Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Biobank UMB zaprasza do współpracy

    11.04.2025 12:13
    Autor: Biuro Komunikacji i Popularyzacji Nauki
    Przedstawienie procedur, sprzętu, ale przede wszystkim naukowych możliwości – tego dotyczyło czwartkowe spotkanie (10 kwietnia 2025r.) w Centrum Futuri na temat funkcjonowania uczelnianego Biobanku.
    Sam Biobank to niewielki budynek znajdujący się obok Collegium Pathologicum (od strony Centrum Dydaktyki Stomatologicznej). Jego sercem jest jedyny w tej części Europy automat do przechowywania różnych próbek w niskich temperaturach. I to właśnie one są obiektem pożądania wielu naukowców.

     

    Biobank może pochwalić się posiadaniem zbieranej od prawie 10 lat kolekcji onkologicznej. To pochodzące od 3,7 tys. pacjentów onkologicznych (z nowotworami płuca, żołądka, jelita grubego, trzustki, jajnika, szyjki macicy, trzonu macicy oraz mózgu) szpitala USK różne próbki materiału biologicznego (m.in. wycinki guzów i próbki krwi). Ale co chyba najważniejsze, wszystkie one są zebrane, opisane i skatalogowane według najwyższych i jednolitych standardów biobankowania. Odpowiada za to przeszło 20-osobowy zespół, który w większości szkolił się w Niemczech i Austrii. Od każdego z pacjentów pobrana była również szeroka zgoda na użycie tych próbek w różnego typu badaniach. Część z osób ma już zrobione tzw. badania folow-up, polegające na powtórnym ich przebadaniu po kilku latach od operacji onkologicznej.

     

    Biobank przechowuje także materiał biologiczny dla innych jednostek, m.in. dla badania Białystok PLUS kondensaty wydychanego powietrza przez osoby badane. Współpracuje też z Uniwersytetem Medycznym w Graz (Austria), CROWN Bioscience (Niemcy), czy lokalnie z Centrum Badań Klinicznych oraz klinikami szpitali USK i UDSK.

     

    Z Biobankiem można współpracować na kilka sposobów: można w nim gromadzić własne próbki albo tylko korzystać z tych, które są tam zgromadzone. Sam kontakt też jest prosty: można się zgłosić bezpośrednio do jednostki, albo wypełnić wniosek o wspólną subwencję naukową. Podczas spotkania każda z możliwości została dokładnie omówiona.

     

    Już zaplanowano kolejne spotkanie (12 czerwca o godz. 14 w Centrum Futuri), podczas którego zostaną omówione szczegółowo posiadane kolekcje (chodzi głównie o to, jakie konkretnie próbki są zbierane i jakie z nich dane są do uzyskania), a także aspekty finansowe takiej współpracy.

     

    Ze strony Uczelni pracę Biobanku nadzoruje prof. Irina Kowalska, Prorektor ds. nauki i ewaluacji UMB.
    Powrót