Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematyka zajęć.
  • Ostatnia zmiana 18.02.2022 przez Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej

    Tematyka zajęć

     

    Wykłady:

    1. Anatomia i fizjologia narządów artykulacyjnych (wargi, język, podniebienie miękkie i twarde, zatoki przynosowe, jama nosowa).
    2. Wady wrodzone części twarzowej czaszki i ich powiązanie z funkcją mowy (rozszczepy podniebienia pierwotnego i wtórnego) - cz. 1.
    3. Wady wrodzone części twarzowej czaszki i ich powiązanie z funkcją mowy (rozszczepy podniebienia pierwotnego i wtórnego) - cz. 2.
    4. Zasady leczenia zespołowego wad wrodzonych części twarzowej czaszki.
    5. Nabyte wady szczękowo-zgryzowe – etiopatogeneza, klasyfikacja, objawy, diagnostyka.
    6. Leczenie nabytych wad szczękowo-zgryzowych.
    7. Klasyfikacja i ogólna charakterystyka nowotworów tkanek miękkich i kości twarzoczaszki. Zasady leczenia (rekonstrukcja, rehabilitacja) ubytków ponowotworowych.
    8. Rodzaje obrażeń tkanek miękkich i kości twarzoczaszki.
    9. Leczenie obrażeń części twarzowej czaszki z uwzględnieniem zasad chirurgii plastycznej w aspekcie rehabilitacji funkcji mowy.
    10. Upośledzenie czynności mowy będące następstwem innych patologii jamy ustnej. 

     

    Seminaria:

    1,2. Omówienie anatomii narządów jamy ustnej (uwzględniając ich unerwienie i unaczynienie) istotnych w artykulacji w powiązaniu z ich funkcją.
    3. Dyskusja na temat najczęściej spotykanych nowotworów jamy ustnej ze zwróceniem szczególnej uwagi na zaburzenia artykulacji pojawiające się w wyniku ich rozwoju.
    4. Możliwości i cele rekonstrukcji ubytków pooperacyjnych powstałych w wyniku resekcji nowotworów. Rehabilitacja pacjentów onkologicznych (aspekt artykulacyjny i psychologiczny).
    5,6. Prezentacja różnorodnych obrażeń tkanek miękkich twarzoczaszki – dyskusja o ich specyfice i wpływie poszczególnych obrażeń na funkcje narządu mowy.
    6. Prezentacja różnorodnych obrażeń tkanek miękkich twarzoczaszki – dyskusja o ich specyfice i wpływie poszczególnych obrażeń na funkcje narządu mowy.
    7,8.  Możliwości i metody leczenia obrażeń twarzoczaszki – prezentacja przypadków klinicznych.
    9,10. Dyskusja na temat patologii jamy ustnej (dotyczących zębów, błony śluzowej) mogących upośledzać funkcje mowy.