Kampanię edukacyjną pod hasłem „Bye Bye HPV” prowadzić będą wspólnie wojewoda podlaski, samorząd województwa i miasta Białystok oraz Podlaskie Kuratorium Oświaty, a także Fundacja SEXEDPL. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało dzisiaj (13 grudnia 2024r.) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Kampanię wspiera Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W ten sposób Podlaskie włącza się w akcję edukacyjną fundacji znanej modelki Anji Rubik.
List intencyjny o współpracy na rzecz walki z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV podpisali marszałek województwa Łukasz Prokorym i wicemarszałek Wiesława Burnos, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło oraz prezes fundacji Anja Rubik.
SEXEDPL od marca 2024 r. prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną „Bye Bye HPV”, której celem jest edukacja na temat wirusa HPV i szerzenie wiedzy na temat szczepień profilaktycznych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na początku tego roku fundacja stworzyła pilotażowy program szczepień w szkołach dla Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. I ten program jest wprowadzany w całej Polsce. Obecnie chcemy działać oddolnie, wspierać samorządy, wspierać dyrektorów szkół, żeby dotrzeć do rodziców i żeby zaszczepić jak największą liczbę dzieciaków – informowała Anja Rubik. Prezes fundacji zachęcała do szczepienia dziewczynek, jak i chłopców.
Do tej pory w Polsce program bezpłatnych szczepień przeciw HPV obejmował dziewczęta i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie mieli 14. urodzin. Od 1 września można zaszczepić dzieci tuż po 9. urodzinach.
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko podczas spotkania w OiFP mówił: Bardzo cieszymy się, że zdrowie jest w centrum uwagi, tak ważny aspekt tego zdrowia. Chciałbym pogratulować tej inicjatywy w swoim imieniu, ale również Pana Profesora Pawła Knappa, który z Państwem wiele na temat tej inicjatywy rozmawiał, i wielu innych lekarzy tworzących naszą społeczność. My jako medycy chcemy nie tylko leczyć, ale chcemy też zapobiegać. Wszędzie tam, gdzie możliwa jest skuteczna interwencja profilaktyczna, która daje szansę, która może dać szansę skutecznie zapobiegać śmiertelnym powikłaniom niektórych zakażeń, po prostu trzeba tę interwencję podjąć i mówmy o tym głośno, wyraźnie i dobitnie. Bardzo Państwu dziękuję.
W piątek prof. Moniuszko spotkał się także z dyrektorami szkół w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, by także mówić o profilaktyce i szczepieniach przeciwko HPV.
Na ile wirus HPV jest niebezpieczny dla młodych ludzi? Dlaczego warto się szczepić – o tym prof. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej:
Wirus HPV jest jednakowo niebezpieczny w każdym wieku. Bardziej chodzi o to, że szczepionka przeciwko HPV jest najbardziej skuteczna, gdy podawana jest zanim młoda osoba rozpocznie aktywność seksualną, czyli przed pierwszym kontaktem z wirusem. WHO oraz liczne towarzystwa medyczne na całym świecie zalecają szczepienie dzieci w wieku 11–12 lat, a w Polsce szczepionka jest refundowana dla dzieci w wieku 9-14 lat. Zaszczepienie dzieci w tym wieku pozwala na maksymalną ochronę przed infekcją wirusem HPV w momencie, gdy stają się one aktywne seksualnie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko narażenia na wirusa w przyszłości. Choć rak szyjki macicy dotyczy głównie kobiet, równie ważne jest szczepienie chłopców. Chroni ich przed innymi nowotworami wywoływanymi przez HPV i zapobiega przenoszeniu wirusa na partnerki lub partnerów.
Trzeba pamiętać, że HPV jest wirusem populacyjnym i każdy w życiu będzie mieć kontakt z tym wirusem. 50 proc. populacji ma aktywną formę, a 50 proc. miało lub będzie mieć. HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy, ale również przyczynia się do rozwoju innych nowotworów, takich jak:
- rak odbytu,
- rak jamy ustnej i gardła,
- rak prącia,
- rak sromu i pochwy.
Ostatnie badania mówią też o tym, że może mieć udział w powstawaniu płaskonabłonkowego raka płuc.
Szczepienie skutecznie chroni przed typami wirusa HPV, które odpowiadają za większość tych nowotworów. Szczepionki mają bardzo dużą skuteczność. Zalecane są dzieciom, ale również rekomendowane są kobietom do 45 roku życia – wówczas zapobiegają przed reinfekcjami.