W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbywa się dwudniowy kongres gospodarczy (6-7.11), który ma na celu sprawdzenie kondycji klastrów w Polsce.
To wydarzenie jubileuszowe, z tematem przewodnim: 20 lat Polski w Unii Europejskiej, 10 lat rozwoju innowacji dzięki klastrom i funduszom europejskim.
Klaster – to forma połączenia firm i instytucji, których członkowie, działając na zasadzie partnerstwa w powiązanych ze sobą obszarach, dążą do zwiększenia swojej efektywności.
Prelegentami podczas wydarzenia są m.in. przedstawiciele UMB: prof. Katarzyna Socha, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem gospodarczym oraz prof. Wojciech Miltyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.
Prof. Socha wzięła udział w dyskusji na temat kondycji podlaskiego sektora rolno-spożywczego (temat: Przemysł spożywczy i rolny, jako innowacyjne sektory polskiej gospodarki. Przemysł spożywczy, jako priorytetowy obszar gospodarki Województwa Podlaskiego). Tylko pozornie nasza Uczelnia nie jest związana z tą branżą. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prowadzi całe spektrum badań nad jakością żywności. Dodatkowo UMB jest bardzo zaangażowana w pomysł produkowania i certyfikowania żywności funkcjonalnej w naszym regionie. Jego wdrożenie może być elementem, który wprowadzi nasze firmy i rolników na wyższy poziom gospodarczy i ekonomiczny.
Żywność funkcjonalna to ogromna przyszłość. Dlatego zapraszamy producentów do wspólnego z UMB realizowana projektów badawczo-rozwojowych, opracowywania nowych receptur takich produktów o charakterze wdrożeniowym. Co więcej, warto pójść dalej i potwierdzać badaniami efekty prozdrowotne takich produktów. Żeby to nie był tylko sam marketing, że to jest zdrowy produkt. Chodzi o wyrobienie przekonania w społeczeństwie, że te produkty mają określone właściwości zdrowotne – przekonywała podczas dyskusji prof. Socha.
Jak dobry może to być biznes niech świadczy fakt, że wartość sektora rolno-spożywczego liczy się w setkach miliardów złotych. A wyroby pochodzące z Podlasia mają na rynku opinię zdrowych i ekologicznych. Problemem na razie jest fakt, że nasze produkty bardziej doceniane są na Zachodzie niż w kraju.
W czwartek w panelu na temat biotechnologii i medycyny jednym z uczestników dyskusji będzie prof. Wojciech Miltyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.