Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Projekt Miłosza Nesterowicza nagrodzony w konkursie Perły Nauki II

    07.01.2025 16:53
    Autor: Administrator UMB
    Logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
     
     
    Flaga i godło Polski
     
    W ramach programu „Perły Nauki II” Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało finansowanie projektowi pt. „Kompleksowa ocena mózgowego mechanizmu działania fisetyny u szczurów z cukrzycą typu 2”, kierownik projektu – lek. Miłosz Nesterowicz, opiekun naukowy – dr hab. Mateusz Maciejczyk (kwota finansowania 239 998,00 złotych).
     
     
    Miłosz Nesterowicz laureat Programu Perły Nauki IIlek. Miłosz Nesterowicz – lekarz stażysta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, asystent w Zakładzie Radiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
     
     
    „Kompleksowa ocena mózgowego mechanizmu działania fisetyny u szczurów z cukrzycą typu 2”
    W patogenezie zarówno chorób neurologicznych, jak i metabolicznych szczególną rolę przypisuje się stresowi oksydacyjnemu, glikacji białek oraz związanej z nimi dysfunkcji mitochondriów. Postuluje się, że stosowanie antyoksydantów może poprawiać funkcje mózgowia u chorych z cukrzycą typu 2 (DM2). Jedną z substancji o potencjalnym działaniu neuroprotekcyjnym może być fisetyna – flawonol roślinny z grupy senolityków (substancji przeciwstarzeniowych) występujący głównie w truskawkach, jabłkach, persymonach i brzoskwiniach.
    W ramach realizacji projektu oceniony zostanie mechanizm działania fisetyny obejmujący wpływ na mózgową równowagę redoks, funkcjonowanie mitochondriów, stres karbonylowy i profil zapalny, jak również wybrane parametry metabolizmu węglowodanów i apoptozy w warunkach ogólnoustrojowej DM2. Ponieważ poszczególne struktury mózgowia charakteryzują się różną podatnością na uszkodzenia glikooksydacyjne, niezwykle ważne jest porównanie wpływu fisetyny na metabolizm podwzgórza i kory mózgowej u szczurów z DM2.
     
    Projekt realizowany będzie w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Ergonomii pod opieką naukową dr. hab. Mateusza Maciejczyka.
     
    Projekt od strony administracyjnej prowadzony jest w Dziale Rozwoju i Ewaluacji UMB.
     
    W I edycji programu Perły Nauki granty zdobyli lek. Piotr Kurzyna i lek. Cezary Pawlukianiec.
     
    Przedmiotem programu MNiSW Perły Nauki jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym studentom studiów drugiego stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego.

     

     
     
    Logotyp Perły Nauki
     
    Powrót