Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Doktoranci UMB z wyrożnieniemi na konferencji Kardiologia Prewencyjna 2024

    21.11.2024 11:18
    Autor: Administrator UMB
    Doktoranci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wrócili z wyróżnieniami z Krakowa z Konferencji Naukowej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” (15-16 listopada 2024r.).

     

    Cykl konferencji „Kardiologia Prewencyjna” to multidyscyplinarne spotkania o ugruntowanej tradycji. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wszystkich środowisk zainteresowanych szeroko pojętą problematyką chorób układu krążenia. W tym roku wydarzenie odbywało się po raz 17.

     

    Szczególne wyróżnienia

     

    Nagrodę Komitetu Naukowego Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024” za doniesienie oryginalne o największej wartości naukowej, otrzymał Piotr Jemielita za pracę pod tytułem: „Wpływ zanieczyszczenia świetlnego na liczbę hospitalizacji spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi”. Nagroda Komitetu Naukowego Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024” i Klubu „30” Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za doniesienie oryginalne o największej wartości naukowej, którego pierwszym autorem jest osoba w wieku poniżej 35 lat trafiła do Anny Kurasz. To wyróżnienie za pracę pod tytułem: „Wpływ zanieczyszczenia powietrza na wyzwalanie migotania przedsionków (EP-PARTICLES study)".

     

    Nagrodą jest grant pokrywający koszty opłaty konferencyjnej - „ESC Preventive Cardiology 2025”. Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywać będzie w kwietniu przyszłego roku we Włoszech w Mediolanie.

     

    Warto dodać, że wykład otwierający krakowską konferencję wygłosił światowej klasy kardiolog prof. Georgy Lip. Jest on wybitnym ekspertem w dziedzinie kardiologii, specjalizującym się w migotaniu przedsionków i terapii przeciwzakrzepowej. Jego przełomowe badania, takie jak skale CHA₂DS₂-VASc i HAS-BLED, stały się podstawą globalnych wytycznych w ocenie ryzyka zakrzepowo-zatorowego i krwawienia. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i ponad 1500 publikacjom naukowym, Prof. Lip znacząco wpłynął na poprawę opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi na całym świecie.

     

    „Polish Smog”

     

    Anna Kurasz i Piotr Jemielita to doktoranci dr hab. Łukasza Kuźmy skupieni w ramach projektu „Polish Smog”. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przeanalizowali dane 8 mln mieszkańców pięciu wschodnich województw Polski pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na choroby układu krążenia, szczególnie ostre zespoły wieńcowe oraz udary niedokrwienne. Pomimo braku klasycznego przemysłu na tych terenach istnieje tutaj tzw. “polski smog” - rodzaj zanieczyszczenia powstający “wokół komina”. Z badań wynika, że polski smog najmocniej szkodzi kobietom w młodym i średnim wieku. Członkiem zespołu POLISHSMOG.COM jest także prof. Georgy Lip. Projektem kieruje dr hab. Łukasz Kuźma.

     

    Zespół pracuje w Klinice Kardiologii Inwazyjnej USK kierowanej przez prof. Sławomira Dobrzyckiego.
     
    Więcej o projekcie: www.polishsmog.com

     

    Powrót