Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Centrum Obrazowania Molekularnego .
  • Ostatnia zmiana 15.10.2021 przez Medyk Białostocki

    Centrum Obrazowania Molekularnego

    To chyba najciekawszy z obiektów, które w najbliższym czasie chce zbudować UMB. Na niewielkiej, trójkątnej działce obok Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego powstanie parterowy budynek Centrum Obrazowania Molekularnego.

    Najważniejsze dane: lokalizacja - na zapleczu BPNT przy ul. Kuronia, powierzchnia działki - 2,5 tys. m2, powierzchnia budynku - 750 m2., powierzchnia użytkowa - 614 m2, wysokość budynku w najwyższym punkcie - 7 m (w większości będzie to jednak 5 m, przy czym wysokość samych pomieszczeń, mierząc wewnątrz - 3,3 m), konstrukcja – żelbeton. Z uwagi na trójkątny kształt nieruchomości, sam budynek będzie dwuskrzydłowy i z góry będzie miał wygląd litery „V”.

    O konieczności powstania Centrum Obrazowania Molekularnego mówiło się w zasadzie od momentu, kiedy uruchomiono Laboratorium Obrazowania Molekularnego w 2015 r. To unikalna w skali kraju jednostka naukowo-medyczna, która zajmuje się diagnostyką obrazową przy użyciu urządzenia PET/MRI. Technologia ta łączy ze sobą tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Kiedy instalowano tę hybrydę, było to drugie takie urządzenie w Polsce. Dzięki niej można z niezwykłą dokładnością (i dużo wcześniej niż w klasycznych badaniach) wykrywać m.in. zmiany nowotworowe. Paleta świadczonych badań zależy w głównej mierze od użytych radioznaczników. Te zamawiane są zwykle w Warszawie, choć też korzysta się z usług bardziej odległych ośrodków. To w pewnym stopniu ogranicza naukowców i lekarzy. Dlatego tak bardzo potrzebna jest jednostka, w której te izotopy można będzie produkować na miejscu.

    Wewnątrz budynku znajdzie się ok. 40 różnych pomieszczeń, m.in. laboratoria, pomieszczenia produkcyjne, pomieszczenia dla zwierząt, oddzielna strefa badawcza, czy osobna przestrzeń administracyjno-socjalna. W budynku pracować będzie maksymalnie 10 osób.

    Planuje się, że inwestycja powinna się zakończyć w IV kwartale 2022 r. (artykuł powstał tuż przed wyłonieniem wykonawcy w przetargu, ten będzie miał 12 miesięcy na budowę od momentu podpisania umowy). To ostatnia inwestycja, którą Uczelnia realizuje z funduszy tzw. kontraktu terytorialnego (podpisana jesienią 2014 r. umowa pomiędzy rządem i samorządem na realizację kluczowych dla regionu inwestycji; wartość kontraktu wynosiła ok. 18,5 mld zł, UMB jako jedyna uczelnia w regionie otrzymała z tej puli ok. 132 mln zł na inwestycje związane z nowoczesną medycyną; warunkiem uruchomienia tych środków było znalezienie firm, które wspólnie z uczelnią zainwestują w te projekty). 

    Warto też dodać, że choć ten budynek jeszcze nie powstał, to w planach jest już jego rozbudowa. Zarezerwowano miejsce na stworzenie bunkra cyklotronowego, w którym mogłyby być produkowane jeszcze bardziej zaawansowane radioznaczniki (jest nawet możliwość dobudowy piętra do budynku). Gdyby to się udało, placówka ta mogłaby świadczyć usługi produkcji radioznaczników dla innych ośrodków.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.