Informacje ogólne
- Zajęcia z przedmiotu „Immunologia” składają się z wykładów (20 godzin), seminariów (10 godzin) i ćwiczeń (15 godzin).
- Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa i niezbędna do uzyskania zaliczenia z przedmiotu „Immunologia”.
- Studenta obowiązuje merytoryczne przygotowanie oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach z przedmiotu „Immunologia”.
- Nieobecność na zajęciach ćwiczeniowych/kolokwiach/kolokwiach poprawkowych/egzaminie końcowym/egzaminach poprawkowych musi być niezwłocznie pisemnie usprawiedliwiona, najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od momentu ustania przyczyny absencji.
- We wszystkich przypadkach wymagane jest lekarskie zaświadczenie o niezdolności do nauki (nieobecności spowodowane chorobą) lub oficjalne usprawiedliwienie nieobecności wystawione przez Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB (inne okoliczności).
- Niedopuszczalne są zaświadczenia wystawiane na receptach lub innych nieprzeznaczonych do tego formularzach oraz kserokopie, faksy czy formy elektroniczne w/w dokumentów.
- Materiał obowiązujący na ćwiczeniach, na których student/ka był nieobecny musi być zaliczony u asystenta prowadzącego temat przed terminem kolokwium w formie pisemnej w trakcie godzin konsultacyjnych.
- Studenci uczestniczą w zajęciach zgodnie z przydziałem do odpowiednich grup dydaktycznych (wstępne listy grup studenckich zostaną podane przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, finalne listy po otrzymaniu oficjalnych list studentów z Dziekanatu UMB).
- W sporadycznych przypadkach studenci mogą odrabiać zajęcia dydaktyczne z inną grupą po otrzymaniu na to zgody pracowników dydaktycznych Zakładu co najmniej 1 dzień przed planowanymi zajęciami.
- Daty 2 kolokwiów częściowych oraz data egzaminu końcowego zostaną podane przed rozpoczęciem zajęć z immunologii w trakcie 1 wykładu i na stronie internetowej Zakładu
- Podczas jakichkolwiek zajęć z przedmiotu „Immunologia” (ćwiczeń, wykładów, kolokwiów, egzaminów etc.) niedozwolone jest wykonywanie zdjęć czy nagrań oraz jedzenie czy picie. Używanie wszelkich urządzeń elektronicznych (m.in. dyktafonów, tabletów, laptopów, smartfonów, smartwatch’y etc.) w trakcie jakichkolwiek zajęć z przedmiotu "Immunologia" jest niedozwolone.
- Osoby powtarzające zajęcia z przedmiotu "Immunologia" winny zgłosić się osobiście do Zakładu Immunologii Klinicznej UMB przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych (najpóźniej w ciągu pierwszego tygodnia zajęć dydaktycznych) w celu ustalenia sposobu i miejsca odrabiania zajęć (tj. przydziału do grup dydaktycznych).
- Osobą odpowiedzialną za kontakt z Zakładem Immunologii Klinicznej UMB jest Starosta/Starościna roku, w wyjątkowych przypadkach Starosta/Starościna grup dziekańskich.
- W kwestii indywidualnych spraw studenckich (m.in. odrabiania zaległego materiału z poszczególnych ćwiczeń) należy zgłaszać się do poszczególnych asystentów w trakcie godzin konsultacyjnych, podanych w pierwszym tygodniu ćwiczeniowym.
Zaliczenia częściowe (kolokwia)
Do kolokwium dopuszczeni zostaną studenci obecni na wszystkich wykładach, seminariach i ćwiczeniach (w przypadku choroby student musi je odrobić do daty kolokwium).
W celu usprawiedliwienia nieobecności student musi przedstawić lekarskie zaświadczenie o niezdolności do nauki, ewentualnie usprawiedliwienie wystawione przez Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB co najmniej 1 dzień przed terminem kolokwium.
Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach traktowana jest jak ćwiczenie niezaliczone i uniemożliwia studentowi przystąpienie do pierwszego terminu kolokwium.
We wszystkich przypadkach usprawiedliwionej nieobecności w pierwszym terminie kolokwium, Studentowi przysługuje dodatkowy termin kolokwium poprawkowego - poprawa na koniec semestru (zaliczenie dopuszczające).
Nieobecność nieusprawiedliwiona na kolokwium/kolokwium dopuszczającym skutkuje negatywnym wynikiem kolokwium, na którym student był nieobecny (0 punktów).
Kolokwium składa się z 30 pytań wielokrotnego wyboru lub otwartych obejmujących materiał przekazany podczas wykładów, seminariów i ćwiczeń w materiale dydaktycznym oraz zawarty w rekomendowanym podręczniku.
Pozytywne zaliczenie kolokwium jest warunkowane uzyskaniem przez studenta co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi testowych (18 punktów i powyżej). Wyniki kolokwiów podawane są zwykle w ciągu 7 dni od dnia testu.
W przypadku braku pozytywnego wyniku osiągniętego przez studenta w jakimkolwiek z dwóch obowiązujących kolokwiów, student będzie mógł przystąpić do ostatecznego zaliczenia dopuszczającego w okresie przed sesją egzaminacyjną (w jednym wspólnym terminie dla wszystkich studentów).
Kolokwium dopuszczające obejmuje materiał z obu kolokwiów cząstkowych.
Data ostatecznego zaliczenia dopuszczającego będzie podana w pierwszych 2 tygodniach zajęć z przedmiotu „Immunologia”.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich (2) kolokwiów cząstkowych lub kolokwium dopuszczającego.
W przypadku braku pozytywnego wyniku z jakiegokolwiek kolokwium cząstkowego lub z zaliczenia dopuszczającego student nie może przystąpić do sesji egzaminacyjnej z przedmiotu „Immunologia”.
Osoby, które będą ściągały na kolokwium, otrzymują z kolokwium ocenę niedostateczną (0 punktów), a o fakcie ściągania zostaje powiadomiony Dziekanat i Komisja Dyscyplinarna UMB.
Egzamin końcowy
- Egzamin końcowy składa się z 50 pytań wielokrotnego wyboru lub otwartych obejmujących materiał dydaktyczny przekazany podczas wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz zawarty w rekomendowanym podręczniku.
- Warunkiem zaliczenia egzaminu końcowego jest osiągnięcie minimum 62% poprawnych odpowiedzi (31 punktów i powyżej).
- Osoby, które będą ściągały lub korzystały z innej niedozwolonej pomocy na egzaminie, otrzymują ocenę niedostateczną (0 punktów), a o fakcie ściągania zostaje powiadomiony Dziekanat UMB.
- Nieobecność na egzaminie powinna zostać usprawiedliwiona w ciągu 3 dni roboczych od dnia ustania przyczyny nieobecności (lekarskie zaświadczenie o niezdolności do nauki lub oficjalne usprawiedliwienie Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB).
- W wyjątkowych przypadkach losowych dopuszcza się 14 dniowy termin dostarczenia w/w usprawiedliwienia.
- Brak usprawiedliwienia nieobecności na egzaminie w w/w terminie będzie równoznaczny z oceną niedostateczną.
- Oba terminy poprawek egzaminu końcowego przeprowadzone zostaną w trakcie trwania sesji poprawkowej zimowej sesji egzaminacyjnej.
- Oceny z egzaminu końcowego:
- bardzo dobry 5,0 (47-50 punktów)
- ponad dobry 4,5 (43-46 punktów)
- dobry 4,0 (39-42 punkty)
- dość dobry 3,5 (35-38 punktów)
- dostateczny 3,0 (31-34 punkty)
- niedostateczny 2,0 (30 punktów i mniej)
Podręczniki niezbędne do uzyskania podstawowych wiadomości z przedmiotu:
1. Immunologia - Funkcje i zaburzenia układu immunologicznego, A.K.Abbas, A.H.Lichtman, S.Pillai, red. wyd. polskiego J. Żeromski, Elsevier, wyd. 6
2. Immunologia, J. Gołąb, M. Jakóbisiak, W. Lasek, "Immunologia", PWN, 2017
Literatura uzupełniająca: (1-2 pozycje)
Podręczniki uzupełniające
- Male D., Brostoff J., Roth D.B., Roitt I.: "Immunologia", (pod red. J. Żeromskiego), Urban &Partner, 2008