Nauczyciele z przedszkoli i szkół podstawowych szkolili się, jak opiekować się dziećmi chorymi na cukrzycę. Spotkanie odbyło się w czwartek (7 listopada 2024r.) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Poprowadziła je prof. Barbara Głowińska-Olszewska, a jednym z prelegentów był prof. Artur Bossowski - oboje z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Pretekstem do organizacji szkolenia jest przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy, a głównym celem spotkania było przekazanie pedagogom wiedzy na temat choroby. Mowa była o tym, na jakie objawy należy zwracać uwagę, jak postępować z takim uczeniem, gdyby okazało się, że choroba nagle zaatakowała. Te informacje mają pozwolić na zachowanie pewności i spokój w działaniu.
Musimy edukować odnośnie objawów klinicznych, które poprzedzają cukrzycę. Jeśli pacjent dużo pije płynów, dużo siusia albo wstaje w nocy, albo nagle traci wagę ciała, czy skarży się na pogorszenie wzroku, warto aby skierować takie dziecko lub jego rodziców do lekarza rodzinnego, z sugestią by sprawdzić poziomu cukru. To podstawowe działanie, a już będzie pierwszym krokiem do przeciwdziałania cukrzycy – radzi prof. Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB.
W szkolenie zaangażował się zarówno Wojewoda Podlaski jak i Podlaska Kurator Oświaty.
Jeżeli chodzi o zdrowie naszych dzieci, to wszystkie ręce na pokład i musimy wspólnie pracować na ich rzecz – powiedział podczas spotkania Paweł Krutul, Wicewojewoda Podlaski.
Cukrzyca typu I jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży. Z danych statystycznych wynika, że w 2022 r. w Polsce na cukrzycę chorowało ogółem 15 088 dzieci, z czego: 155 w wieku 0-2 lata; 594 – w wieku 3-4 lata; 2 810 – w wieku 5-9 lat; 5 791 – w wieku 10-14 lat i 5 738 – w wieku 15-18 lat, przy czym u 3127 osób stwierdzono schorzenie po raz pierwszy w okresie sprawozdawczym. Specyfiką cukrzycy jest konieczność stałego monitorowania poziomu glukozy, podawania insuliny, obliczania kaloryczności posiłków oraz występowania wahań poziomu cukru we krwi. Błędy spowodowane niewłaściwą opieką mogą być przyczyną wystąpienia poważnych powikłań i niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia dziecka.
Zespół prof. Artura Bossowskiego od kilku lat prowadzi badania przesiewowe dzieci w wieku 1-9 lat pod kątem cukrzycy typu I. Po przebadaniu blisko 4 tys. dzieci (tylko z Podlaskiego) predyspozycję do rozwoju tej choroby stwierdzono u 0,59% proc. maluchów. Co istotne, były to dzieci, które nie pochodzą z grup ryzyka, a choroba nie dała u nich jeszcze żadnych objawów (więcej informacji o udziale w badaniu można znaleźć na stronie www.udsk.pl).