Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłasza nabór do ,,Fulbright Specialist Program”.
Program umożliwia polskim instytucjom nawiązanie współpracy z wybitnymi amerykańskimi specjalistami oraz wspólną realizację projektu, związanego z ich wizytą w polskiej instytucji.
Pobyt specjalistów w Polsce może być związany m.in z prowadzeniem wykładów i warsztatów, uczestnictwem w konferencjach, konsultacjami w zakresie prac programowych, wykonywaniem ocen i ekspertyz, czy też rozwijaniem lokalnych projektów badawczych.
Grant przeznaczony jest na realizację projektów krótkoterminowych, trwających od 2 do 6 tygodni (od 14 do 42 dni kalendarzowych)
W ramach programu stypendyści otrzymują honorarium, podstawowe ubezpieczenie medyczne oraz bilet lotniczy do/z USA. Instytucja goszcząca zobowiązana jest do pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia stypendystów oraz kosztów podróży krajowych związanych z realizacją projektu.
Polskie instytucje mogą wielokrotnie uczestniczyć w programie. Specjaliści mogą dwukrotnie uczestniczyć w programie w ramach pięcioletniej kadencji, jednak muszą upłynąć 2 lata do momentu zgłoszenia ich kandydatury we wniosku od daty zakończenia ostatniego projektu zrealizowanego przez nich w ramach programu Fulbright Specialist.
Wniosek złożony przez instytucję goszczącą może mieć charakter „otwarty” lub „imienny”. Imienny wniosek: instytucja goszcząca wskazuje osobę imiennie we wniosku zgłoszeniowym. Osoba, która nie znajduje się w bazie Fulbright Specialist Roster, musi równocześnie złożyć aplikację do programu za pośrednictwem World Learning. Wszystkie potrzebne informacje dla amerykańskich specjalistów zainteresowanych udziałem w programie Fulbright Specialist znajdują się na stronie World Learning: fulbrightspecialist.worldlearning.org/eligibility-specialists.
Imienne wskazanie specjalisty we wniosku nie jest konieczne, World Learning może zarekomendować odpowiednią osobę. W takim przypadku instytucja składa wniosek otwarty, a WL rekomenduje instytucji goszczącej kandydatury z systemu Fulbright Specialist Roster. Zaproponowane kandydatury przesyłane są instytucji, która złożyła wniosek dopiero po rozstrzygnięciu konkursu.
W tegorocznym naborze jest przewidziane dofinansowanie 5 wizyt.
Priorytetem w obecnym naborze są „Najlepsze praktyki na rzecz innowacyjnej edukacji”
Nabór wniosków w tegorocznym konkursie trwa od 8 października 2024 r. do 9 stycznia 2025 r.
20 listopada o godz. 15:00 na platformie ZOOM odbędzie się spotkanie dla podmiotów zainteresowanych wzięciem udziału w naborze. Link do formularza rejestracyjnego https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZcqcO6gqj8sHdP_DMC9bToLM93HIwnHWm7O
Szczegółowe informacje http://fulbright.edu.pl/specialist/
W przypadku zainteresowania aplikowaniem prosimy o kontakt z pracownikiem Działu Współpracy Międzynarodowej - Mateuszem Szycem - mateusz.szyc@umb.edu.pl.
Dział Współpracy Międzynarodowej
Źródło: Fulbright Poland
Źródło zdjęcia: @andranik123