Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin dydaktyczny Zakładu Stomatologii Zachowawczej.
  • Ostatnia zmiana 17.09.2024 przez Zakład Stomatologii Zachowawczej

    Regulamin dydaktyczny Zakładu Stomatologii Zachowawczej

               

      

    Regulamin wewnętrzny zajęć klinicznych ze stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz zasady zaliczenia przedmiotu (regulamin dotyczy II, III, IV i V roku).

     

    Koordynator dydaktyki z Zakładzie Stomatologii Zachowawczej UMB: Dr n. med. Kołodziej Urszula (urszula.kolodziej@umb.edu.pl)

     

    1. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona (zwolnienie lekarskie, zwolnienie wydane przez Dziekana WL z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim), a następnie odrobiona z inną grupą w ciągu dwóch tygodni. 3 spóźnienia na ćwiczenia traktowane są jako 1 nieobecność, która wymaga odrobienia z inną grupą w ciągu dwóch tygodni, od ostatniego spóźnienia. Spóźnienie jest równoznaczne z nieobecnością do 15 minut, powyżej 15 minut traktowane jest jako nieobecność na ćwiczeniach. Nie ma możliwości odrabiania ćwiczeń z wyprzedzeniem.

    Nie przewiduje się przyjęć klinicznych pacjentów w okresie wolnym (ferie, wakacje).

     

    1. Studenci zobowiązani są do przygotowania teoretycznego i aktywności podczas zajęć klinicznych oraz w seminariach. Studenta na każdych zajęciach klinicznych obowiązuje znajomość wiedzy teoretycznej nabytej na poprzednich latach studiów i klinicznych w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej. Znajomość wiedzy teoretycznej jest warunkiem dopuszczenia Studenta do wykonywania procedur praktycznych- KAŻDORAZOWO!!!!!

     

    1. Obecność (a nie tylko pobranie pliku, jeśli wykład odbywa się w formie zdalnej) na wykładach jest obowiązkowa do uzyskania odpowiedniej liczby punktów ECTS. Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona (zwolnienie lekarskie, zwolnienie wydane przez Dziekana WL z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim).
    2. Jeżeli ktokolwiek ma problemy techniczne z odtworzeniem wykładu powinien to zgłosić na bieżąco do obsługi kształcenia zdalnego zgodnie ze stroną UMB (proszę nie składać zażaleń do Zakładu Stomatologii Zachowawczej).

    „Nieprawidłowości w działaniu platformy - prosimy o zgłaszanie ich w formie mailowej na adresy: blackboard@umb.edu.pl lub ksztalceniezdalne@umb.edu.pl co umożliwi szybkie podjęcie kroków zaradczych. Zgłoszenie powinno zawierać:

     

    datę i godzinę wystąpienia

    rodzaj przeglądarki i systemu operacyjnego

    możliwie szczegółowy opis nieprawidłowości

    dokumentację zdarzenia w formie zrzutów ekranu bądź nagrania

    Telefony kontaktowe w zakresie obsługi platform:

     

    Blackboard: 85 686 52 49 oraz 85 686 52 50”

    Jeżeli student nie zakończy wykładu w sposób prawidłowy, czyli zgodnie z opisem podanym na platformie Blackboard i nie sprawdzi w zakładce „Oceny”, czy wykład został zaliczony – wykład jest traktowany jako nieobecność

    Wykłady w formie zdalnej dostępne będą przez 6 miesięcy od daty pierwszego ich ukazania się na platformie lub do końca zajęć dydaktycznych w danym roku akademickim, zgodnie z harmonogramem ramowym roku.

     

    1. Ćwiczenia kliniczne odbywają się pod opieką asystenta/adiunkta/doktoranta/rezydenta. Każdy etap pracy klinicznej musi być uzgodniony i sprawdzony przez lekarza prowadzącego ćwiczenia kliniczne i MUSI być wykonany samodzielnie. Zabieg wykonany niesamodzielnie, nie będzie zaliczony do normy zabiegów. Dopuszcza się pomoc asystenta przy procedurach, które student wykonuje po raz pierwszy na ćwiczeniach u danego asystenta/adiunkta. Przyjmowanie pacjentów odbywa się zgodnie z regulaminem i wytycznymi Specjalistycznej Lecznicy Stomatologicznej UMB.

     

    1. Studenci stomatologii zobowiązani są do przestrzegania etyki lekarskiej, tajemnicy zawodowej i zasad etykiety w kontaktach z pacjentami, lekarzami prowadzącymi zajęcia kliniczne, Kolegami i Pracownikami zatrudnionymi w Specjalistycznej Lecznicy Stomatologicznej UMB. Wszelkie wykroczenia będą regulowane w oparciu o rozporządzenie MNiSW z 28 września 2018 roku w sprawie szczególnego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec studentów.

     

    1. Zabrania się nagrywania, wykonywania zdjęć i filmowania podczas ćwiczeń, wykładów, seminariów, jak również podczas indywidualnych lub grupowych spotkań z pracownikami Zakładu Stomatologii Zachowawczej. Wszelkie urządzenia mogące utrwalać dźwięk i/lub obraz powinny być wyłączone i odłożone przed rozpoczęciem zajęć w wyznaczonym miejscu i zabrane z tego miejsca nie wcześniej niż po zakończeniu zajęć.

     

    1. Treści przedstawiane na wykładach, seminariach w skrypcie i w arkuszach zaliczeniowych, egzaminacyjnych są objęte prawami autorskimi. Naruszenie tych praw (nagrywanie, kopiowanie, fotografowanie, rozpowszechnianie) skutkować będzie zgłoszeniem do Dziekanatu WL i podjęciem kroków prawnych!

     

    1. Studentów obowiązują aktualne Zarządzenia JM Rektora UMB, Ministra Zdrowia i GIS dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Praca studenta musi być ponadto zgodna z zasadami BHP, z którymi student zapoznaje się przed przystąpieniem do zajęć klinicznych w danym roku akademickim, co poświadcza własnym podpisem.

     

    1. Studentki w ciąży, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach z powodów zdrowotnych (szkodliwość), mogą zrealizować przedmiot Stomatologia Zachowawcza w roku następnym. Przedmiot nie jest traktowany jako niezaliczony, a jedynie zostaje przesunięty o rok. O przesunięciu przedmiotu/przedmiotów decyduje Dziekan na pisemny wniosek studentki po zasięgnięciu opinii kierownika jednostki dydaktycznej.

     

    1. Ubiór i wygląd studenta powinien być zgodny ze standardami stawianymi personelowi oddziałów zabiegowych. Student powinien mieć:
    • czystą, wyprasowaną bluzę i długie spodnie lub długi fartuch (przynajmniej do kolan),
    • zakryte obuwie,
    • czyste włosy i czystą brodę, jeśli włosy są długie powinny być spięte lub związane; broda ma być niewidoczna (musi znajdować się pod maską),
    • maskę co najmniej chirurgiczną, a najlepiej z filtrem FFP2 lub powyżej;
    • rękawiczki jednorazowe, czepek i przyłbicę w czasie wykonywania zabiegu,
    • krótko ścięte (do 0,5 mm), czyste i niepomalowane lakierem paznokcie, tipsy są zabronione,

    Należy ponadto zdjąć biżuterię, zegarek, opaski treningowe, jak również zostawić w torbie i wyłączyć telefon komórkowy; zabrania się używania telefonów komórkowych, tabletów, smartfonów itp. w trakcie zajęć klinicznych, wykładów i seminariów i zaliczeń. Studenci wszystkie drobne rzeczy osobiste: notatki, długopisy itp. składają w miejscu wyznaczonym przez osobę prowadzącą ćwiczenia.

     

    1. Należy podkreślić, że przemieszczanie się pomiędzy gabinetami lub budynkami w środkach ochrony osobistej, tj rękawiczki, przyłbice jest niedopuszczalne. Zabrania się ponadto dotykania brudnymi rękawicami ochronnymi klamek, szafek w obrębie sal klinicznych i innych ogólnie używanych powierzchni.

     

    1. Przed ćwiczeniami klinicznymi studenci przebierają się z ubrań wierzchnich w ubranie medyczne w miejscach do tego przeznaczonych (wydzielone przebieralnie) i zostawiają ubranie wierzchnie w szafkach zlokalizowanych na korytarzach (blok M) lub w piwnicach (CDS). Kosztem wymiany zamka, w przypadku zagubienia kluczyka, obciążeni zostaną studenci korzystający z szafki, którzy nie zwrócili kluczyka.

     

    1. Za szkody materialne pacjentów spowodowane działaniem studenta wynikającym z nieprzestrzegania poleceń asystenta (np. zniszczone ubranie na skutek nieumiejętnego posługiwania się przez studenta strzykawką z podchlorynem sodu lub inna substancją,), odpowiada finansowo student, który spowodował szkodę/odpowiedzialny za wyrządzenie szkody. Jeżeli student uszkodzi lub zniszczy sprzęt stomatologiczny, należy sporządzić protokół, który muszą podpisać wszyscy studenci danej grupy obecni na ćwiczeniach, asystent i higienistka.
    2. Ze względów higienicznych student powinien posiadać własną przyłbicę i pomarańczowe okulary ochronne.

     

    1. Na koniec każdych ćwiczeń klinicznych dyżurny grupy rozlicza się z higienistką z pobranych narzędzi i sprzętu.

     

    1. Podczas ćwiczeń klinicznych na roku:

    II- 1/3 normy klinicznej, IV 2/3 normy klinicznej, V 1/2 normy klinicznej przypadająca na grupę musi być wykonana w 1 semestrze. To samo dotyczy tematów teoretycznych! W sytuacjach losowych (wyczerpanie limitu punktów na NFZ) wielkość norm klinicznych może ulec zmianie.

     

    1. Po cyklu ćwiczeń klinicznych odbywających się na II, III (cały rok w semestrze letnim),

    IV roku odbywa się zaliczenie końcowe w formie testu. Test obejmuje cały materiał teoretyczny (seminaria, wykłady, ćwiczenia, szkolenia zewnętrzne), tzn. po 2 roku- materiał z roku II, po 3 roku: materiał z II i III roku, po roku IV z II, III i IV roku studiów. Treści teoretyczne omawiane podczas wykładów należy poszerzyć o wiedzę zawartą w obowiązujących podręcznikach. Zaliczenie testowe/egzamin dyplomowy odbywa się w ramach ostatniego ćwiczenia klinicznego, czego nie należy rozumieć, że odbywa się na ostatnim ćwiczeniu!!!

    • Czas trwania zaliczenia testowego ustala kierownik Zakładu w porozumieniu z Koordynatorem dydaktyki. Wszelkie uwagi dotyczące pytań testowych muszą być zapisane przez studenta na karcie odpowiedzi w trakcie trwania zaliczenia. Tylko tak zgłoszone uwagi będą rozpatrywane.
    1. Do zaliczenia przedmiotu muszą być spełnione wszystkie poniższe kryteria:

    pozytywne oceny wszystkich cząstkowych zaliczeń teoretycznych (w formie testu lub odpowiedzi ustnej),

    pozytywna ocena z zaliczenia końcowego (co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi),

    pozytywna oceny umiejętności praktycznych i wykonanie normy zabiegów,

    obecność na wszystkich wykładach i seminariach.

     

    1. Po zaliczeniu wszystkich przewidzianych programem zajęć z przedmiotu na II, III, IV i V roku student przystępuje do egzaminu dyplomowego w formie testu oraz egzaminu praktycznego. Należy podkreślić, że niedopuszczenie studenta do egzaminu końcowego jest równoznaczne z koniecznością powtarzania roku V!!!

     

    1. Konsultacje z asystentami Zakładu Stomatologii Zachowawczej możliwe są po wcześniejszym ustaleniu terminu (dzień i godziny możliwych konsultacji podane są w Sylabusie).

     

    1. W sprawach dydaktycznych starosta lub osoba wyznaczona kontaktuje się wyłącznie z opiekunem roku, wyłącznie drogą mailową (Ustawa z dnia 13 maja 2016 Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.).

     

    Regulamin oceniania zaliczeń teoretycznych i egzaminu dyplomowego oraz umiejętności praktycznych obowiązujący studentów w roku akademickim 2024/2025

    II rok

    Student może rozpocząć leczenie pacjentów w zakresie stomatologii zachowawczej, z wyłączeniem zabiegów higienizacyjnych, po opracowaniu wszystkich klas ubytków wg Blacka na zębach usuniętych lub fantomowych na pierwszym ćwiczeniu. Student podczas drugiego ćwiczenia, przed przystąpieniem do zajęć klinicznych musi zaliczyć „wejściówkę” ze znajomości wierteł stomatologicznych, innych narzędzi, materiałów stomatologicznych itp.

    Obecność na wykładach jest obowiązkowa.

    Zaliczenie materiału teoretycznego ma miejsce po każdym seminarium realizowanym w trakcie ćwiczeń klinicznych.

    Testowe zaliczenie końcowe (40 pytań zamkniętych), obejmujące tematy omawiane podczas zajęć klinicznych, wykładów i seminariów, odbędzie się w terminie ustalonym z Kierownikiem jednostki. Wymagane jest zaliczenie opisów 5 zdjęć RTG związanych z diagnostyką próchnicy (zaliczenie u asystenta prowadzącego ćwiczenia kliniczne).

    Wykonanie normy zabiegów: 10 wypełnień (po 2 wypełnienia klasy I, II, III, IV, V wg Blacka) i założenie koferdamu oraz umiejętność zakładania kształtki.

    Student ma obowiązek prowadzić dzienniczek zabiegów.

    W przypadku braku normy, braku zaliczeń seminariów, nieusprawiedliwionej nieobecności na wykładach, seminariach i ćwiczeniach (zwolnienie lekarskie, zwolnienie wydane przez Dziekana WL z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim) student nie zostaje dopuszczony do zaliczenia, co jest równoznaczne z koniecznością poprawy roku.

    W przypadku niezaliczenia testów/zaliczeń cząstkowych/ studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie do 2 tygodni, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez studentów danej grupy.

    W przypadku niezaliczenia testu końcowego studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie ustalonym pomiędzy Kierownikiem Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB i Starostą, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez wszystkich studentów, którzy nie uzyskali zaliczenia. Studentom przysługuje wgląd w wyniki zaliczenia w terminie 14 dni w obecności Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB lub osoby wyznaczonej, po uprzednim uzgodnieniu terminu (jeden termin dla wszystkich studentów).

     

    Do zaliczenia przedmiotu muszą być spełnione wszystkie poniższe kryteria:

    obecność na wykładach

    pozytywne oceny wszystkich cząstkowych zaliczeń testowych,

    pozytywna ocena z zaliczenia końcowego (co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi),

    pozytywna oceny umiejętności praktycznych i wykonanie normy zabiegów.

     

    Obowiązujące podręczniki:

    „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny” pod redakcją Prof. Jańczuka Z., Prof. Kaczmarek U., Prof. Lipskiego M, wydanie 4, PZWL

    „Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne” pod redakcja Prof. Piątowskiej D., wydanie 1, Med Tour Press

    Opiekun roku: dr Zięba Sara (sara.zieba@umb.edu.pl)

     

     

    III rok

    Student może rozpocząć leczenie pacjentów w zakresie stomatologii zachowawczej, z wyłączeniem zabiegów higienizacyjnych, po opracowaniu wszystkich klas ubytków wg Blacka na zębach usuniętych lub fantomowych na pierwszym ćwiczeniu. Student podczas drugiego ćwiczenia, przed przystąpieniem do zajęć klinicznych musi zaliczyć „wejściówkę” ze znajomości wierteł stomatologicznych, innych narzędzi, materiałów stomatologicznych itp.

     

    • ustne lub testowe zaliczenie materiału po każdym seminarium realizowanym w trakcie ćwiczeń klinicznych,
    • zaliczenie seminariów,
    • zaliczenie końcowe odbywające się po zakończeniu ćwiczeń klinicznych w semestrze letnim. Test obejmuje materiał z zakresu II i III roku, w tym treści przedstawione na wykładach i składa się z 40 pytań zamkniętych,
    • wykonanie normy zabiegów: 10 wypełnień (po 2 wypełnienia klasy I, II, III, IV, V wg Blacka) i założenie koferdamu oraz umiejętność zakładania kształtki.

    W przypadku niezaliczenia testów/zaliczeń cząstkowych/ studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie do 2 tygodni, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez studentów danej grupy.

    W przypadku braku normy, braku zaliczeń wszystkich seminariów, nieusprawiedliwionej nieobecności na wykładach, seminariach i ćwiczeniach (zwolnienie lekarskie, zwolnienie wydane przez Dziekana WL z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim) student nie zostaje dopuszczony do zaliczenia, co jest równoznaczne z koniecznością poprawy roku.

    W przypadku niezaliczenia testu końcowego studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie ustalonym pomiędzy Kierownikiem Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB i Starostą, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez wszystkich studentów, którzy nie uzyskali zaliczenia. Studentom przysługuje wgląd w wyniki zaliczenia w terminie 14 dni w obecności Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB lub osoby wyznaczonej, po uprzednim uzgodnieniu terminu (jeden termin dla wszystkich studentów).

     

    Do zaliczenia przedmiotu muszą być spełnione wszystkie poniższe kryteria:

    pozytywne oceny wszystkich cząstkowych zaliczeń testowych/odpowiedzi ustnych,

    pozytywna ocena z zaliczenia końcowego (co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi),

    pozytywna oceny umiejętności praktycznych i wykonanie normy zabiegów,

    obecność na wykładach.

    Obowiązujące podręczniki:

    „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny” pod redakcją Prof. Jańczuka Z., Prof. Kaczmarek U., Prof. Lipskiego M, wydanie 4, PZWL

    „Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne” pod redakcja Prof. Piątowskiej D., wydanie 1, Med Tour Press

    Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego” pod redakcją Prof. Barańskiej- Gachowskiej, Prof. Lipskiego M., wydanie 3, Czelej

    skrypt „Endodoncja krok po kroku” pod redakcją Prof. Zalewskiej A., Dr Kołodziej U.

     

    Opiekun roku: dr n. med. Skutnik-Radziszewska Anna (anna.skutnik-radziszewska@umb.edu.pl)

     

    IV rok

     

    Student może rozpocząć leczenie pacjentów w zakresie stomatologii zachowawczej, z wyłączeniem zabiegów higienizacyjnych, po leczeniu endodontycznym na jednokorzeniowych zębach usuniętych lub fantomowych na pierwszym ćwiczeniu. Student podczas drugiego ćwiczenia, przed przystąpieniem do zajęć klinicznych musi zaliczyć „wejściówkę” ze znajomości wierteł stomatologicznych, innych narzędzi, w tym narzędzi i urządzeń endodontycznych, materiałów stomatologicznych, w tym wykorzystywanych w endodoncji itp.

     

    • ustne lub testowe zaliczenie materiału po każdym seminarium realizowanym w trakcie ćwiczeń klinicznych,
    • zaliczenie seminariów,
    • zaliczenie końcowe odbywające się po zakończeniu ćwiczeń klinicznych w semestrze letnim. Test obejmuje materiał z zakresu II, III i IV roku, w tym treści przedstawione na wykładach i składa się z 40 pytań zamkniętych,
    • „leczenie endodontyczne” usuniętego zęba jednokorzeniowego; wykonanie dostępu pierwotnego, wtórnego i opracowanie kanałów korzenia zęba metodami maszynowymi. Student może rozpocząć leczenie pacjentów w zakresie endodoncji, po wykonaniu „leczenia endodontycznego” na zębie usuniętym.
    • wykonanie normy zabiegów: przynajmniej 5 znieczuleń nasiękowych, jedno leczenie endodontyczne zęba jednokanałowego i 10 wypełnień. Zabiegi muszą być wykonane samodzielnie przez studenta.

    W przypadku niezaliczenia testów cząstkowych/odpowiedzi ustnych studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie do 2 tygodni, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez studentów danej grupy.

    W przypadku braku normy, braku zaliczeń wszystkich seminariów, nieusprawiedliwionej nieobecności na wykładach, seminariach i ćwiczeniach (zwolnienie lekarskie, zwolnienie wydane przez Dziekana WL z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim) student nie zostaje dopuszczony do zaliczenia, co jest równoznaczne z koniecznością poprawy roku.

    W przypadku niezaliczenia testu końcowego studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie ustalonym pomiędzy Kierownikiem Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB i Starostą, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez wszystkich studentów, którzy nie uzyskali zaliczenia. Studentom przysługuje wgląd w wyniki zaliczenia w terminie 14 dni w obecności Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB lub osoby wyznaczonej, po uprzednim uzgodnieniu terminu- Studentom przysługuje wgląd w wyniki testu dyplomowego w terminie 14 dni, w obecności Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB lub osoby wyznaczonej, po uprzednim uzgodnieniu terminu- jednego dla całego roku.

     

    Do zaliczenia przedmiotu muszą być spełnione wszystkie poniższe kryteria:

    pozytywne oceny wszystkich cząstkowych zaliczeń testowych/ odpowiedzi ustnych,

    pozytywna ocena z zaliczenia końcowego (co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi),

    pozytywna oceny umiejętności praktycznych i wykonanie normy zabiegów,

    obecność na wykładach.

    Obowiązujące podręczniki:

    „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny” pod redakcją Prof. Jańczuka Z., Prof. Kaczmarek U., Prof. Lipskiego M., wydanie 4, PZWL

    „Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne” pod redakcja Prof. Piątowskiej D., wydanie 1, Med Tour Press

    „Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego” pod redakcją Prof. Barańskiej- Gachowskiej, Prof. Lipskiego M., wydanie 3, Czelej

    skrypt „Endodoncja krok po kroku” pod redakcją Prof. Zalewskiej A., Dr Kołodziej U.

     

    Opiekun roku: dr n. med. Kostecka-Sochoń Paula (paula.kostecka@umb.edu.pl)

     

    V rok

     

    Student może rozpocząć leczenie pacjentów w zakresie stomatologii zachowawczej, z wyłączeniem zabiegów higienizacyjnych, po leczeniu endodontycznym na wielokorzeniowych zębach usuniętych lub fantomowych na pierwszym ćwiczeniu.

    Student podczas drugiego ćwiczenia, przed przystąpieniem do zajęć klinicznych musi zaliczyć „wejściówkę” ze znajomości wierteł stomatologicznych, innych narzędzi, w tym narzędzi i urządzeń endodontycznych, materiałów stomatologicznych, w tym wykorzystywanych w endodoncji itp.

     

     

    W przypadku niezaliczenia testów cząstkowych/ odpowiedzi ustnych studentowi przysługuje możliwość jednokrotnej poprawy w terminie do 2 tygodni, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez studentów danej grupy.

    W przypadku braku normy, braku zaliczeń wszystkich seminariów, nieusprawiedliwionej nieobecności na ćwiczeniach (zwolnienie lekarskie, zwolnienie wydane przez Dziekana WL z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim) student nie zostaje dopuszczony do zaliczenia, co jest równoznaczne z koniecznością poprawy roku.

    W przypadku niezaliczenia egzaminu dyplomowego studentowi przysługuje możliwość dwukrotnej poprawy w terminie ustalonym pomiędzy Kierownikiem Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB i Starostą, przy założeniu jednoczasowej poprawy przez wszystkich studentów, którzy nie uzyskali oceny pozytywnej.

    Studentom przysługuje wgląd w wyniki testu dyplomowego w terminie 14 dni, w obecności Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB lub osoby wyznaczonej, po uprzednim uzgodnieniu terminu- Studentom przysługuje wgląd w wyniki testu dyplomowego w terminie 14 dni, w obecności Kierownika Zakładu Stomatologii Zachowawczej UMB lub osoby wyznaczonej, po uprzednim uzgodnieniu terminu- jednego dla całego roku.

     

    Do zaliczenia przedmiotu muszą być spełnione wszystkie poniższe kryteria:

    pozytywne oceny wszystkich cząstkowych zaliczeń testowych/ odpowiedzi ustnych,

    pozytywna ocena z zaliczenia końcowego (co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi),

    pozytywna oceny umiejętności praktycznych i wykonanie normy zabiegów.

     

    Ocena na dyplomie to średnia ocen uzyskanych z egzaminu testowego i praktycznego, przy założeniu, że obie oceny są pozytywne (oceny dostateczne i powyżej).

    Obowiązujące podręczniki:

    „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny” pod redakcją Prof. Jańczuka Z., Prof. Kaczmarek U., Prof. Lipskiego M., wydanie 4, PZWL

    „Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne” pod redakcja Prof. Piątowskiej D., wydanie 1, Med Tour Press

    „Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego” pod redakcją Prof. Barańskiej- Gachowskiej, Prof. Lipskiego M., wydanie 3, Czelej

    skrypt „Endodoncja krok po kroku” pod redakcją Prof. Zalewskiej A., Dr Kołodziej U.

     

    Opiekun roku: dr n. med. Morawska Katarzyna (katarzyna.morawska@umb.edu.pl)

     

    Ocena zaliczenia testowego/testu dyplomowego:

    60-69% -ocena dostateczna

    70-77% -ocena ponad dostateczna

    78-86% -ocena dobra

    87-94% ocena ponad dobry

    95-100% ocena bardzo dobra

    Nie przewiduje się zwolnień z zaliczeń testowych i egzaminu dyplomowego.

     

    Studenci IV i V roku powinni posiadać skrypt „Endodoncja krok po kroku” pod redakcją Prof. Zalewskiej A., Dr Kołodziej U. do nabycia w cenie 30 zł, w Specjalistycznej Lecznicy Stomatologicznej UMB (zakup możliwy od 1.10.2022 w rejestracjach przy ulicy Skłodowskiej 24A i Waszyngtona 15). Treści zawarte w skrypcie obowiązują na zaliczeniu testowym.

    Studenci IV i V roku powinni posiadać zestaw narzędzi maszynowych do opracowania kanałów- w tym celu prosimy Starostów o kontakt z kierownikiem Zakładu (anna.zalewska1@umb.edu.pl).

     

     

    Kwestie nie objęte regulaminem Zakładu Stomatologii Zachowawczej reguluje regulamin studiów UMB.