"Biologia i Chemia po akademicku 3” to kontynuacja projektów dla młodzieży licealnej z klas o profilach ścisłych (biologiczno-chemicznych, medycznych, matematyczno-fizycznych itp.), które realizował w 2022 i w 2023 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku również z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży, dlatego kontynuujemy go w 2024 roku.
Projekt polega na przygotowaniu serii zajęć praktycznych w zakładach i laboratoriach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) oraz konsultacji tematycznych z ekspertami akademickimi.
W projekcie przewidziany jest udział grup 10-14 osobowych. Liczebność grupy podyktowana jest troską o jak najlepsze warunki przeprowadzenia zajęć, swobodny dostęp do sprzętu laboratoryjnego, a także możliwość indywidualnego podejścia prowadzących do uczestników. Uczniowie mogą swobodnie wybierać spośród zaproponowanych tematów, rejestrując się na nie indywidualnie.
Zajęcia dedykowane są zainteresowanej naukami medycznymi, farmaceutycznymi i o zdrowiu młodzieży licealnej. Projekt polega na wspieraniu utalentowanych, młodych uczniów i poszerzaniu ich wiedzy z zakresu różnych dziedzin nauki poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach praktycznych.
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE
W Projekcie zaplanowano 10 warsztatów praktycznych.
Każde z zaplanowanych zajęć odbędzie się dwukrotnie. Warsztaty odbywać się będą w zakładach, specjalistycznych laboratoriach oraz pracowniach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Ma to na celu poszerzenie wiedzy uczniów zdobytej w szkole, a przede wszystkim ukazanie jej praktycznego zastosowania. Dzięki zajęciom praktycznym młodzież będzie miała możliwość poznania specyfiki pracy w zawodach systemu ochrony zdrowia, pracy laboratoryjnej, a także tematyki poruszanej na studiach. Czas trwania zajęć: 90 minut.
KONSULTACJE
Zaplanowano 10 spotkań konsultacyjnych. Czas trwania spotkania to 90 minut. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ustala 5 bloków tematycznych z biologii i 5 bloków tematycznych z chemii. Na każdym spotkaniu omawiany jest jeden blok tematyczny z danym ekspertem UMB. Uczestnicy rejestrując się na zajęcia mogą podać
W projekcie wezmą udział nauczyciele akademiccy, w tym biolodzy, chemicy, fizjolodzy, farmaceuci, ratownicy medyczni, przedstawicieli nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.