Delegacja z Taszkienckiego Instytutu Farmaceutycznego (Tashkent Pharmaceutical Institute) odwiedziła we wtorek (14 stycznia 2025 r.) Wydział Farmaceutyczny UMB. Jednym z punktów wydarzenia było podpisanie porozumienia o współpracy.
Taszkiencki Instytut Farmaceutyczny i Wydział Farmaceutyczny UMB na mapie dzieli ok. 4,5 tys. kilometrów. Naukowo to jednak bardzo bliskie sobie jednostki. Stąd wizyta naukowców z Azji w Białymstoku.
Taszkiencki Instytut Farmaceutyczny kształci ok. 3,6 tys. studentów na trzech wydziałach (m.in. wydział farmacji przemysłowej). Prócz szeregu laboratoriów, uczelnia chwiali się posiadaniem własnej „mini fabryki” leków. W skali międzynarodowej współpracuje z 45 uczelniami na świecie, głównie z Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa), ale też z USA, Kanady, a w Europie m.in. z Wielką Brytanią.
Mam nadzieję, że to będzie dobry początek – witał gości Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko. Początek kolejnych wizyt, podczas których zastanowimy się, które obszary współpracy można rozszerzyć, i na których możemy się skupić.
Postrzegamy Polskę jako ważnego, obiecującego i długoterminowego partnera Uzbekistanu w Unii Europejskiej i chciałbym podkreślić, że jesteście naszą bramą do UE – powiedział w swoim wystąpieniu Ambasador Uzbekistanu w Polsce Amirsaid Agzamkhodjaev. Jak podkreślił Ambasador, Polska i Uzbekistan mają wiele związków. Wspomniał przy tym o szlaku bojowym armii Andersa z czasów II wojny światowej oraz piosenkarce Annie German, która pochodziła z tamtych stron. Dla samego ambasadora, to kolejna już wizyta na Podlasiu.
Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie edukacji farmaceutycznej, a także w farmacji przemysłowej. Rozmawiałem już z Panem Dziekanem [prof. Wojciechem Miltykiem – red.] o naszych wspólnych przedsięwzięciach i myślę, że będzie można rozwijać tę współpracę także w edukacji medycznej – zauważył Normaxamatov Nodirali Soxobataliyevich, Prorektor Taszkienckiego Instytutu Farmaceutycznego.
Współpraca międzynarodowa stała się niezbędna we współczesnym świecie akademickim i naukowym, a Państwa wizyta odzwierciedla nasze wspólne zaangażowanie w rozwój edukacji i badań farmaceutycznych. Wspólnie mamy okazję odkrywać nowe idee, wymieniać się wiedzą i inspirować postęp w naukach farmaceutycznych – dodał prof. Wojciech Miltyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMB.
Na koniec części oficjalnej, przedstawiciele obu uczelni, podpisali porozumienie o współpracy naukowej i akademickiej.
Wydarzenie stało się też okazją do zaprezentowania kultury Uzbekistanu. Goście przygotowali pokaz pieśni regionalnych, wystawę produktów lokalnych, a także różnych przysmaków pochodzących z tego zakątka świata.