Do Zakładu Patomorfologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dotarł transmisyjny mikroskop elektronowy, którego wartość wynosi 2 300 100 zł. Było to możliwe dzięki dotacji celowej z budżetu państwa.
Mikroskop elektronowy to innowacyjne urządzenie, niezbędne w procesie dydaktycznym kadry medycznej. Mikroskop wykorzystywany będzie przed wszystkim w histologii, patomorfologii oraz przez studenckie koła naukowe. Umożliwia on szczegółowe badanie budowy komórek i tkanek na poziomie submikroskopowym, co jest kluczowe dla zrozumienia mechanizmów zachodzących w organizmach ludzkich, a także w diagnostyce niektórych schorzeń. Dzięki zastosowaniu tej technologii studenci medycyny oraz członkowie kół naukowych będą mogli lepiej poznać strukturę komórkową i subkomórkową, co przyczyni się do pogłębienia ich wiedzy o patomechanizmach chorób.
Nowoczesny mikroskop elektronowy pozwala na uzyskanie bardzo wysokich powiększeń i rozdzielczości, co jest nieocenione w badaniach naukowych oraz w diagnozowaniu schorzeń na poziomie submikroskopowym.
Zakup mikroskopu niewątpliwie podniesie jakość kształcenia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz będzie wsparciem w rozwoju badań naukowych w dziedzinie patologii i medycyny.
Umowa o dotację celową na zakupy inwestycyjne nr DOI/DYDAKTYKA/73014/6220/1201/564 została zawarta w 15 listopada 2024 r. pomiędzy Skarbem Państwa i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.