Współpraca na rzecz rozwoju badań epidemiologicznych, ujednolicenie metodologii badań, zapewnienie najwyższych standardów realizacji badań oraz promowanie współpracy międzynarodowej – to główne cele listu intencyjnego podpisanego przez reprezentantów 10-ciu polskich zespołów badawczych z tej dziedziny. Inicjatorem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Prorektor ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki prof. Karol Kamiński. Prof. Kamiński kieruje projektem pod nazwą „Charakterystyka rozwoju wielochorobowości i jej wpływ na funkcjonowanie w społeczeństwie – obserwacja odległa Białystok PLUS”.
List intencyjny dotyczący podjęcia wspólnych działań podpisali badacze reprezentujący następujące ośrodki naukowe: prof. Wojciech Drygas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Joanna Seliga-Siwecka i dr hab. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii, prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Eder z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Witold Rzyman z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Katarzyna Stoś z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PIH oraz prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Badacze deklarują nie tylko współpracę naukową, ale i dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w zakresie stosowanych metod badawczych.
Prof. Karol Kamiński podkreśla: Jeżeli te badania będziemy robić w tym samym standardzie, to będą one porównywalne między sobą, w tym z wynikami najbardziej szczegółowego w Polsce badania kohortowego „Białystok PLUS”, badania „MetAll” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, czy „MULTIPREVENT” w Gdańsku. To umożliwi zupełnie inne podejście do oceny częstości występowania chorób przewlekłych. Do tej pory te badania prowadzone były przy użyciu różnych narzędzi. Jeżeli te narzędzia będą podobne, to dane będzie można wykorzystywać do wspólnych analiz, będzie można je porównywać i oceniać wspólnie, co poprawi możliwość przewidywania trendów zdrowotnych oraz pozwoli na optymalizację narzędzi, a przez to również środków wydawanych w ramach działań prewencyjnych. To będzie również służyć współpracy międzynarodowej i włączeniu polskiej epidemiologii do międzynarodowych sieci badawczych. Będziemy mogli dzielić się i poznawać najlepsze praktyki, i osiągać wspólne cele badawcze. Mówimy tu także o współpracy z podmiotami z sektora publicznego, ale i biznesowymi (z sektora B+R).
Liczymy, że nasza współpraca przyczyni się do znacznego rozwoju badań epidemiologicznych w Polsce i do poprawy zdrowia publicznego – czytamy w liście intencyjnym podpisanym przez uznanych naukowców.