Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła listę projektów dofinansowanych w ramach programu "Welcome to Poland" (nabór 2022). Wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie znalazł się projekt UMB "e-Window to the world. Zapewnienie dostępu do prestiżowych e-czasopism oraz anglojęzycznych platform edukacyjnych" (akronim: E-WINDOW) o wartości 399 000,00 PLN (na maksymalne 400 000 PLN).
Projekt będzie realizowany przez 24 miesiące, w terminie od 01.06.2023 do 31.05.2025 r. Jego realizacja odbędzie się przy współpracy z innymi jednostkami Uczelni.
Projekt obejmuje szereg zadań związanych z wzbogaceniem oferty UMB o nowoczesne, cyfrowe narzędzia podnoszące jakość studiowania, umożliwiając pogłębianie wiedzy m.in. dzięki prestiżowym czasopismom naukowym, interaktywnym platformom edukacyjnym czy innowacyjnemu programowi ułatwiającemu nauczanie fizjologii człowieka. Wszystkie narzędzia będą oferowane w języku angielskim, odbiorcami projektu będą przede wszystkim zagraniczni interesariusze uczelni - studenci, doktoranci oraz kadra akademicka UMB.
Dzięki projektowi, zapewniony zostanie dostęp do dwóch interaktywnych baz z wiedzą medyczną: AccessEmergencyMedicine oraz AccessSurgery. Ponadto zostanie zakupiony dostęp do 8 czasopism zagranicznych, będących flagowymi periodykami w swoich dziedzinach, aplikacji do przeglądania e-czasopism BrowZine oraz programu PhysioEx 10.0 do nauki fizjologii. Ułatwienie komunikacji on-line zarówno z osobami z zagranicy jak i wewnątrz uczelni zapewni zakup licencji na oprogramowanie Zoom przeznaczonego do organizacji spotkań przez Internet.
Wniosek projektowy został napisany przez pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej - Sylwię Klepacką i Jakuba Wszeborowskiego. Nadzór nad procesem przygotowywania wniosku sprawowali dr Tomasz Maliszewski - kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej oraz prof. dr. hab. Tomasz Hryszko – Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej.
Projekt E-WINDOW jest dziewiątym dofinansowanym projektem w ramach programu NAWA "Welcome to Poland", co czyni Uniwersytet Medyczny w Białymstoku największym beneficjentem tego programu, aktywnie biorącym udział w każdym, ogłaszanym naborze (licząc od 2018 roku). W dotychczasowych projektach z serii "Welcome to Poland" przygotowanych przez Dział Współpracy Międzynarodowej pozyskano 3 287 506,71 PLN na wzrost poziomu umiędzynarodowienia Uczelni, w tym na realizację Strategii Umiędzynarodowienia na lata 2021-2030. Więcej informacji o projektach zrealizowanych w ramach poprzednich naborów NAWA realizowanych w UMB zajduje się w zakładce: Projekty NAWA.
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2022).
Dział Współpracy Międzynarodowej