Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. .Aktualności.
  • Ostatnia zmiana 13.02.2024 przez Zakład Histologii i Embriologii

.Aktualności

UWAGA STUDENCI

Zaliczenie  usprawiedliwionych nieobecności w I semestrze odbędzie sie 20 lutego w czasie wykładowym w Sali wykładowej Collegium Pathologicum o godz. 8.00.  Zgodnie z regulaminem można zaliczyć tylko jedno kolokwium z usprawiedliwioną nieobecnością.

Studenci powtarzający przedmiot,  zgłaszają się na zajęcia  w piątek o godz. 12.30.

Wykład inauguracyjny odbędzie się stacjonarnie  03.10.2023 o godz. 8.00 w Sali Wykładowej Collegium Universum ul. Mickiewicza 2C .

Pozostałe wykłady zamieszczane będą na platformie Black Board zgodnie z harmonogramem zamieszczonym w zakładce Wykłady.  Wykłady będą dostępne od wtorku od godz. 8.00 do godz. 24.00 w niedzielę w danym tygodniu.

Zajęcia seminaryjne odbywają się na platformie Black Board . Każda grupa seminaryjna loguje się do sesji zgodnie z harmonogramem.

Grupy poniedziałkowe ze względu na godziny rektorskie mogą obejrzeć materiał z technik histolgicznych w dowolnym czasie w ciągu bieżącego tygodnia (02.10-06.10.23).

Studenci powtarzający przedmiot !

Proszę zgłosić się do Zakładu w celu ustalenia terminu ćwiczeń i seminariów.

W tym tygodniu na seminaria proszę dołączyć do grup, tak jak pozwala na to plan zajęć  II roku

Na seminarium z Cytologii  omawiane będą następujące preparaty:

Struktura komórki.

1. Komórki nabłonka jamy ustnej (wymaz). H+E

2. Komórka nerwowa (rdzeń kręgowy). H+E

103. Komórka jajowa (jajnik). H+E

4. Deutoplazma węglowodanowa (glikogen wątroby). Karmin Besta.

5. Deutoplazma tłuszczowa. Osm.

6. Deutoplazma tłuszczowa – tłuszcz wyługowany. H+E

7. Paraplazma barwnika (komórki naskórka głowy szczupaka) barwnik naturalny – melanina.

8. Aparat Golgiego w komórkach nerwowych (zwoje międzykręgowe). Srebrzenie.

Korzystając z  podręczników, atlasów oraz atlasów dostępnych w internecie należy przygotować się z histologicznego opisu wymienionych preparatów mikroskopowych.