Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin pracowni chemicznej.
  • 11.10.2024 Zakład Chemii Medycznej

    Regulamin pracowni chemicznej

     

    1. Płaszcze, kurtki, należy przed wejściem na salę ćwiczeń pozostawić w szatni (II pietro Collegium Primum).
    2. W czasie pracy laboratoryjnej obowiązuje noszenie fartucha ochronnego i miękkiego obuwia.
    3. Student może przebywać w pracowni tylko pod opieką asystenta.
    4. W trakcie zajęć nie wolno, bez zgody asystenta, opuszczać sali ćwiczeniowej.
    5. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego (z wyjątkiem zastosowania wyżej wymienionych urządzeń w celach dydaktycznych po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia) zakaz fotografowania.
    6. W pracowni nie wolno spożywać pokarmów i napoi.
    7. W sali ćwiczeń należy pracować dokładnie, unikać zbędnych rozmów i zachowywać czystość miejsca pracy.
    8. Odczynników przeznaczonych do wspólnego użytku nie należy przestawiać ze stałych miejsc. Butelki bezpośrednio po użyciu odczynnika korkuje się właściwym korkiem i przestawia w odpowiednie miejsce.
    9. Nie wolno wkładać brudnych pipet do butelek z roztworami, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia całej zawartości naczynia.
    10. Chemikaliów, stałych oraz ciekłych nie należy próbować językiem z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia. Po pracy z substancjami trującymi należy dokładnie umyć ręce.
    11. Należy zużywać tylko niezbędne, minimalne ilości odczynników oraz oszczędnie użytkować wodę destylowaną, prąd elektryczny i gaz.
    12. Doświadczenia, w czasie których wydzielają się trujące, żrące lub cuchnące gazy, należy wykonywać wyłącznie pod wyciągiem.
    13. Zaleca się szczególną ostrożność przy posługiwaniu się stężonymi kwasami, zasadami oraz truciznami. Stężone kwasy, zasady oraz trucizny należy pobierać wyłącznie przez zanurzenie pipety lub z użyciem nasadki zasysającej.
    14. W przypadku poparzenia skóry, jamy ustnej lub oczu należy natychmiast zmyć żrący płyn obficie wodą wodociągową oraz zawiadomić asystenta. Następnie zobojętnić kwasy 5% wodorowęglanem sodu, a zasady - 1% kwasem octowym. Związki służące do zobojętniania znajdują się w oznakowanym miejscu na sali ćwiczeń.
    15. Należy zachować ostrożność przy korzystaniu z instalacji gazowej. Przy zapalaniu palnika gazowego najpierw zamknąć dopływ powietrza, a następnie zbliżyć zapalarkę do wylotu kominka i powoli otworzyć kurek gazowy. Uregulować dopływ powietrza. Niepotrzebne palniki należy natychmiast zgasić.
    16. Podczas ogrzewania płynu w płomieniu palnika należy napełnić probówkę jedynie do 1/3 objętości. Płyn należy ogrzewać tuż pod powierzchnią, wstrząsając zawartością probówki (w celu uniknięcia przegrzania płynu) i kierując jej wylot w miejsce przez nikogo nie zajęte, aby nie poparzyć siebie lub kolegi gdy płyn przypadkiem wypryśnie.
    17. Odczynnikami łatwopalnymi należy posługiwać się z należytą ostrożnością, w jak największej odległości od źródeł otwartego ognia. Przechowywać je w naczyniach szczelnie zamkniętych.
    18. Do gaszenia pożarów w laboratorium służą specjalne gaśnice. Do gaszenia odzieży palącej się na człowieku stosuje się koc gaśniczy.
    19. Po zakończeniu pracy w laboratorium, odczynniki, aparatura oraz naczynia powinny być pozostawione w takim stanie, w jakim znajdowały się przed rozpoczęciem zajęć.
    20. W czasie mycia probówek należy trzymać ujście naczynia podczas wylewania możliwie jak najbliżej odpływu w zlewie aby uniknąć poparzeń , delikatnie spłukać wodą wodociągową, a następnie umyć z użyciem szczotki i detergentu, a na koniec popłukać wodą destylowaną.
    21. Zamknąć kurki gazowe, zakręcić krany i wyłączyć prąd.