Regulamin zajęć dydaktycznych z biofizyki
Wydział Nauk o Zdrowiu UMB, kierunek logopedia z fonoaudiologią
Sprawy ogólne
Zajęcia dydaktyczne z Biofizyki odbywają się w formie wykładów oraz ćwiczeń laboratoryjnych i kończą się egzaminem.
Obecność na wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa.
Każdą nieobecność na seminariach i ćwiczeniach należy usprawiedliwić (usprawiedliwienie nieobecności należy dostarczyć w ciągu 7 dni do Sekretariatu Zakładu Biofizyki), a zajęcia odrobić w terminie ustalonym z osobą prowadzącą zajęcia (usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, usprawiedliwienie nieobecności przez Dziekana, bądź poświadczone przez Kierownika Zakładu oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego).
Ćwiczenia laboratoryjne odbywają się w budynku Zakładu Biofizyki UMB, na I piętrze, w grupach ćwiczeniowych.
Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie internetowej Zakładu Biofizyki.
Na pierwsze ćwiczenia wprowadzające studenci powinni zgłosić się do Zakładu Biofizyki na I piętro, w celu zapoznania się z przydziałem do zespołu ćwiczeniowego oraz zakresem materiału do samodzielnego przygotowania do pierwszego ćwiczenia i uczestnictwa w ćwiczeniach wprowadzających.
W ramach przygotowania należy:
- Zapoznać się ze skryptem „Materiały do Ćwiczeń z Biofizyki”.
- Wydrukować aktualny „Zeszyt do Ćwiczeń z Biofizyki”, dostępny na stronie internetowej Zakładu Biofizyki.
- Zapoznać się z przydziałem do zespołu ćwiczeniowego oraz zakresem materiału do samodzielnego przygotowania do pierwszego ćwiczenia - informacje podane są na stronie internetowej Zakładu Biofizyki UMB.
- Zaopatrzyć się w kalkulator naukowy przeznaczony do samodzielnego prowadzenia obliczeń w trakcie ćwiczeń, sprawdzianów, kolokwium i egzaminu. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych, które w trakcie zajęć muszą być wyłączone.
Polecane podręczniki:
„Wybrane zagadnienia z biofizyki” pod red. prof. S. Miękisza
„ Biofizyka” pod red. prof. F. Jaroszyka
„ Elementy fizyki, biofizyki i agrofizyki” pod red. prof. S. Przestalskiego
„Podstawy biofizyki" pod red. prof. A. Pilawskiego
Ćwiczenia
Ćwiczenia podzielone są na 2 cykle: 1 cykl obejmuje 5 ćwiczeń i kolokwium, 2 cykl obejmuje 2 ćwiczenia i kolokwium.
Warunkiem zaliczenia ćwiczenia jest wykazanie się przez studenta wiedzą teoretyczną z zakresu przygotowanego materiału, prawidłowe przeprowadzenie eksperymentu przez studenta (lub zespół), analiza wyników i przedstawienie ich wraz z wnioskami w formie sprawozdania w aktualnym „Zeszycie do Ćwiczeń z Biofizyki”.
W przypadku niezaliczenia ćwiczenia należy poprawić je przed terminem pisania kolokwium z danego bloku ćwiczeniowego, w terminie ustalonym z osobą prowadzącą zajęcia.
W czasie każdego ćwiczenia student może uzyskać do 2 dodatkowych punktów za aktywność i wykazanie się ponadprzeciętną wiedzą.
Cykl ćwiczeniowy kończy kolokwium pisemne podsumowujące dany okres nauki. Przystąpić do niego mogą studenci, którzy zaliczyli wszystkie ćwiczenia.
Kolokwium składa się z 4 pytań otwartych z zakresu ćwiczeń oraz jednego pytania otwartego obejmującego materiał omawiany na wykładach. Każde z pytań oceniane jest w skali 0÷5 punktów.
W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy, kolokwium tego studenta zostaje przerwane, co jest równoznaczne z uzyskaniem 0 pkt. bez możliwości poprawy. Szczegółowe zapisy o niedozwolonej pomocy zawiera Regulamin Studiów i Zarządzenie Rektora.
Każdy student ma prawo wglądu do swoich prac pisemnych, w terminie ustalonym przez Zakład Biofizyki i starostę roku.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia jest sumą punktów za kolokwia i punktów dodatkowych:
50(2x25) + 14(7x2) =64
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń i dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie co najmniej 30 punktów.
W przypadku uzyskania liczby punktów mniejszej niż 30 punkty student ma prawo dwa razy przystąpić do sprawdzinu poprawkowego. Warunkiem zaliczenia sprawdzianu poprawkowego jest uzyskanie co najmniej 60% punktów możliwych do zdobycia.
Studenci, którzy ponownie nie uzyskają wymaganej ilości punktów, nie uzyskują zaliczenia z biofizyki.
Studenci, którzy uzyskali 44 punkty i więcej są zwolnieni z egzaminu i uzyskują ocenę bardzo dobrą.
Egzamin
Egzamin w pierwszym terminie i terminach poprawkowych przeprowadzany jest w formie testu składającego się z pytańamkniętych i otwartych (pytania opisowe i rachunkowe).
Punkt 15 regulaminu stosuje się odpowiednio.
Każdy student ma prawo wglądu do swojego egzaminu w terminie ustalonym przez Zakład Biofizyki i starostę roku.
W zależności od osiągniętej liczby punktów z egzaminu student otrzymuje następującą ocenę:
Procent punktów z egzaminu | Ocena |
0 - 59 | 2 |
60 - 68 | 3 |
69 - 76 | 3+ |
77 - 84 | 4 |
85 - 90 | 4+ |
91 - 100 | 5 |
Wyniki egzaminu będą dostępne w ciągu 14 dni roboczych w sekretariacie Zakładu Biofizyki.
Nieobecność nieusprawiedliwiona skutkuje oceną niedostateczną. Usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie należy dostarczyć w ciągu 7 dni od dnia egzaminu do Sekretariatu Zakładu Biofizyki. W przypadku uzasadnonej niemożliwości dostarczenia zwolnienia, należy przesłać skan zwolnienia na adres : biofizyk@umb.edu.pl.
W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem mają zastosowanie zapisy Regulaminu Studiów I Stopnia, II Stopnia oraz Jednolitych Studiów Magisterskich UMB.