Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. SUBWENCJA 2025.
  • Ostatnia zmiana 27.11.2024 przez Dział Nauki

    SUBWENCJA 2025

    Białystok, dn. 27.11.2024

     

    Szanowni Państwo,

    pragnę serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych realizacją projektów badawczych finansowanych z subwencji, którą dysponuje Uczelnia, do składania wniosków projektowych na 2025 rok. Tak jak dotychczas, będzie istniała możliwość ubiegania się o finansowanie badań na zasadach określonych w wewnętrznych regulaminach obejmujących:

     

    Również jak dotychczas, bazę finansowania projektu będzie stanowiła kwota 10 000 PLN. Profesorowie i Doktorzy habilitowani zatrudnieni na etatach naukowych i naukowo-dydaktycznych, zaliczeni do liczby N, mogą otrzymać trzykrotność lub dwukrotność tej kwoty. Kwota finansowania będzie rosła w zależności od liczby publikacji za min. 3 pkt. Impact Factor, wartości uzyskanych grantów i liczby patentów. Utrzymane zostaną korzyści dla naukowców składających wnioski grantowe w kraju i za granicą.

    Jednocześnie, mając na uwadze rozwój strategicznych kierunków badawczych w naszej Uczelni, dodatkowe wsparcie uzyskają projekty, które powstają we współpracy i/lub z wykorzystaniem zasobów Centrum Medycyny Doświadczalnej, badania kohortowego Białystok PLUS, Biobanku UMB, laboratoriów genomowego, proteomowego, metabolomowego i obrazowania molekularnego (badania radiofarmaceutyczne). Takie projekty mogą liczyć na zwiększenie finansowania o 50% kwoty bazowej /bazowej plus.

    W odpowiedzi na czynniki zewnętrzne, ważną zmianą w nowych zasadach finansowania badań będzie obniżenie progów pokrywania przez UMB kosztów publikacji. Uczelnia pokryje w 100% koszty publikacji artykułów naukowych za minimum 5 punktów Impact Factor ze środków spoza projektu naukowego oraz do 60% kosztów publikacji artykułów za minimum 3 punkty Impact Factor. W ramach środków projektu finansowane będą artykuły naukowe w czasopismach z Impact Factor oraz monografie naukowe za minimum 80 punktów MNiSW. UMB nie będzie pokrywać kosztów publikacji artykułów naukowych bez punktacji IF ze środków przeznaczonych na naukę.

     

    Zachęcamy do publikowania w 2025 roku w czasopismach o wolnym dostępie finansowanym ze środków centralnych. Zarówno wydawnictwo SPRINGER jak i ELSEVIER umożliwiają publikację artykułów w części czasopism w wolnym dostępie. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronach:

    https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#springer_oa

    https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#elsevier_oa

    …………………….

    W roku 2025 aktywni naukowo studenci będą mieli możliwość sfinansowania swojej działalności badawczej, która umożliwi im czynny udział w dorocznych kongresach młodych naukowców (uwaga: uzyskane środki mogą być przeznaczone wyłącznie na działalność badawczą, bez możliwości finansowania kosztów wyjazdów i szkoleń). Uprawnionym do złożenia wniosku będzie opiekun koła naukowego, który musi być pracownikiem uczelni zaliczonym do liczby N.

    …………………….

     

    Uczelnia kontynuuje formułę projektów badawczych, które dadzą pracownikom dydaktycznym i naukowo-technicznym Uczelni niezaliczonym do liczby N szansę realizowania lub kontynuowania dotychczasowej działalności naukowej. W związku z tym uruchomiony zostaje Konkurs na projekty naukowe dla Zespołów badawczych, w których rolę Współkierownika mogą pełnić osoby niezaliczone do liczby N (pracownicy na stanowiskach dydaktycznych oraz specjaliści naukowo-techniczni).

    W ramach Konkursu sfinansowanych zostanie 20 projektów, w kwocie nieprzekraczającej 10 000 PLN każdy, które zostaną złożone w Zespole badawczym pod Kierownictwem pracownika należącego do liczby N oraz Współkierownictwem pracownika zatrudnionego na stanowisku dydaktycznym lub naukowo-technicznym. Kryterium oceny wniosku stanowić będzie dotychczasowy dorobek naukowy pracowników pełniących rolę Współkierownika projektu.

     

    …………………….

     

    Możliwość finansowania badań będą też mieli doktoranci Szkoły Doktorskiej UMB. Zasady finansowania oraz rozliczania projektów realizowanych przez doktorantów zostały dostosowane do właściwości, charakteru oraz potrzeb Szkoły, tak aby umożliwiać jej uczestnikom jak najlepsze warunki do rozwoju naukowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na zapis mówiący o tym, że warunkiem uruchomienia zwiększonego finansowania projektu doktorantów II oraz III roku Szkoły Doktorskiej jest udokumentowanie złożenia aplikacji grantowej do konkursu lub otrzymania finansowania z innych źródeł zewnętrznych.

     

    …………………….

    Termin naboru wniosków w powyższych czterech formułach upływa dnia 31 grudnia 2024 roku.

    Niezbędne formularze oraz szczegółowe informacje dotyczące zasad finansowania, realizacji oraz rozliczenia działalności badawczej w ramach projektów finansowanych z subwencji znajdą Państwo na stronie internetowej Uczelni pod adresem: Nauka – Dział Nauki – Subwencja.

    Proszę, aby wnioski w formie wydrukowanej, zawierającej wszelkie podpisy i potwierdzenia osiągnięć naukowych przez działy merytoryczne, były składane do Działu Nauki w miarę możliwości osobiście.

    Jednocześnie przypominam o obowiązku dostarczenia wraz z wnioskiem zgody właściwej komisji bioetycznej/LKE (jeśli dotyczy) i podanie terminu jej ważności. Niedostarczenie w/w zgody wstrzyma finansowanie projektu naukowego.

    Mając na uwadze dyscyplinę finansów publicznych, należy konstruować budżety badań w sposób realistyczny, tak aby przyznane środki można było w całości wydać (przede wszystkim na odczynniki) w 2025 roku. Zakupy z projektów powinny być zrealizowane do dnia 31 grudnia 2025 roku, ponieważ nie będzie możliwości przenoszenia środków finansowych na rok następny.

     

    Z wyrazami szacunku

    prof. dr hab. Irina Kowalska

    Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji