Nazwa przedmiotu: GEROSTOMATOLOGIA
Ćwiczenia odbywają się w Zakładzie Stomatologii Zintegrowanej ul. Skłodowskiej 24a
Liczba godzin - 45
Regulamin w czasie epidemii COVID-19.
Procedura przyjmowania pacjentów.
Procedura zakładania i zdejmowania odzieży ochronnej.
REGULAMIN PRAKTYK KLINICZNYCH
- Ćwiczenia odbywają się w grupach dziekańskich sześcioosobowych pod opieką asystenta.
- Ćwiczenia odbywają się w Zakładzie Stomatologii Zintegrowanej, rozpoczynają się i kończą punktualnie według ustalonego harmonogramu.
- Ćwiczenia polegają na przyjmowaniu pacjentów zgodnie z zasadami ergonomii przez dwuosobowe zespoły studentów pod nadzorem asystenta prowadzącego ćwiczenia. Na każdym ćwiczeniu odbywa się część teoretyczna (poświęcona podsumowaniu dotychczasowych wiadomości na dany temat), do której Student powinien być przygotowany. Zaliczenie każdego ćwiczenia odbywa się w formie ustnej lub pisemnej u asystenta prowadzącego zajęcia.
- Tematyka ćwiczeń, liczba zaliczeń przewidzianych na dany semestr roku V oraz spis zalecanej literatury umieszczone są w gablocie oraz na stronie internetowej.
- Na zajęcia student powinien być ubrany schludnie, we własny czysty fartuch oraz obuwie używane tylko na sali ćwiczeń.
- Podczas przebywania na sali ćwiczeń student powinien zachowywać się zgodnie z przepisami BHP, z którymi został zapoznany. O wszystkich wypadkach podczas zajęć na terenie Zakładu student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić asystenta. W trakcie zajęć nie wolno bez zgody asystenta opuszczać sali ćwiczeniowej.
- Student posiada indywidualny dziennik praktyk klinicznych, w którym na zajęciach z gerostomatologii potwierdzane są nabyte umiejętności z: a) planowanie zintegrowanego leczenia gerostomatologicznego (A); b) minimalna inerwencja antynikotynowa (A); UMIEJETNOŚĆ A - czynności z nią związane student wykonuje prawidłowo i w pełni samodzielnie;
- Sposób prowadzenia zajęć-praca z pacjentem: badanie podmiotowe i przedmiotowe , diagnostyka i planowanie leczenia, zabiegi kliniczne, analiza dokumentacji radiologicznej.
- Obowiązkiem studenta jest etyczne zachowanie wobec pacjentów oraz szanowanie sprzętu, materiałów i pomocy dydaktycznych. Odpowiedzialność finansową za szkody materialne spowodowane nieodpowiednim postępowaniem ponosi Student.
- Student posiada indywidualną kartę obecności na zajęciach praktycznych z zapisem zabiegów klinicznych wykonywanych w ramach zajęć z gerostomatologii
- Nieobecność studenta na ćwiczeniach może być usprawiedliwiona wyłącznie na podstawie zwolnienia lekarskiego lub urlopu dziekańskiego. Usprawiedliwiona nieobecność musi być odrobiona w ciągu 2 tygodni.
- Nieobecność na ćwiczeniach wymaga zaliczenia części teoretycznej u asystenta w ciągu 2 tygodni. Brak zaliczenia w w/w terminie skutkuje koniecznością zaliczenia u Kierownika.
- Negatywna ocena z zajęć musi być poprawiona w ciągu 2 tygodni u asystenta. Brak zaliczenia w w/w terminie skutkuje koniecznością zaliczenia u Kierownika Pracowni.
- Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia końcowego jest zaliczenie wszystkich ćwiczeń.
- Zaliczenie końcowe występuje w postaci zaliczenia pisemnego u asystenta prowadzącego zajęcia obejmującego zagadnienia z ćwiczeń.
- Podstawą do zaliczenia przedmiotu stanowią:
1/ obecności na wszystkich zajęciach,
2/ pozytywne oceny z części teoretycznej każdego ćwiczenia
3/ pozytywna ocena z zaliczenia pisemnego - przygotowanie i przedstawienie historii choroby z opisem dokumentacji radiologicznej pacjentów przyjmowanych podczas zajęć
17. Student ma prawo wglądu do swojej pracy (zaliczenia) do tygodnia od ogłoszenia wyników, w obecności asystenta.
18. Informacje o wynikach zaliczenia są umieszczane na stronie internetowej Pracowni i w gablocie Pracowni w ciągu tygodnia od zaliczenia, poprzez opublikowanie numerów indeksów osób, które nie uzyskały zaliczenia.
19. Istnieje możliwość poprawy zaliczenia w ciągu 2 tygodni od opublikowanych wyników zaliczenia, u asystenta lub na wyraźną prośbę u Kierownika Pracowni, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Podręczniki
1. Z. Knychalska-Karwan: Stomatologia wieku podeszłego. 2009
2. B. Włodek-Owińska, T. Owiński: Atlas Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej. 1997, wyd.4
3. D. Williams i wsp.: Patologia Przyzębia. 1995
4. L. Kryst: Chirurgia szczękowo-twarzowa, podręcznik dla studentów. 2012 wyd. 5
5. Z. Jańczuk, Stomatologia zachowawcza z endodoncją., Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2014