Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB
obowiązujący studentów I roku kierunku ratownictwo medyczne
1. Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka jest zgodny z Regulaminem Studiów w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
2. Student ma prawo do uzyskania wszelkich możliwych pomocy naukowych i informacji dostępnych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka i służących poszerzeniu wiedzy w zakresie anatomii.
3. Ćwiczenia i wykłady przebiegają według przedstawionego harmonogramu, obejmującego poszczególne działy tematyczne (bloki). Student zobowiązany jest do przygotowania teoretycznego na każde ćwiczenie w oparciu o obowiązujące podręczniki (sylabus, plan zajęć). Forma prowadzenia zajęć (stacjonarnie – ćwiczenia i seminaria oraz online - wykłady) i zakres obowiązującego materiału jest przedstawiany na stronie Zakładu: www.anatomia.umb.edu.pl i na tablicy ogłoszeń.
4. Ćwiczenia odbywają się w salach Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka które są pomieszczeniami objętymi monitoringiem. Na ćwiczeniach obowiązuje zmiana obuwia i biały fartuch lekarski. Płaszcze, kurtki, torby itp. należy przed wejściem na salę ćwiczeń pozostawić w szatni. W sali ćwiczeniowej student ma prawo przebywać wyłącznie w obecności asystenta. W trakcie zajęć nie wolno, bez zgody asystenta, opuszczać sali ćwiczeniowej. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego, z wyjątkiem zastosowania wyżej wymienionych urządzeń w celach dydaktycznych po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia, zakaz wnoszenia na sale ćwiczeń jedzenia i picia, zakaz fotografowania oraz wprowadzania osób postronnych. Preparaty tkankowe należy szanować i nie wolno wynosić ich z sali.
5. Student jest zobowiązany uczestniczyć we wszystkich zajęciach (wykłady, seminaria oraz ćwiczenia). Nieobecność należy usprawiedliwić bezpośrednio po ustąpieniu przyczyny nieobecności, najpóźniej na pierwszym ćwiczeniu, w którym uczestniczy student po okresie nieobecności. W przypadku nieobecności z przyczyn zdrowotnych obowiązuje zaświadczenie lekarskie, a w przypadkach losowych zaświadczenie odpowiednich władz. Nieobecność usprawiedliwiona na ćwiczeniach jest traktowana jako ćwiczenie niezaliczone. Nieobecność nieusprawiedliwiona na wykładzie lub ćwiczeniu uniemożliwia zaliczenie bloku tematycznego – nie ma dodatkowych terminów na uzupełnienie zaległości. W przypadku braku wymaganej minimalnej liczby punktów dopuszczającej do egzaminu (14 pkt) i usprawiedliwionej nieobecności na kolokwium student ma prawo przystąpić do jednego zaległego kolokwium.
6. Zajęcia dydaktyczne realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów odbywających się raz w tygodniu. Harmonogram ćwiczeń przewiduje: a) wstępną demonstrację preparatów przez asystenta b) naukę własną c) zaliczenie ćwiczenia u asystenta. Materiał podzielony jest na cztery cykle tematyczne: I-osteologia, połączenia kości, układ mięśniowy, II-ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, narządy zmysłów, III-układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, IV-układ pokarmowy, moczowo-płciowy, gruczoły wydzielania wewnętrznego. Każdy blok tematyczny kończy się kolokwium pisemnym, z którego można uzyskać 10 punktów, łącznie 40 punktów. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie minimum 50% ćwiczeń i uzyskanie co najmniej 14 punktów ze wszystkich kolokwiów. Do terminu „0” egzaminu student może przystąpić po uzyskaniu minimum 36 punktów.
7. Egzamin pisemny odbywa się w sesji letniej, obejmuje część praktyczną oraz teoretyczną. Ostateczny termin i forma egzaminu zostanie określona w zależności od stanu epidemicznego z uwzględnieniem zaleceń organów władzy państwowej i uczelni. Student ma prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej w wyznaczonym terminie, jednak przez okres nie dłuższy niż siedem dni od daty podania jej wyniku. Prace egzaminacyjne pozostają w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka przez okres 3 lat, a następnie są niszczone.
8. Nieobecność usprawiedliwiona na egzaminie upoważnia do przystąpienia do kolejnego terminu egzaminu. Usprawiedliwienie (zwolnienie lekarskie lub potwierdzone przez Dziekana zaświadczenie o wypadku losowym) dostarczone po upływie 7 dni od daty nieobecności nie będzie uwzględnione. Nieobecność nieusprawiedliwiona uniemożliwia przystąpienie do egzaminu poprawkowego.
9. Student ma obowiązek przestrzegania zasad BHP i P/POŻ, z którymi został zapoznany na pierwszych zajęciach, co potwierdza własnoręcznym podpisem. O wszystkich wypadkach podczas zajęć na terenie Zakładu student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić asystenta. Obowiązkiem studenta jest szanowanie sprzętów i pomocy dydaktycznych. Odpowiedzialność finansową za szkody materialne spowodowane postępowaniem niezgodnym z przepisami BHP i P/POŻ pokrywa student.
10. Regulamin może ulec zmianie z uwagi na uwarunkowania epidemiczne. Wszystkie informacje będą umieszczone na stronie internetowej Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB oraz na tablicy ogłoszeń.
11. W przypadku wątpliwości związanych z przebiegiem ćwiczeń, wykładów lub egzaminu student ma prawo i obowiązek skontaktowania się z koordynatorem kierunku lub kierownikiem Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB.