Badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Julia Nowowiejska, Anna Baran, Iwona Flisiak) razem ze współautorami z innych uczelni opublikowały artykuł „Dry eye syndrome symptoms in patients with psoriasis.” w czasopiśmie Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.
Badanie miało na celu sprawdzenie częstości występowania objawów zespołu suchego oka (DES) u osób cierpiących na łuszczycę, a także związku tych objawów z nasileniem łuszczycy, ocenianym za pomocą wskaźnika PASI (obszar i nasilenie łuszczycy), manifestacji i terapii.
W badaniu wzięło udział 40 pacjentów z łuszczycą i 40 ochotników bez tego schorzenia. Badani zostali poddani obiektywnej ocenie za pomocą urządzenia IDRA® do automatycznej interferometrii, meibografii gruczołów dolnej powieki, nieinwazyjnego badania czasu przerwania filmu łzowego (NIBUT), jakości mrugania i wysokości menisku łzowego. Ponadto pacjenci wypełnili kwestionariusz oceny choroby powierzchni oka (OSDI) do subiektywnej oceny objawów DES. Pacjenci z łuszczycą mieli istotnie statystycznie grubszą warstwę lipidową i większą utratę gruczołów Meiboma w porównaniu z grupą kontrolną. Dodatkowo, mieli również niższą jakość mrugania i wysokość menisku łzowego, a także krótszy NIBUT i wyższy wynik w kwestionariuszu OSDI, choć różnice te nie były istotne statystycznie. Po podziale pacjentów na dwie grupy - z zajęciem lub bez zajęcia aparatu paznokciowego/łuszczycowym zapaleniem stawów/leczeniem systemowym - nie zaobserwowano istotnych różnic między grupami. Wskaźnik PASI nie korelował z żadnym parametrem DES.
To pierwsze takie badanie z użyciem obiektywnego analizatora IDRA®. Pomimo oceny wszystkich parametrów obiektywnych i subiektywnych, pacjenci z łuszczycą nie wykazywali zwiększonego ryzyka DES. Niemniej jednak, DES w łuszczycy wymaga dalszych badań na większej grupie pacjentów w celu ustalenia wiarygodnych zaleceń.
Link do artykułu: Dry eye syndrome symptoms in patients with psoriasis