Realizacja Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia (NPChUK) w latach 2022 – 2032 – taki był główny temat ostatniej sejmowej Komisji Zdrowia (23 stycznia 2025 r.), w której uczestniczyła prof. Agnieszka Tycińska, z-ca kierownika Kliniki Kardiologii i kierownik Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, a także kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Prof. Tycińska uczestniczyła w spotkaniu z posłami wspólnie z Wiceministrem Zdrowia dr. Jerzym Szafranowiczem oraz prof. Janiną Stępińską - Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii i prof. Adamem Witkowskim - pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. NPChUK.
Jak wskazała prof. Tycińska, dzięki konsekwentnym działaniom w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia udało się osiągnąć wiele, ale przed nami wciąż wiele pracy. Obszary wymagające dalszych działań dotyczą m.in. informatyzacji szpitali – tak istotnej w kontekście wprowadzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK), czy wsparcia lekarzy poprzez kształcenie koordynatorów opieki kardiologicznej oraz powszechnego wprowadzenia rozwiązań telemonitoringu.
Prof. Tycińska zwróciła także uwagę na fakt, że w województwie podlaskim nie był prowadzony pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej, przez co szpitale z tego regionu w 2023 r. nie mogły ubiegać się o środki finansowe na inwestycje w ramach jednego z działań NPChUK „Modernizacja infrastruktury i doposażenie podmiotów leczniczych”. Ekspertka wyraziła nadzieję, iż KSK obejmie docelowo cały kraj i pacjenci z wojojewództwa podlaskiego będą mogli liczyć na dostęp do opieki kardiologicznej na tym samym poziomie jak pozostałe regiony Polski.
Prof. Agnieszka Tycińska zaapelowała również o wykorzystanie szansy, jaką daje polska prezydencja w UE, by nadać edukacji i profilaktyce należytą rangę. Jak wskazuje wiele raportów, zbyt dużo środków przeznaczamy na medycynę naprawczą, a zbyt mało na edukację i prewencję. Profesor zachęcała do tworzenia międzynarodowych programów wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, szczególnie w zakresie skutecznych kampanii prewencyjnych i wykorzystania nowych technologii. W ramach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdzie Agnieszka Tycińska zasiada w Zarządzie jako jedyna Polka, współpracuje z kardiologami z wielu krajów i może obserwować innowacyjne programy profilaktyczne. Flagowym projektem Szwecji jest np. "Smokefree Sweden", czyli kampania ukierunkowana na redukcję palenia tytoniu, dzięki której kraj ten osiągnął jeden z najniższych wskaźników palenia w Europie. We Francji dużym sukcesem okazał się program "France Nutrition" promujący zdrowe odżywianie poprzez edukację dzieci i dorosłych oraz regulacje dotyczące oznaczania produktów spożywczych. Irlandia wdrożyła kompleksowy plan pn. "Healthy Ireland" obejmujący walkę z otyłością, promowanie aktywności fizycznej oraz redukcję spożycia alkoholu. Prof. Tycińska podkreśliła, że polska prezydencja w UE jest doskonałą okazją do promowania programów wspierających zdrowie serca.