R E G U L A M I N zajęć dydaktycznych w Zakładzie Histologii i Cytofizjologii UMB
obowiązujący studentów Analityki Medycznej II rok
w roku akademickim 2024/2025
- Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Histologii i Cytofizjologii oparty jest na przepisach określonych w Regulaminie Studiów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
- Zajęcia odbywają się w semestrze zimowym i obejmują: 30 godzin wykładów i 45 godzin ćwiczeń.
- Ćwiczenia odbywają się w sali ćwiczeniowej Zakładu Histologii i Cytofizjologii, natomiast wykłady w Auli im. Karola Buluka („Beczka”) w Collegium Universum.
- W Zakładzie obowiązuje zmiana obuwia. Okrycia wierzchnie, torby, plecaki należy przed wejściem na salę ćwiczeniową pozostawić w szatni. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych (obowiązuje ich wyłączenie), zakaz wnoszenia na salę ćwiczeń jedzenia i picia.
- Obecność na wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa. Nieobecność należy usprawiedliwić bezpośrednio po ustąpieniu przyczyny nieobecności. W przypadku nieobecności z przyczyn zdrowotnych obowiązuje zaświadczenie lekarskie, a w przypadkach losowych zaświadczenie odpowiednich władz. Dokument należy dostarczyć osobiście lub elektronicznie (skan wysłany na adres zakładu: histologia.cytofizjologia@umb.edu.pl).
- Ćwiczenia rozpoczynają się punktualnie. Osoby spóźnione otrzymują ocenę niedostateczną z wejściówki z obowiązkiem poprawy.
- Wykłady i ćwiczenia przebiegają według przedstawionego harmonogramu, obejmującego poszczególne zagadnienia tematyczne. Ćwiczenia rozpoczynają się kartkówką z bieżącego materiału. Student powinien być przygotowany teoretycznie na dane ćwiczenie w oparciu o materiał z wykładów oraz o obowiązujące podręczniki. Zakres materiału jest przedstawiany na stronie internetowej Zakładu. Obowiązkowe jest posiadanie zeszytu do ćwiczeń z przedmiotu (60 k czysty) oraz zestawu kolorowych kredek.
- W semestrze przewidziane są 3 kolokwia. Zaliczenie składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Część praktyczna polega na rozpoznaniu trzech preparatów mikroskopowych. Nierozpoznanie żadnego preparatu obniża ocenę z kolokwium o cały stopień. Rozpoznanie 1 preparatu obniża ocenę z kolokwium o pół stopnia. Rozpoznanie dwóch preparatów nie zmienia oceny, a rozpoznanie 3 preparatów podwyższa ocenę o pół stopnia.
- Część teoretyczna obejmuje wiadomości zdobyte na zajęciach (wykłady, prelekcje, ćwiczenia).
- Oceny niedostateczne z ćwiczenia lub kolokwium student może poprawić u asystenta w ciągu tygodnia (z wyłączeniem dnia, w którym odbywają się ćwiczenia). W przypadku niezgłoszenia się na poprawę uzyskuje drugą ocenę niedostateczną. Osoby nieobecne na ćwiczeniu, muszą przystąpić do zaliczenia wejściówki niezwłocznie po ustąpieniu przyczyny nieobecności.
- Student, który ma niezaliczone chociażby 1 ćwiczenie otrzymuje ocenę niedostateczną w pierwszym terminie kolokwium.
- Student, który nie zaliczy 1 lub 2 kolokwiów może przystąpić do pisemnego zaliczenia dopuszczającego, tzw. „wyjściówki” w ostatnim tygodniu przed zakończeniem semestru.
- Student, który nie zaliczy 3 kolokwiów nie zostanie dopuszczony do sesji egzaminacyjnej.
- Po zakończeniu zajęć student ma obowiązek zostawić po sobie ład i porządek, wyłączyć i przykryć mikroskop, a teczkę z preparatami przedstawić asystentowi do sprawdzenia.
- Studenci są odpowiedzialni za preparaty histologiczne podczas zajęć. O uszkodzeniu preparatu należy niezwłocznie poinformować asystenta prowadzącego grupę ćwiczeniową. Student jest zobowiązany wskazać miejsce, gdzie można kupić preparat z materiału ludzkiego.
- Zaliczenie przedmiotu odbywa się w sesji zimowej w formie egzaminu praktycznego i teoretycznego z całej partii materiału. Egzamin praktyczny polega na rozpoznaniu 10 preparatów mikroskopowych. Student zalicza część praktyczną, jeżeli rozpozna przynajmniej 7 preparatów (warunek przystąpienia do części pisemnej). Nierozpoznanie minimum 7 preparatów skutkuje oceną niedostateczną z egzaminu. Student podchodzi do egzaminu poprawkowego po uprzednim zaliczeniu egzaminu praktycznego. Rozpoznanie wszystkich preparatów skutkuje podwyższeniem oceny z egzaminu o 0,5, rozpoznanie 8 lub 9 preparatów – podwyższa ocenę o 0,25, natomiast rozpoznanie 7 preparatów nie ma wpływu na ocenę z egzaminu teoretycznego.
- Decyzją Kierownika Zakładu Student może przystąpić do egzaminu zerowego i jest zwolniony z egzaminu praktycznego, jeżeli w czasie trwania semestru nie otrzymał ocen niedostatecznych i uzyskał średnią z wszystkich ocen powyżej 4,0.
- Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej. Usprawiedliwienie powinno być złożone najpóźniej w dniu egzaminu, a tylko w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zaświadczenie lekarskiego, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego. W przypadku uznania, że niezgłoszenie się studenta na egzamin jest usprawiedliwione, egzaminator wyznacza nowy termin egzaminu. Egzamin ten traktuje się jako zdawany we właściwym terminie.
- W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej, studentowi przysługuje prawo do dwóch egzaminów poprawkowych.
- Podczas wszystkich zaliczeń cząstkowych i końcowych (kartkówki, kolokwia, egzamin) student jest zobowiązany do przestrzegania zakazu posiadania lub korzystania z niedozwolonej pomocy. W przypadku stwierdzenia takiej sytuacji podczas zaliczeń cząstkowych, sprawdzian tego studenta zostaje przerwany i otrzymuje on ocenę niedostateczną. W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy podczas zaliczenia końcowego, egzamin tego studenta zostaje przerwany, a o powyższym zostaje zawiadomiony Rektor celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Przerwanie egzaminu skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości jakiejkolwiek późniejszej formy poprawy (oraz egzaminu komisyjnego).
- Student ma prawo wglądu do jego prac pisemnych w uzgodnionym terminie.
- Prace egzaminacyjne pozostają w archiwum Zakładu Histologii i Cytofizjologii przez okres 3 lat, a następnie są niszczone.
- Informowanie o wynikach zaliczeń cząstkowych i końcowych odbywa się z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych.
- Oceny uzyskane na zajęciach z Histologii (kartkówki, kolokwia, egzamin) będą przekazywane na ustalony adres e-mailowy, na co student wyraża zgodę podpisując regulamin zajęć dydaktycznych.
- Student ma obowiązek we wszystkich sprawach dotyczących zajęć w korespondencji elektronicznej posługiwać się studenckim kontem uczelnianym w domenie student.umb.edu.pl oraz systematycznie sprawdzać konto e-mailowe i odczytywać korespondencję.
- Student ma obowiązek przestrzegania zasad BHP i P/POŻ, z którymi został zapoznany na pierwszych zajęciach, co potwierdza własnoręcznym podpisem. O wszystkich wypadkach podczas zajęć na terenie Zakładu student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić asystenta prowadzącego zajęcia.
- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości związanych z przebiegiem zajęć Student ma obowiązek poinformowania Kierownika Zakładu.