Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Konkurs MINIATURA 8. Grant dla naukowca z UMB!

    09.12.2024 14:25
    Autor: Biuro Komunikacji i Popularyzacji Nauki
    Narodowe Centrum Nauki opublikowało ostatnią w tym roku listę rankingową konkursu MINIATURA 8. Grant w wysokości 49 995 złotych na działania naukowe pn. „Ocena znaczenia profilowania metabolomicznego w diagnozowaniu i monitorowaniu pacjentów pediatrycznych z chorobą Gravesa-Basedowa”, uzyskał dr hab. Kamil Grubczak z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB.

     

    Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. Stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, dotykając ponad 200 milionów osób na świecie. Złożona patogeneza tego autoimmunologicznego schorzenia mimo licznych badań nadal nie została w pełni poznana. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie wykorzystaniem nowoczesnych technik badawczych, takich jak metabolomika, aby lepiej zrozumieć tę chorobę.

     

    Projekt, który otrzymał finansowanie NCN, ma na celu zastosowanie tej zaawansowanej technologii do zbadania profilu metabolomicznego u dzieci z chorobą Gravesa-Basedowa. Szczególną uwagę poświęcono powiązaniom między profilami metabolomicznymi a kluczowymi parametrami klinicznymi, takimi jak poziom hormonów tarczycy czy wskaźniki stanu zapalnego.

     

    Główne pytania badawcze projektu dotyczą różnic w metabolomie między pacjentami a zdrowymi osobami oraz tego, w jakim stopniu te różnice mogą wpływać na przebieg choroby i skuteczność leczenia. Dotychczasowe badania nad chorobą Gravesa-Basedowa rzadko uwzględniały podejście ukierunkowane na metabolomikę, co czyni realizowany projekt nowatorskim w skali światowej. Realizacja projektu ma szansę nie tylko poszerzyć wiedzę naukową o mechanizmach tej choroby, ale również przyczynić się potencjalnie do opracowania nowych metod diagnostyki i monitorowania leczenia - wyjaśnia dr hab. Kamil Grubczak.

     

    Projekt jest wyjątkowy również dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, które łączy badania podstawowe z praktyką kliniczną. Współpraca z klinicystami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii; kierownik: prof. Artur Bossowski) pozwala na skuteczne przenoszenie wyników badań naukowych na grunt praktyki szpitalnej. Dodatkowo, zastosowanie zaawansowanych technologii, takich jak spektrometria masowa (we współpracy z Centrum Badań Klinicznych, Laboratorium Metabolomiki pod kierownictwem prof. Michała Ciborowskiego), gwarantuje wysoką precyzję i wiarygodność uzyskanych wyników.

     

    Jak mówi dr hab. Kamil Grubczak: Ten projekt to krok milowy w badaniach nad chorobą Gravesa-Basedowa, który może przynieść przełomowe odkrycia w zakresie diagnostyki, leczenia i zrozumienia tej złożonej jednostki autoimmunologicznej.

     

    Administracyjną obsługą projektu zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji UMB.
    Powrót