Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin Dydaktyczny Jednostki.
  • Ostatnia zmiana 27.09.2024 przez Zakład Immunologii Klinicznej

    Regulamin Dydaktyczny Jednostki

    Informacje ogólne

    1. Zajęcia z przedmiotu „Immunologia” składają się z wykładów (20 godzin), seminariów (10 godzin)  i ćwiczeń (15 godzin).
    2. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa i niezbędna do uzyskania zaliczenia z przedmiotu „Immunologia”.
    3. Studenta obowiązuje merytoryczne przygotowanie oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach z przedmiotu „Immunologia”.
    4. Nieobecność na zajęciach ćwiczeniowych/kolokwiach/kolokwiach poprawkowych/egzaminie końcowym/egzaminach poprawkowych musi być niezwłocznie pisemnie usprawiedliwiona, najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od momentu ustania przyczyny absencji.
    5. We wszystkich przypadkach wymagane jest lekarskie zaświadczenie o niezdolności do nauki (nieobecności spowodowane chorobą) lub oficjalne usprawiedliwienie nieobecności wystawione przez Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB (inne okoliczności).
    6. Niedopuszczalne są zaświadczenia wystawiane na receptach lub innych nieprzeznaczonych do tego formularzach oraz kserokopie, faksy czy formy elektroniczne w/w dokumentów.
    7. Materiał obowiązujący na ćwiczeniach, na których student/ka był nieobecny musi być zaliczony u asystenta prowadzącego temat przed terminem kolokwium w formie pisemnej w trakcie godzin konsultacyjnych.
    8. Studenci uczestniczą w zajęciach zgodnie z przydziałem do odpowiednich grup dydaktycznych (wstępne listy grup studenckich zostaną podane przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, finalne listy po otrzymaniu oficjalnych list studentów z Dziekanatu UMB).
    9. W sporadycznych przypadkach studenci mogą odrabiać zajęcia dydaktyczne z inną grupą po otrzymaniu na to zgody pracowników dydaktycznych Zakładu co najmniej 1 dzień przed planowanymi zajęciami.
    10. Daty 2 kolokwiów częściowych oraz data egzaminu końcowego zostaną podane przed rozpoczęciem zajęć z immunologii w trakcie 1 wykładu i na stronie internetowej Zakładu
    11. Podczas jakichkolwiek zajęć z przedmiotu „Immunologia” (ćwiczeń, wykładów, kolokwiów, egzaminów etc.)  niedozwolone jest wykonywanie zdjęć czy nagrań oraz jedzenie czy picie. Używanie wszelkich urządzeń elektronicznych (m.in. dyktafonów, tabletów, laptopów, smartfonów, smartwatch’y etc.) w trakcie jakichkolwiek zajęć z przedmiotu "Immunologia" jest niedozwolone.
    12. Osoby powtarzające zajęcia z przedmiotu "Immunologia" winny zgłosić się osobiście do Zakładu Immunologii Klinicznej UMB przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych (najpóźniej w ciągu pierwszego tygodnia zajęć dydaktycznych) w celu ustalenia sposobu i miejsca odrabiania zajęć (tj. przydziału do grup dydaktycznych).
    13. Osobą odpowiedzialną za kontakt z Zakładem Immunologii Klinicznej UMB jest Starosta/Starościna roku, w wyjątkowych przypadkach Starosta/Starościna grup dziekańskich.
    14. W kwestii indywidualnych spraw studenckich (m.in. odrabiania zaległego materiału z poszczególnych ćwiczeń) należy zgłaszać się do poszczególnych asystentów w trakcie godzin konsultacyjnych, podanych w pierwszym tygodniu ćwiczeniowym.
       

      Zaliczenia częściowe (kolokwia)

    15. Do kolokwium dopuszczeni zostaną studenci obecni na wszystkich wykładach, seminariach i ćwiczeniach (w przypadku choroby student musi je odrobić do daty kolokwium).

    16. W celu usprawiedliwienia nieobecności student musi przedstawić lekarskie zaświadczenie o niezdolności do nauki, ewentualnie usprawiedliwienie wystawione przez Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB co najmniej 1 dzień przed terminem kolokwium.

    17. Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach traktowana jest jak ćwiczenie niezaliczone i uniemożliwia studentowi przystąpienie do pierwszego terminu kolokwium.

    18. We wszystkich przypadkach usprawiedliwionej nieobecności w pierwszym terminie kolokwium, Studentowi przysługuje dodatkowy termin kolokwium poprawkowego - poprawa na koniec semestru (zaliczenie dopuszczające).

    19. Nieobecność nieusprawiedliwiona na kolokwium/kolokwium dopuszczającym skutkuje negatywnym wynikiem kolokwium, na którym student był nieobecny (0 punktów).

    20. Kolokwium składa się z 30 pytań wielokrotnego wyboru lub otwartych obejmujących materiał przekazany podczas wykładów, seminariów i ćwiczeń w materiale dydaktycznym oraz zawarty w rekomendowanym podręczniku.

    21. Pozytywne zaliczenie kolokwium jest warunkowane uzyskaniem przez studenta co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi testowych (18 punktów i powyżej). Wyniki kolokwiów podawane są zwykle w ciągu 7 dni od dnia testu.

    22. W przypadku braku pozytywnego wyniku osiągniętego przez studenta w jakimkolwiek z dwóch obowiązujących kolokwiów, student będzie mógł przystąpić do ostatecznego zaliczenia dopuszczającego w okresie przed sesją egzaminacyjną (w jednym wspólnym terminie dla wszystkich studentów).

    23. Kolokwium dopuszczające obejmuje materiał z obu kolokwiów cząstkowych.

    24. Data ostatecznego zaliczenia dopuszczającego będzie podana w pierwszych 2 tygodniach zajęć z przedmiotu „Immunologia”.

    25. Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich (2) kolokwiów cząstkowych lub kolokwium dopuszczającego.

    26. W przypadku braku pozytywnego wyniku z jakiegokolwiek kolokwium cząstkowego lub z zaliczenia dopuszczającego student nie może przystąpić do sesji egzaminacyjnej z przedmiotu „Immunologia”.

    27. Osoby, które będą ściągały na kolokwium, otrzymują z kolokwium ocenę niedostateczną (0 punktów), a o fakcie ściągania zostaje powiadomiony Dziekanat i Komisja Dyscyplinarna UMB.


    Egzamin końcowy

    1. Egzamin końcowy składa się z 50 pytań wielokrotnego wyboru lub otwartych obejmujących materiał dydaktyczny przekazany podczas wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz zawarty w rekomendowanym podręczniku.
    2. Warunkiem zaliczenia egzaminu końcowego jest osiągnięcie minimum 62% poprawnych odpowiedzi (31 punktów i powyżej).
    3. Osoby, które będą ściągały lub korzystały z innej niedozwolonej pomocy na egzaminie, otrzymują ocenę niedostateczną (0 punktów), a o fakcie ściągania zostaje powiadomiony Dziekanat UMB.
    4. Nieobecność na egzaminie powinna zostać usprawiedliwiona w ciągu 3 dni roboczych od dnia ustania przyczyny nieobecności (lekarskie zaświadczenie o niezdolności do nauki lub oficjalne usprawiedliwienie Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB).
    5. W wyjątkowych przypadkach losowych dopuszcza się 14 dniowy termin dostarczenia w/w usprawiedliwienia.
    6. Brak usprawiedliwienia nieobecności na egzaminie w w/w terminie będzie równoznaczny z oceną niedostateczną.
    7. Oba terminy poprawek egzaminu końcowego przeprowadzone zostaną w trakcie trwania sesji poprawkowej zimowej sesji egzaminacyjnej.
    8. Oceny z egzaminu końcowego:
      1. bardzo dobry        5,0 (47-50 punktów)
      2. ponad dobry         4,5 (43-46 punktów)
      3. dobry                    4,0 (39-42 punkty)
      4. dość dobry            3,5 (35-38 punktów)
      5. dostateczny          3,0 (31-34 punkty)
      6. niedostateczny     2,0 (30 punktów i mniej)

         

        Podręczniki niezbędne do uzyskania podstawowych wiadomości z przedmiotu:

        1. Immunologia - Funkcje i zaburzenia układu immunologicznego, A.K.Abbas, A.H.Lichtman, S.Pillai, red. wyd. polskiego J. Żeromski,  Elsevier, wyd. 6

        2. Immunologia, J. Gołąb, M. Jakóbisiak, W. Lasek, "Immunologia", PWN, 2017

        Literatura uzupełniająca: (1-2 pozycje)

        Podręczniki uzupełniające

        1. Male D.,  Brostoff J., Roth D.B., Roitt I.: "Immunologia", (pod red. J. Żeromskiego), Urban &Partner, 2008