„Przez Las do Zdrowia” – to pomysł Studenckiego Koła Naukowego Prophi UMB i pierwszy realny efekt umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku a Lasami Państwowymi. W sobotnie słoneczne przedpołudnie, 29 marca 2025r., prawie 30 osób wyruszyło na spacer leśny dla zdrowia. Można było poczuć las, jego zapach, strukturę i energię, i… znaleźć spokój.
Wystarczy 20 minut przebywania w lesie, by znacząco obniżyć poziom hormonu stresu, kortyzolu - to odpowiedź na jedno z konkursowych pytań na dobry początek spotkania (były oczywiście ekonagrody). Spacer trwał znacznie dłużej, bo uczestnicy przeszli ponad 3 kilometry zatrzymując się na wyznaczonych przystankach specjalnej trasy przygotowanej przez Nadleśnictwo Dojlidy.
Podczas spaceru mowa była m.in. o terapii lasem, o kąpielach leśnych, leśnej sensoryce, leśnych strongmanach, bioróżnorodności i wdzięczności. Na specjalnie wyznaczonych przystankach był czas nie tylko na leśne opowieści, ale i na ćwiczenia, np. „Pozwól sobie na ciekawość – być może jest coś co przykuje Twoją uwagę”, „Wybierz roślinę i wyobraź sobie, że wdychasz powietrze przesycone tlenem i dobroczynnymi cząstkami, które wytwarza.”, „Wędrując przez las, postaraj się zatrzymać tam, gdzie poczujesz się dobrze. Pozwól sobie na dotykanie faktur, wąchanie roślinności, powietrza”.
Uczestnicy przed wyruszeniem w trasę wypełniali elektroniczne ankiety przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe Prophi, zajmujące się profilaktyką zdrowotną. Pytania dotyczyły stresu i samopoczucia. Spacer kończyła także ankieta sprawdzająca oddziaływanie leśnego spaceru. To początek badań prowadzonych przez koło, pracujące pod kierunkiem dr Alicji Karwowskiej.
Projekt „Przez Las do Zdrowia” to odpowiedź na potrzeby zdrowotne naszych studentów, którzy stres i problemy z emocjami wskazują jako jedno z największych wyzwań w codziennym życiu. Badania nad wpływem przebywania w lesie na zdrowie psychiczne i fizyczne nabierają coraz większego znaczenia. Nasz projekt łączy naukę z praktyką – chcemy nie tylko poprawić jakość życia, ale także zbierać dane, które pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy działania terapii leśnej. Dzięki wypełnianym ankietom możemy ocenić, jak zmienia się nastrój uczestników i jakie elementy kontaktu z lasem są dla nich najbardziej wartościowe - mówi dr Karwowska.
Kolejne leśne spacery dla zdrowia już wkrótce, o czym będziemy informować.