Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otworzyła nabór wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa.
W ramach niniejszego naboru możliwe jest złożenie wniosku o jedno z następujących stypendiów:
- stypendium Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej;
- stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- stypendium Ministra Zdrowia.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w zakresie wniosków o stypendium Ministra Zdrowia przeprowadza wyłącznie nabór wniosków i weryfikację formalną wniosków oraz przyjmuje dokumenty niezbędne do przeprowadzenia oceny merytorycznej. Ocenę merytoryczną oraz decyzje dotyczące rozstrzygnięcia naboru w odniesieniu do wniosków o stypendia Ministra Zdrowia podejmuje ww. Minister.
Zasady Ministra Zdrowia obowiązujące w roku akademickim 2025/26 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pod następującym linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/ksztalcenie-cudzoziemcow-w-jezyku-polskim .
Osoby bez polskiego obywatelstwa mogą ubiegać się o stypendium Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej albo stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, albo stypendium Ministra Zdrowia. Osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju mogą ubiegać się wyłącznie o stypendium Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (nie mogą ubiegać się o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Ministra Zdrowia).
Zakres programu:
Program umożliwia otrzymanie stypendium na kształcenie na studiach I stopnia lub jednolitych studiach magisterskich oraz studiów II stopnia w trybie stacjonarnym, w języku polskim. Ponadto, w uczelniach publicznych Program umożliwia cudzoziemcom bezpłatne kształcenie. Studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym NAWA realizowanym na warunkach stypendialnych.
Wnioskodawca na etapie ubiegania się o środki finansowe w Programie wybiera jedną ze ścieżek stypendialnych:
1. kurs przygotowawczy oraz studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie;
2. studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie.
3. studia stacjonarne II stopnia – po realizacji w Polsce studiów I stopnia.
Stypendium Ministra Zdrowia obejmuje możliwość podjęcia i odbywania studiów stacjonarnych w języku polskim w uczelniach medycznych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia.
Minister Zdrowia przeprowadza kwalifikację na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych. Ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata na studia podejmują władze uczelni.
Przed dokonaniem wyboru ścieżki kształcenia wnioskodawcy będący kandydatami na studia w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia zobligowani są do zapoznania się z zasadami rekrutacji Ministra Zdrowia obowiązującymi w roku akademickim 2025/26 (w szczególności z Załącznikiem nr 1 do zasad rekrutacji, znajdującym się pod następującym linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/ksztalcenie-cudzoziemcow-w-jezyku-polskim ).
Osoby, które wybrały ścieżkę stypendialną „kurs przygotowawczy oraz studia” w uczelniach medycznych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia, w przypadku zakwalifikowania przez Ministra Zdrowia na kurs przygotowawczy w roku akademickim 2025/26 przystępują do kwalifikacji na studia medyczne przeprowadzanej przez Ministra Zdrowia w okresie lipiec-wrzesień 2025 roku.
Osoby, które wybrały ścieżkę stypendialną „studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie” w uczelniach medycznych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia (bez obowiązku odbywania kursu przygotowawczego) po złożeniu wniosku w systemie teleinformatycznym NAWA przystępują do kwalifikacji na studia medyczne przeprowadzanej przez Ministra Zdrowia w okresie lipiec-wrzesień 2025 roku. W celu podjęcia w roku akademickim 2025/26 studiów na podstawie decyzji i na warunkach określonych przez Ministra Zdrowia takie osoby powinny dodatkowo złożyć wniosek do Ministra Zdrowia, stanowiący Załącznik nr 2 do zasad rekrutacji Ministra Zdrowia, zamieszczony pod następującym linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/ksztalcenie-cudzoziemcow-w-jezyku-polskim .
Lista uczelni nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Zdrowia dostępna jest na stronie NAWA.
Informacje o studiach w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.study.gov.pl .
Informacje o kierunkach studiów (ofercie polskich uczelni) są dostępne na stronie internetowej: www.studia.gov.pl/wybierz-studia .
Realizacja stypendium w ramach Programu musi rozpocząć się w roku akademickim 2025/26 poprzez podjęcie kursu przygotowawczego lub podjęcie albo kontynuację studiów I stopnia lub studiów jednolitych magisterskich. Stypendium obejmuje regulaminowy okres kształcenia się.
Stypendium Ministra Zdrowia obejmuje:
- comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia;
- zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub na studiach w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ministerstwa: www.gov.pl/web/zdrowie/ksztalcenie-cudzoziemcow-w-jezyku-polskim .
Anders NAWA - studia I stopnia i jednolite studia magisterskie – nabór wniosków do 9 lipca 2025 r.
Anders NAWA - studia II stopnia – nabór wniosków do 22 maja 2025 r.
Wnioski powinny być przygotowane w języku polskim i składane wyłącznie w formie elektronicznej w Systemie teleinformatycznym NAWA: //WYPEŁNIJ WNIOSEK//
Szczegóły naboru znajdują się w ogłoszeniu o naborze na stronie NAWA.
Dział Współpracy Międzynarodowej
Źrodło infmacji: NAWA