Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostali wyróżnieni podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Dobrostan biopsychospołeczny XXI wieku: prognozy i zagrożenia”, która odbyła się 5 kwietnia 2025 roku w Krakowie. Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii.
Emilia Niedźwiecka (studentka III roku kierunku lekarskiego), Michał Radzikowski i Karolina Żylińska (studenci IV roku kierunku lekarskiego) wystąpili w panelu tematycznym „Zdrowie i choroba w XXI wieku – spojrzenie medycyny i psychologii klinicznej”, prezentując wystąpienie pt. „Psychobiotyki – wpływ diety na zdrowie psychiczne studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku”.
Wyróżniona trójka to aktywni członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Prophi”, działającego przy Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych. Ich wystąpienie spotkało się z dużym uznaniem organizatorów oraz uczestników konferencji. Podczas wydarzenia nie przyznawano miejsc rankingowych, natomiast spośród licznych zgłoszeń z całej Polski wyróżniono jedynie 4 zespoły – wśród nich znalazł się zespół z UMB.
SKN Prophi aktywnie udziela się nie tylko na konferencjach naukowych. W minioną niedzielę (13 kwietnia) ponad 30 osób zgłosiło się na kolejny leśny spacer dla zdrowia, tym razem połączony z … malowaniem. „Przez Las do Zdrowia” – to pomysł Prophi i projekt realizowany w ramach umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku a Lasami Państwowymi.
W niedziele słoneczne przedpołudnie w siedzibie Nadleśnictwa Dojlidy pojawiło się kilkadziesiąt osób. Byli to głównie studenci Uniwersytetu w Białymstoku, ale także Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej. Na początku w przyjaznej atmosferze odbyły się konkursy dotyczące wpływu lasu na człowieka, potem organizatorzy zaprosili na pół godziny spaceru, w czasie którego uczestnicy mieli za zadanie poszukać inspiracji do … malowania. I to właśnie aktywność artystyczna była najważniejsza podczas tego spotkania. Studenci z koła Prophi przeprowadzili też ankietę dot. samopoczucia uczestników – przed „artystycznym” leśnym spacerem oraz po zakończeniu zajęć. Takie ankiety uczestniczy projektu wypełniali już po raz drugi. Czekamy na wyniki i naukowe wnioski.
Opiekunka koła dr Alicja Karwowska już zapowiada kolejny niezwykły leśny spacer – w połowie maja. Szczegóły wkrótce.