Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Julia Nowowiejska, Anna Baran, Anna Pryczynicz, Justyna Magdalena Hermanowicz, Beata Sieklucka, Dariusz Pawlak, Iwona Flisiak) opublikowali artykuł „Gasdermin B (GSDMB) in psoriatic patients - a preliminary comprehensive study on human serum, urine and skin" w czasopiśmie Frontiers in Molecular Biosciences.
Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry i stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej dermatologii. Mimo licznych badań, przyczyny jej występowania nadal nie są w pełni znane. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaką rolę gazdermina B (GSDMB) odgrywa w łuszczycy. GSDMB jest to białko z rodziny gazdermin, które bierze udział w proliferacji i migracji komórek.
Stężenia GSDMB w surowicy i moczu mierzono za pomocą metody ELISA, natomiast ekspresję tkankową GSDMB analizowano metodą immunohistochemiczną. Wyniki pokazały, że stężenia GSDMB w surowicy krwi i moczu były znacznie wyższe u pacjentów z łuszczycą niż w grupie kontrolnej. Ekspresja GSDMB w skórze właściwej i naskórku była znacząco wyższa w obszarach zmian łuszczycowych w porównaniu do skóry niezmienionej chorobowo u pacjentów oraz do osób ze zdrową skórą osób z grupy kontrolnej. Ponadto, stężenie GSDMB w surowicy miało dodatnią korelację z wiekiem pacjentów.
Podwyższone poziomy GSDMB sugerują, że białko to może odgrywać istotną rolę w patogenezie łuszczycy, prawdopodobnie wpływając na proliferację i migrację komórek. Podwyższone stężenie GSDMB w surowicy oraz obniżony stosunek stężenia GSDMB do kreatyniny w moczu mogą być badane jako potencjalne biomarkery łuszczycy. W przyszłych badaniach można także rozważyć GSDMB jako potencjalny cel terapeutyczny.
Część badania obejmująca ocenę GSDMB w surowicy i moczu została sfinansowana przez Narodowe Centrum Nauki, nr NCN/1/MI/22/001/1149. Część badania obejmująca ocenę tkankowej ekspresji GSDMB została sfinansowana przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, nr B.SUB.23.358.
Link do artykułu: Gasdermin B (GSDMB) in psoriatic patients–a preliminary comprehensive study on human serum, urine and skin