We wtorkowe popołudnie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań władz UMB ze studentami i doktorantami. Można było zapytać o dowolną kwestię i od razu otrzymać odpowiedź.
Wydarzenie zorganizował rektor prof. Marcin Moniuszko, jako kontynuację spotkań ze studentami z okresu wyborczego. Zależało mu na tym, by zrelacjonować społeczności akademickiej, to wszystko co się wydarzyło na UMB od czasu wyborów rektorskich. Rektor opowiedział o trzech dużych inwestycjach dydaktycznych, które rozpoczynają się na Uczelni, czyli budowie Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjnego, Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych i Centrum Pielęgniarstwa. Z najważniejszych studenckich postulatów z tamtego czasu już zrealizowano m.in. wydłużenie godzin pracy czytelni w Bibliotece UMB (dodatkowo powstały pokoje do „głośnej nauki”, a także kącik do spożywania posiłków), a obecnie w szpitalach klinicznych realizowany jest projekt asystentów lekarza dla studentów 6 roku kierunku lekarskiego.
Spotkanie poprzedził wywiad rektora Moniuszki udzielony dla uczelnianej rozgłośni SCR Radiosupeł. To podczas niego, otrzymał on od dziennikarzy wydruk z pytaniami, które ci zebrali od studentów, a zabrakło czasu na ich zadanie podczas wywiadu. To właśnie od nich rozpoczęto spotkanie.
Na pytania w większości odpowiadali rektorzy Marcin Moniuszko i Adrian Chabowski, a także kanclerz Konrad Raczkowski (prezentujemy fragmenty spotkania). W spotkaniu wzięli także udział dziekani i prodziekani trzech wydziałów: prof. Milena Dąbrowska, prof. Ludmiła Marcinowicz, prof. Sławomir Terlikowski, prof. Tomasz Hryszko, dr hab. Anna Gromotowicz-Popławska, dr hab. Justyna Hermanowicz oraz prof. Barbara Mroczko, dyrektor Szkoły Doktorskiej oraz pełnomocnik rektora ds. jakości kształcenia.
Kwestia rozwinięcia pomysłu „asystenta lekarza” o studentów 5 roku kierunku lekarskiego?
- Na razie pomysł jest realizowany tylko na 6 roku, ponieważ pozwala na to mniejsza liczba zajęć na tym roku. Sprawdzono, że na 5 roku zbyt dużo zajęć nakładałoby się na dyżury w szpitalu.
Spodziewać się należy jednak modyfikacji w planie zajęć w przyszłości nikt nie wykluczył rozszerzenia tego pomysłu na inne lata studiów.
Czy można wygospodarować więcej przestrzeni dla studentów w budynkach Centrum Dydaktyki Stomatologicznej, Bloku M, szpitalu przy ul. Żurawiej, Centrum Symulacji Medycznej, szpitalu dziecięcym (m.in. pomieszczenia socjalne, szatnie, pomieszczenia do przebierania się)?
- Wkrótce zostanie zorganizowany na nowo przegląd wskazanych budynków pod kątem wygospodarowania takich przestrzeni (razem z przedstawicielem Samorządu Studentów). Takie pomieszczenia, w tym bufety, będą przewidziane w nowopowstających obiektach na Kampusie UMB.
Czy istnieje możliwość przepisywania ocen z przedmiotów między kierunkami studiów?
- Nie. Wynika to z przepisów prawnych.
Czy drugi dzień prawosławnych świąt Bożego Narodzenia może być dniem wolnym w UMB?
- Jest to możliwe, ale to wymaga sprawdzenia (nie ma jeszcze decyzji).
Planowanie nowego roku akademickiego 2025/2026 (m.in. dni wolnych) odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia. Kluczowe jest sprawdzenie ile czasu potrzeba na zrealizowanie planów nauczania, gdyż uwzględnienie wszystkich dni wolnych mogłoby doprowadzić do znacznego wydłużenia roku akademickiego.
Dlaczego wzrosły ceny za pokoje w akademikach UMB?
- Podwyżka (o ok. 20 proc.) spowodowana została wzrostem kosztów utrzymania obiektów (inflacja i wzrost kosztów energii).
Uczelnia docelowo będzie się starać o pozyskanie środków na budowę nowego akademika (90 mln zł). Jednocześnie rozpoczęła rozmowy o możliwości korzystania przez studentów UMB z miejsc zlokalizowanych poza kampusem UMB.
Kiedy zostanie zmieniona nazwa studiów „Analityka Medyczna” na „Medycyna Laboratoryjna”?
- Takie starania trwają. Uzależnione to jest od decyzji na szczeblu centralnym. Ministerstwo Zdrowia w swoich regulacjach popiera ten pomysł. Obecnie brakuje aktów wykonawczych na poziomie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Czy istnieje możliwość wynajmowania hali sportowej dla studentów UMB?
- Tak, o ile to nie koliduje z prowadzonymi tam zajęciami dla studentów.
Jeżeli ma mieć to charakter jednorazowy, po złożeniu stosownego poddania, może się to odbyć nawet bezpłatnie. Zasady wynajmu długookresowego ustalane będą w zależności od propozycji.
Kolejne spotkanie z władzami Uczelni zaplanowane zostało wstępnie na za dwa miesiące (nie została określona data).
Swoje pomysły i wątpliwości związane z funkcjonowaniem Uczelni można zgłaszać do Samorządu Studentów UMB lub wrzucać do specjalnej skrzynki ustawionej obok szatni w Pałacu Branickich. Na Uczelni działa również system ankietyzacji, gdzie dwa razy do roku po zakończeniu zajęć dydaktycznym w danym semestrze, wszyscy studenci i doktoranci mogą ocenić strefę dydaktyczną uczelni.