Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w bezpłatnych zajęciach praktycznych z wykorzystaniem wiedzy z biologii i chemii.
Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży z klas o profilach ścisłych (biologiczno-chemicznych, medycznych, matematyczno-fizycznych itp.).
W ramach projektu przygotowaliśmy serię zajęć praktycznych w zakładach, klinikach, laboratoriach i centrach naukowych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poprowadzone przez kadrę akademicką naszej Uczelni.
Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się stacjonarnie w grupach do 14 osób i trwają 90 minut.
Na każde zajęcia obowiązuje indywidualna rejestracja i decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają osoby, które biorą udział pierwszy raz w Projekcie.
Harmonogram zajęć:
OTWARTE REJESTRACJE
Opieka nad pacjentami na intensywnej terapii - 16 listopada 2024 godz. 9:00 i 11:00
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć ciśnienie krwi i dowiedzą się jak odczytać wyniki i co te wyniki oznaczają dla Naszego zdrowia, zbadać saturację krwi i przekonać się jak ważne jest wysycenie krwi tlenem i jak poprawnie je monitorować, wykonać zapis EKG, zobaczyć jak bije serce i jak odczytać jego rytm. Zajęcia pokażą, jego uczestnikom, jak fascynujący jest świat monitorowania pacjenta i jak działa współczesna diagnostyka!
Zajęcia w Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii UMB przeprowadzą dr Iwona Jarocka i dr Agata Kulikowska
Rejestracja na zajęcia Opieka nad pacjentami na intensywnej terapii - 16 listopada 2024 godz. 9:00
Rejestracja na zajęcia Opieka nad pacjentami na intensywnej terapii - 16 listopada 2024 godz. 11:00
Fizyka i chemia w gabinecie kosmetologicznym- Od Zjawisk do Technologii - 14 i 21 października 2024
Zapraszamy na warsztaty „Od Zjawisk do Technologii: Fizyka i Chemia w Kosmetologii”, które łączą naukę z praktyką. Skierowane do licealistów zainteresowanych naukami ścisłymi i kosmetologią, warsztaty oferują praktyczne zastosowania nowoczesnych technologii w pielęgnacji skóry.
Poznasz działanie lampy Wooda, analizę skóry z wykorzystaniem różnych rodzajów światła, prądy Darsonwala, drenaż limfatyczny oraz technologię oczyszczania wodorowego i terapię LED.
Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie obsługiwać aparaturę, brać udział w pokazach oraz porozmawiać z ekspertami kosmetologii, zdobywając praktyczne doświadczenie i wiedzę przydatną w przyszłej karierze. Dołącz do nas i odkryj, jak fizyka i chemia kształtują współczesną kosmetologię!
Zajęcia przeprowadzą dr Katarzyna Wołosik i mgr Natalia Chylińska
Rejestracja na zajęcia Fizyka i chemia w gabinecie kosmetologicznym- Od Zjawisk do Technologii w dniu 14 października 2024 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Rejestracja na zajęcia Fizyka i chemia w gabinecie kosmetologicznym- Od Zjawisk do Technologii w dniu 21 października 2024 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Sprawdź jak działasz w środku - fizjologia człowieka w praktyce - 30 września i 3 października 2024
Podążając tropem tajemniczych procesów zachodzących w ludzkim ciele omówimy budowę oka na modelu anatomicznym i sprawdzimy czy możemy oszukać nasz wzrok. Zbadamy ile powietrza może się zmieścić w naszych płucach oraz jak bardzo krew jest nasycona tlenem. Na podstawie modelu anatomicznego serca omówimy jego pracę oraz zbadamy ciśnienie krwi przy użyciu sfigmomanometru. Zmierzymy poziom tkanki tłuszczowej oraz wilgotność skóry.
Zajęcia w Zakładzie Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej przeprowadzą dr hab. Marta Baranowska-Kuczko i dr Monika Kloza.
Rejestracja na zajęcia Sprawdź jak działasz w środku w dniu 30 września 2024 roku o godz. 15:00 została zakończona. Wysłaliśmy informacje o zakwalifikowaniu
Rejestracja na zajęcia Sprawdź jak działasz w środku w dniu 3 października 2024 roku o godz. 15:00 została zakończona. Wysłaliśmy informacje o zakwalifikowaniu
Zajęcia, które się odbyły:
Analiza jakości żywności -19 i 20 września 2024
Tłuszcze są niezbędne w żywieniu człowieka, stanowią źródło energii i pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z wybranymi parametrami jakości tłuszczów, a także będą mieli możliwość oceny jak ich sposób żywienia wpływa na stan odżywienia. W ramach zajęć przeprowadzona zostanie również analiza jakości miodów pszczelich. Miód pszczeli jest produktem o właściwościach prozdrowotnych, stosowanym ze względu na właściwości odżywcze i profilaktyczne. Uczestnicy zajęć zostaną zapoznani z domowymi testami (np. test stożka), a następnie wybrane parametry jakości zostaną ocenione metodami laboratoryjnymi - oznaczona zostanie m.in. zawartość wody metodą refraktometryczną. Ponadto, oznakowanie odmiany miodu zostanie zweryfikowane na podstawie wykonanej analizy pyłkowej preparatu mikroskopowego. Podczas zajęć odpowiemy na pytania: Jak wybierać dobry miód? Czy to dobrze, że miód krystalizuje? Czy poszczególne odmiany różnią się między sobą?
Zajęcia przeprowadzą: dr hab. Anna Puścion-Jakubik i dr Monika Grabia z Zakładu Bromatologii UMB
Rejestracja na zajęcia Analiza jakości żywności w dniu 19 września 2024 roku o godz. 15:00 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu
Rejestracja na zajęcia Analiza jakości żywności w dniu 20 września 2024 roku o godz. 15:00 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu
Symulacje medyczne w praktyce - 10 września 2024
To była niepowtarzalna okazja, aby przekonać się, w jakich warunkach studenci nabywają umiejętności praktycznych. Celem zajęć było pokazanie w jaki sposób wiedzę teoretyczną można przełożyć na praktyczne zajęcia z pacjentem (symulatorem wysokiej wierności).
Na początku zajęć uczestnicy zwiedzą Centrum Symulacji Medycznych, zobaczyli m.in. najnowszej generacji sprzęt dydaktyczny i medyczny a także sale wysokiej wierności z zaawansowanymi symulatorami, przedstawiającymi m.in. sale szpitalnego oddziału ratunkowego, oddziału intensywnej terapii, blok operacyjny oraz salę porodową. Następnie wzięli udział w zajęciach praktycznych, wcielając się w rolę lekarza, personelu medycznego bądź rodziny.
Zajęcia przeprowadziły mgr Hanna Kurza i mgr Agnieszka Ukalska.
Rejestracja na zajęcia Symulacje medyczne w praktyce w dniu 10 września 2024 roku o godz. 14:00 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Rejestracja na zajęcia Symulacje medyczne w praktyce w dniu 10 września 2024 roku o godz. 15:45 została zakończoan. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
6 czerwca 2024 - Kurs szycia chirurgicznego w pigułce - zajęcia przeprowadziły Julia Koralewska i Joanna Wawrzeniuk , stuentki kierunku lekarskiego z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Oddział Białystok
Rejestracja na zajęcia Kurs szycia chirurgicznego w dniu 6 czerwca 2024 roku o godz. 14:00 została zakończona. Wysłaliśmy mailem potwierdzenia o zakwalifikowaniu
Rejestracja na zajęcia Kurs szycia chirurgicznego w dniu 6 czerwca 2024 roku o godz. 15:45 została zakończona. Wysłaliśmy mailem potwierdzenia o zakwalifikowaniu
- 5 kwietnia 2024 - Biochemiczne podstawy życia
Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 5 kwietnia 2024 godz. 10:30 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu
Rejestracja na zajęcia Biochemiczne podstawy życia w dniu 5 kwietnia 2024 godz. 12:15. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Zakres zajęć:
Biochemia zajmuje się badaniem molekularnych podstaw życia – bada mechanizmy chemiczne wielu kluczowych procesów biologicznych oraz odkrywa nowe, kluczowe związki występujące w organizmach żywych. Ta dziedzina nauki ma głęboki wpływ na medycynę. Znajomość jej podstaw daje możliwość zrozumienia nowoczesnej farmakologii, genetyki czy też fizjologii. W trakcie warsztatów zostaną omówione zagadnienia dotyczące podstawowych makrocząsteczek organizmu ludzkiego takich jak: białka, cukry, tłuszcze i kwasy nukleinowe oraz zostaną przeprowadzone doświadczenia mające na celu zarówno ich identyfikację jak i poznanie właściwości.
Zajęcia poprowadziły dr Anna Tokarzewicz i dr Justyna Bączyk z Zakładu Biochemii Lekarskiej
- 5 i 6 marca 2024 - Cytometria przepływowa limfocytów
Rejestracja na zajęcia Cytometria przepływowa limfocytów w dniu 5 marca 2024 została zakończona. Wysłaliśmy informację odnośnie zakwalifikowania
Rejestracja na zajęcia Cytometria przepływowa limfocytów w dniu 6 marca 2024. Wysłaliśmy informację odnośnie zakwalifikowania
Zajęcia w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej poprowadziły dr hab. Małgorzata Rusak i dr Joanna Pawlus.
Limfocyty nie robią z wyglądu specjalnego wrażenia. W mikroskopie świetlnym zobaczymy małe komórki, w których jądro komórkowe otoczone jest wąskim rąbkiem cytoplazmy. Pomimo tego są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego , do przetrwania organizmu. U ludzi, którzy nie mają wystarczającej liczby tych komórek na skutek stosowanego leczenia czy w przebiegu chorób immunologicznych istnieje bardzo wysokie ryzyko śmierci z powodu infekcji i raka. Dzięki zastosowaniu wieloparametrycznej metody jaką jest cytometria przepływowej możemy podzielić limfocyty ze względu na ich rolę. Limfocyty T, które u nas dominują , to podróżnicy zaczynające swoją podróż w miejscu powstania i wędrujące do miejsca zagrożenia. Limfocyty B są wyjątkowe i bardzo niebezpieczne, zarówno dla przyjaciół jak i wrogów naszego organizmu, ponieważ produkują przeciwciała stojące na straży naszej odporności.
W części warsztatowej uczniowie obejrzeli rozmazy krwi z limfocytami obecnymi w chorobach nowotworowych i infekcjach oraz wykonanali barwienia komórek krwi i ich analizę na cytometrze przepływowym.
- 5 i 6 lutego 2024 - Tkanka tłuszczowa, otyłość i zaburzenia metaboliczne
Rejestracja na zajęcia Tkanka tłuszczowa, otyłość i zaburzenia metaboliczne w dniu 5 lutego 2024 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Rejestracja na zajęcia Tkanka tłuszczowa, otyłość i zaburzenia metaboliczne w dniu 6 lutego 2024 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Zajęcia w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych poprowadziły prof. dr hab. Agnieszka Błachnio-Zabielska i dr Monika Imierska.
Spotkanie było poświęcone tematyce otyłości i jej wpływu na zdrowie. W trakcie wydarzenia omówione zostały kluczowe aspekty nadmiernego przyrostu masy ciała jako czynnika ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, a także skuteczne strategie prewencji i zarządzania tym problemem. W części praktycznej uczestnicy aktywnie wzięli udział w pomiarach antropometrycznych, rozwijając umiejętności precyzyjnego ustalania masy ciała, obwodów talii, bioder oraz obliczania indeksu BMI. Dodatkowo mieli możliwość dokonania pomiaru poziomu glukozy, cholesterolu i triglicerydów, co pozwoliło im lepiej zrozumieć relacje między nadwagą a zdrowiem metabolicznym.
27 stycznia 2024 - Biomarkery śliny jako przyszłość medycyny laboratoryjnej
Rejestracja na zajęcia Biomarkery śliny jako przyszłość medycyny laboratoryjnej godz. 9:00 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Rejestracja na zajęcia Biomarkery śliny jako przyszłość medycyny laboratoryjnej godz. 11:00 została zakończona. Wysłaliśmy informację o zakwalifikowaniu.
Zajęcia w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Ergonomii poprowadzą dr hab. Mateusz Maciejczyk i mgr Edyta Gołaś.
Coraz większe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem śliny w laboratoryjnej diagnostyce biomedycznej. Ślinowe biomarkery mogą być pomocne w rozpoznawaniu i różnicowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych, terapii monitorowanej stężeniem leku, a także w medycynie sądowej. Prawidłowy sposób pobierania śliny determinuje jakość oznaczanych w niej parametrów diagnostycznych. Celem zajęć jest zapoznanie z wybranymi metodami pobierania śliny stosowanymi w badaniach biomedycznych i diagnostyce laboratoryjnej, jak również ocena wybranych biomarkerów śliny za pomocą testów barwnych. Uczestnicy zajęć ocenią stężenie wybranych elektrolitów w próbkach śliny niestymulowanej i stymulowanej.