Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Projekt PowerOMICS ze wsparciem Agencji Badań Medycznych

    04.04.2025 14:37
    Autor: Biuro Komunikacji i Popularyzacji Nauki
    Prezes Agencji Badań Medycznych zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki konkursu dla jednostek naukowych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Do wsparcia zakwalifikowanych zostało 68 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wynosi prawie 517 mln złotych. Wśród tych projektów znalazły się dwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: 

     

    PowerOMICS

     

    Bardzo wierzyliśmy w naszą koncepcję badań, ale fakt, że udało się uzyskać na nie finansowanie, to dla nas ogromny sukces. To efekt pracy całego zespołu Laboratorium Genomiki i Analiz Epigenetycznych Centrum Badań Klinicznych UMB, ale także Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych oraz Biobanku UMB, z którymi będziemy współpracować przy realizacji projektu – mówi kierownik projektu dr Magdalena Niemira.

     

    Głównym celem projektu jest opracowanie i walidacja modeli diagnostyczno-prognostycznych opartych na integracji danych multiomicznych i klinicznych u pacjentów z nowotworami litymi. Integracji podlegać będą zestawy danych z różnych warstw omik obejmujących: analizę zmienności genetycznej, profile ekspresji genów i małych RNA oraz analizę profilu metylacji DNA. Do tego celu wykorzystane zostanie sekwencjonowanie następnej generacji (NGS) materiału biologicznego z prób guzów: niedrobnokomórkowego raka płuca, jajnika, jelita grubego i glejaka. Ponadto, analizie zostaną poddane profile nieinwazyjnych biomarkerów z krwi pełnej z tzw. płynnej biopsji, w tym transkryptomów i cząsteczek mikroRNA. Modele o najlepszych parametrach statystycznych dopasowania oraz o najwyższej użyteczności w praktyce klinicznej, potwierdzane będą na niezależnym zbiorze testowym. Wybrane modele, które osiągną najlepsze parametry, posłużą do opracowania testów in vitro z zastosowaniem powszechnie dostępnej techniki molekularnej qPCR. Opracowane testy diagnostyczno-prognostyczne w przyszłości będą mogły być sprawdzane w badaniach klinicznych w celu ich rejestracji jako wyroby medyczne do diagnostyki i wdrażane do praktyki klinicznej w onkologii personalizowanej.

     

    Dr Magdalena Niemira: Od lat w ramach różnych inicjatyw sekwencjonujemy próbki biobankowane w Kolekcji Onkologicznej Biobanku UMB, sukcesywnie budując bazę danych multiomicznych. Ze względu na to, że wiele projektów zakończyło finansowanie, część zgromadzonych próbek wciąż czeka na analizę. Dzięki uzyskanemu grantowi możemy to zmienić – nie tylko uzupełnimy bazę danych o pełne dane multiomiczne dla pacjentów z nowotworami płuc, jelita grubego, jajnika i glejaka, ale także wykorzystamy je do integracji różnych poziomów analiz: genomu, transkryptomu, miRNA, metylomu oraz profilu miRNA z krwi pełnej. Naszym celem jest identyfikacja najbardziej skutecznych biomarkerów multiomicznych. Wyniki, które uzyskamy, mogą mieć realne znaczenie w diagnostyce i prognozowaniu nowotworów. Proponowane podejście, polegające na integracji danych omicznych w celu opracowania modeli statystycznych i testów diagnostyczno-prognostycznych, otwiera nowe możliwości dla badań biomedycznych i sprzyja interdyscyplinarnej współpracy.

     

    Przed nami intensywny okres pracy, ale jestem przekonana, że przyniesie on przełomowe rezultaty i realne korzyści dla pacjentów - dodaje dr Niemira.

     

    Tytuł projektu: PowerOMICS: opracowanie i walidacja modeli diagnostyczno-prognostycznych opartych na integracji danych multiomicznych i klinicznych u pacjentów z nowotworami litymi.
    Budżet: 9 620 306,25 zł.
    Kierownik projektu: dr Magdalena Niemira
     
    Powrót