - skonstatował prof. Terlikowski.
Osiągnięcia sportowe docenione
Na koncie tegorocznych absolwentów kierunku fizjoterapia nie zabrakło również świetnych wyników sportowych. W trakcie uroczystości Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym, prof. Halina Car wręczyła statuetki za osiągnięcia sportowe wyróżniającym się absolwentom:
- Angelice Antoniak
- Magdzie Olszewskiej
- Karolowi FIlipkowi
- Emilii Wyłudze
- Antoniemu Nosalikowi
- Kindze Kruk
- Paulinie Hryszce
Honorowe Dyplomy Rektora
Kolejnym punktem ceremonii było wręczenie Honorowych Dyplomów Rektora studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu. Wyróżnienia te otrzymali absolwenci, którzy ukończyli studia w terminie, osiągnęli średnią ocen nie niższą niż 4,75 oraz uzyskali bardzo dobre oceny z pracy i egzaminu dyplomowego. Absolwenci, którzy otrzymali Honorowy Dyplom Rektora, składali podpisy w Złotej Księdze Absolwentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
- mgr Magdalena Kozłowska z kierunku elektroradiologia (studia II stopnia)
- mgr Bożena Pietraszewska z kierunku położnictwo (studia II stopnia)
- mgr Aneta Szczepańska, mgr Klaudia Grzeszczuk, mgr Paulina Skupska, mgr Magdalena Byszczuk, mgr Marta Mateńko, mgr Julia Skorupska z kierunku logopedia z fonoaudiologią (studia II stopnia),
- Krystyna Jagodzińska i Gabriela Pietrowcew z kierunku logopedia z fonoaudiologią (studia I stopnia),
- Maria Góralska z kierunku zdrowie publiczne i epidemiologia (studia I stopnia).
Kulminacyjnym momentem uroczystości było uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom kierunku fizjoterapia przez prof. Mateusza Cybulskiego, Prodziekana ds. Jakości Kształcenia i Programów Studiów.
Absolwenci kierunku fizjoterapia, rok 2024
Absolwent kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zdobywa przygotowanie zawodowe, w tym umiejętności kształtowania, podtrzymywania i przywracania sprawności osobom w różnym wieku, wiedzę z zakresu fizjoterapii, masażu i terapii manualnej, a także kompetencje współpracy z zespołem leczących. Jest gotowy do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, wykazuje wrażliwość etyczną i społeczną, posługuje się językiem obcym i specjalistycznym, rozwiązuje problemy na podstawie dowodów naukowych, a także posiada nawyki do dalszego kształcenia i rozwoju zawodowego.