Student / doktorant / absolwent / post doc może wyjechać na praktykę do dowolnej powiązanej z kierunkiem studiów instytucji zagranicznej znajdującej się w kraju uczestniczącym w Programie Erasmus+ lub kraju partnerskim, innym niż kraj zamieszkania wyjeżdżającego podczas trwania studiów (w większości są to kraje Unii Europejskiej). UMB może, ale nie musi mieć podpisanej umowy międzyinstytucjonalnej z taką instytucją przyjmującą. Osoba starająca się o wyjazd sama wyszukuje instytucję przyjmującą i uzyskuje od niej zaproszenie na praktykę. Praktyki mogą odbywać się w zagranicznych szpitalach, instytucjach, np. przedsiębiorstwie/firmie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit i w innych instytucjach. Nie można odbywać praktyk instytucjach unijnych ani w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami. Jeśli praktyka zawodowa odbywa się w innej uczelni wyższej, uczelnia ta musi posiadać ważną kartę Erasmusa (ECHE). Zakres praktyki musi być zbieżny z kierunkiem studiów studenta/doktoranta.
Można wyjeżdżać zarówno na praktykę długoterminową (od 2 do 12 miesięcy) jak i krótkoterminową (od 5 do 30 dni) z tą jednak różnicą, że w skład praktyki krótkoterminowej obowiązkowa jest część online. Można wyjeżdżać na każdym roku, z wyłączeniem pierwszego roku (dotyczy wszystkich) oraz szóstego roku studiów (dotyczy wyjazdów na studia). Na szóstym roku studiów można starać się o wyjazd na praktykę nieobowiązkową jako absolwent UMB.
Wymagana średnia ocen to minimum 3,5 i nie przewidujemy od tego wyjątków.Wymagana średnia ocen to minimum 3,5 i nie przewidujemy od tego wyjątków.
Podczas wyliczania średniej, brana jest pod uwagę średnia z toku studiów.
Średnia ocen liczona jest dla danego cyklu studiów z uwzględnieniem wszystkich ukończonych semestrów włącznie z semestrem poprzedzającym rekrutację. Czyli np. jeśli składasz dokumenty podczas wiosennej rekrutacji na wyjazdy na studia, liczyć się będzie cały okres studiów wraz z ostatnim ukończonym semestrem, tj. semestrem letnim poprzedniego roku akademickiego.
Zaświadczenie o średniej ocen wystawiane przez odpowiedni Dziekanat.
Dokumenty na wyjazdy na praktyki można składać od momentu rozpoczęcia rekrutacji, tj. 1 lutego do 1 marca każdego roku.
Rekrutacji studentów na wyjazd na praktyki dokonuje Uczelniana Komisja Programu Erasmus+ w składzie:
Zostaniesz powiadomiony o tym fakcie drogą mailową. Biuro Programu Erasmus+ wyśle Ci oficjalnego maila na adres mailowy podany wcześniej w formularzu aplikacyjnym informację o zakwalifikowaniu, niezakwalifikowaniu lub wpisaniu na listę rezerwową.
Ostateczna kwota za cały okres finansowanej mobilności zostanie określona poprzez pomnożenie liczby uzgodnionych dni/miesięcy przez mającą zastosowanie stawkę miesięczną dla danego kraju przyjmującego. W przypadku niepełnych miesięcy, kwota stypendium zostanie obliczona poprzez pomnożenie liczby dni w niepełnym miesiącu przez 1/30 tej stawki.
„Green travel” oznacza podróż z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu takich jak autobus, pociąg lub wspólne korzystanie z samochodu. W przypadku spełnienia wymogów związanych z „green travel” studenci / doktoranci uprawnieni są do otrzymania wsparcia indywidualnego na koszty utrzymania do 4 dodatkowych dni. W ramach tego dodatku przysługuje wyjeżdżającemu dodatkowe 50 EUR. Aby starać się o otrzymanie takiego dodatku należy złożyć stosowne oświadczenia przed wyjazdem i po jego zakończeniu (załączniki nr 11 i 12 do Regulaminu wyjazdów)
Kryterium osób „z mniejszymi szansami” stosuje się do następujących grup:
„Osobie z mniejszymi szansami” przysługuje kilka dodatków, np. ryczałt na koszty podróży w przypadku podróży krótkoterminowej, a w przypadku podróży „green travel” dodatkowe dofinansowanie na pokrycie przejazdu niskoemisyjnymi środkami transportu.
Ponadto „osoby z mniejszymi szansami” otrzymują :
• Dodatkowe 250 EUR/miesiąc w przypadku długoterminowego wyjazdu na praktykę lub studia
• Dodatkowe 100/150 EUR/wyjazd w przypadku krótkoterminowego wyjazdu na praktykę
Przykład
Rodzaj wyjazdu: Praktyki długoterminowe
Termin: 01.08.2022-30.09.2022 r.
Ilość dni: 60 dni
Miejsce: Rzym, Włochy
Środek transportu: Samolot
Wyliczenia
60 dni (2 mies.) – czas trwania mobilności
670 EUR – stawka stypendium miesięcznego w przypadku podróży do Włoch
2 mies. x 670 EUR = 1340 EUR
Stypendium otrzyma każda osoba, która: pozytywnie przejdzie proces rekrutacyjny, złoży Mobility Agreement for Traineeships zaakceptowane przez koordynatora uczelnianego z UMB oraz osoby odpowiedzialnej na instytucji przyjmującej, podpisze umowę na wyjazd studenta (grant agreement), wypełni test językowy na platformie OLS (link zostanie wysłany automatycznie). Można również wyjechać na mobilność w ramach Programu Erasmus+ ze stypendium zerowym, np. w przypadku wykorzystania całej puli środków przeznaczonych na realizację wyjazdów studentów na praktyki.
Nie. Stypendium wypłacane jest w proporcjach 70% kwoty przed rozpoczęciem mobilności oraz 30% kwoty stypendium po zakończeniu mobilności i dopełnieniu wszystkich formalności związanych z rozliczeniem wyjazdu.
Stypendium w całości lub jego część będzie podlegać zwrotowi, jeżeli uczestnik nie będzie przestrzegać warunków umowy. Jeżeli uczestnik zakończy pobyt wcześniej niż uzgodniono w umowie, a inne warunki umowy będą spełnione, będzie wymagany zwrot części stypendium proporcjonalnej do skróconego pobytu. Zwrot nie będzie wymagany jedynie w sytuacji, jeżeli uczestnik nie mógł ukończyć planowanych działań za granicą opisanych w załączniku i z powodu działania „siły wyższej”; wówczas uczestnik będzie uprawniony do otrzymania co najmniej kwoty proporcjonalnej do rzeczywistego czasu trwania mobilności, a pozostała część stypendium będzie podlegała zwrotowi.
Przy wyjazdach na praktykę datą rozpoczęcia okresu mobilności jest data pierwszego dnia praktyk w instytucji przyjmującej, a datą zakończenia jest data ostatniego dnia praktyk.
A zatem stypendium nie będzie obejmowało dni przeznaczonych na podróż ani na zakwaterowanie w uczelni przyjmującej.
Ponadto, w przypadku wyjazdu krótkoterminowego obowiązkowym jest odbycie części mobilności w trybie on-line. Za tą część praktyk nie przysługuje stypendium.
Wyjazd na praktykę możliwy jest od 2 do 5 roku studiów jako student i na 6 roku studiów jako absolwent.
Tak. Kapitał mobilności dla jednolitych studiów magisterskich to 24 miesiące, więc jeśli odbyłeś już roczny wyjazd na studia, zostaje do wykorzystania jeszcze 12 lub 13 miesięcy (w zależności od długości roku akademickiego na uczelni przyjmującej w której odbywałeś studia).
Prosimy o podawanie konta bankowego prowadzonego w walucie Euro, gdyż stypendium wypłacane jest w Euro i podanie numeru konta bankowego prowadzonego w PLN może spowodować rozbieżności wynikające z przewalutowania pomiędzy otrzymaną kwotą a przysługującym stypendium. Można także korzystać z kont multiwalutowych typu REVOLUT.
Tak. Istnieje taka możliwość, o ile pozwalają na to dostępne środki finansowe i dostępne miejsca na wyjazdy na praktyki, a także o ile wyrazi na to zgodę Komisja Programu Erasmus+. Zgoda wyrażana jest tylko w uzasadnionych przypadkach.