Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Wystartował konkurs Pomosty Przyszłości

    23.10.2024 07:30
    Autor: Administrator UMB
     
    Fundacja Technotalenty poszukuje przykładów udanych przykładów współpracy pomiędzy nauką i biznesem. Najlepsi zostaną nagrodzeni, ale co może ważniejsze – ich współpraca zyska szeroką promocję.
     
    Fundacja Technotalenty od 10 lat na różny sposób stara się pobudzać potencjał gospodarczy i naukowy Podlasia. Wyszukiwała już młodych wynalazców i innowatorów, których odkrycia mogły zmienić oblicze regionu. Szukała firm, instytucji oraz osób, które właśnie w północno-wschodniej Polsce realizowały swoje globalne pomysły i pokazywały, że „tu” też można osiągnąć sukces. Teraz – w ramach 3. edycji konkursu Pomosty Przyszłości – poszukuje przykładów dobrej współpracy na linii nauka-biznes. Do konkursu zapraszane są osoby, firmy i instytucje naukowe, które prowadzą wspólną działalność badawczo-rozwojową. Można się pochwalić sukcesem, ale też pokazać wspólną drogę, którą się przeszło (organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie zawsze na końcu jest oczekiwany wynik).
     
    Wartość współpracy nauki i bizesu
     
    Tę edycję konkursu chciałbym rozpocząć słowami: Współpraca wartością gospodarczą – powiedział na konferencji prasowej inaugurującej konkurs Adam Walicki, prezes Fundacji Technotaleny. Jeśli mamy mówić o zwiększeniu konkurencyjności województwa podlaskiego, to musimy dbać o tę współpracę. To dlatego Fundacja Technotalenty od 10 lat czyni to pod różnymi postaciami. Bez współpracy, nie będzie satysfakcjonującej nas przyszłości.
     
    Tomasz Stypułkowski, wiceprezes Fundacji: Głównym naszym celem jest zachęcenie obu środowisk do odważniejszego współdziałania. Czasami można odnieść wrażenie, że choć każda ze stron komunikuje się w języku polskim, to mówią do siebie niezrozumiale, jakby robili to w obcym języku. Chcemy pokazać, że ta współpraca jest możliwa, chcemy pokazać, że niesie ona ze sobą dla wszystkich wartości dodane. Niesie ze sobą przewagi konkurencyjne dla biznesu, a dla nauki szereg nowych możliwości badawczych.
     
    Współpraca biznesu i nauki to bardzo trudny temat. Nie tylko lokalnie, na Podlasiu, ale wszędzie na świecie. Co nie oznacza, że strony ze sobą nie kooperują. Pracują razem, tylko nie lubią się tym chwalić. Statystyki Technotalentów wskazują, że wraz z każdą edycją konkursu, rośnie liczba zgłoszeń.
     
    Od kilku lat partnerem przedsięwzięcia jest samorząd województwa podlaskiego.
     
    Marek Malinowski, Wicemarszałek województwa podlaskiego: Nam, jako zarządowi województwa bardzo zależy, żeby nasze województwo się rozwijało, aby tak się działo bardzo potrzebna jest współpraca biznesu i świata nauki. A od siebie dodam, że jeszcze samorządu.
     
    Zgłoszenia
     
    Aby zgłosić się do Pomostów Przyszłości wystarczy wypełnić formularz konkursowy do 20 grudnia 2024r. i opisać swoją współpracę z nauką lub biznesem. Więcej informacji na stronie: https://technotalenty.pl/projekt/
    Konkurs „Pomosty Przyszłości” edycja 2024 jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Regionalny projekt w zakresie budowy potencjału regionu PPO", którego liderem jest Województwo Podlaskie.
     
    Powrót