Jestem pełen podziwu widząc jak wiele dobrego się tu dzieje. Nisko chylę czoło przed wszystkimi, także tymi którzy byli tu wcześniej, którzy sprawili, że dzieją się tu tak ważne rzeczy – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas gali jubileuszowej 40-lecia Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB
A+ To najwyższa ocena jaką może uzyskać w Polsce dany wydział uczelni wyższej. Taką ocenę – jako jeden z dwóch wydziałów farmaceutycznych w kraju – ma Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB |
Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej utworzono w Akademii Medycznej w Białymstoku decyzją ministra zdrowia 1 lipca 1977 roku (w 2001 r. „analitykę” w drugim członie nazwy zmieniono na „medycynę”). 40 lat później Wydział jest uznany za jeden z dwóch najlepszych w Polsce, które mają najwyższą kategorię oceny parametrycznej – A+. Nic więc dziwnego, że na jego jubileusz przyjechali znamienici goście z całej Polski, z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem na czele.
- 40 lat to kawał czasu i na pewno wielki powód do radości i dumy. UMB, uczelnia na rubieżach dzisiejszej Rzeczpospolitej, to uczelnia wyjątkowa. Od wielu lat wspinająca się po drabinie różnych rankingów i w tej chwili zajmuje jedno z czołowych miejsc w Polsce. Z cała pewnością Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej jest jednym z elementów tego sukcesu – powiedział w swoim wystąpieniu minister Radziwiłł.
I dodał: - Te dokonania, które Państwo mają tu na Wydziale są imponujące. Najwyższa kategoria oceny, ogromne sukcesy dydaktyczne i w końcu to co jest istotną naszego działania, czyli przełożenie tego wszystkiego na naszych pacjentów, na ich lepsze leczenie, na innowacyjność i stosowanie nowoczesnych technologii do ratowania ludzi, czy ich diagnostyki. To są wielkie rzeczy.
W brew temu co by się mogło wydawać, ale minister Radziwiłł od kilku lat bacznie przygląda się temu co się dzieje na UMB. Tu – na Wydziale Lekarskim - studiował jego syn i synowa (obecnie są na stażach).
- Te sukcesy o których tu mówimy i te wszystkie gratulacje należą się wszystkim pracownikom wydziału – zauważył rektor UMB prof. Adam Krętowski. - Władzie dziekańskie są najważniejsze jeżeli chodzi o wyznaczanie kierunków, ale to ciężka praca wszystkich pracowników, od profesorów przez wszystkie pozostałe szczeble pracownicze, tworzy ten sukces.
Prócz nazwisk założycieli Wydziału, rektor Krętowski wspomniał też od dwójce niedawnych dziekanów: prof. Jerzym Pałce i prof. Elżbiecie Skrzydlewskiej.
- Te ostatnie lata sukcesów Wydziału to zasługa tego duetu. To taka mieszanka energii i siły spokoju, ale też olbrzymiego poświęcenia i pasji. Bez tych osób Wydział Farmaceutyczny nie byłby w tym miejscu gdzie jest teraz – dodał rektor Krętowski.
Przemówień i gratulacji podczas jubileuszu było bardzo dużo. Głos zabierali marszałek województwa Jerzy Leszczyński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, były też życzenia pomyślności od dziekanów wydziałów farmaceutycznych z całej Polski (w ich imieniu głos zabrała prof. Krystyna Olczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego), odczytano też list gratulacyjny od wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina.
Był też czas na wspomnienia. Opowieść o początkach funkcjonowania Wydziału przedstawili m.in. dziekani poprzedniej kadencji prof. Ryszard Farbiszewski oraz prof. Maciej Szmitkowski. Dodatkowo refleksjami z czasów studenckich podzielili się jego absolwenci dr Roland Rółkowski (kierunek Analityka Medyczna), mgr Agnieszka Kita (kierunek Farmacja) i mgr Urszula Tałałaj (Kosmetologia).
Ważnym elementem uroczystości było wręczenia prof. Milenie Dąbrowskiej Złotego Krzyża Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz środowiska diagnostów laboratoryjnych. Pani profesor jest traktowana w swoim środowisko jako niekwestionowany autorytet.
Zwieńczeniem części oficjalnej jubileuszu był tort. Jednak pamiątką ze spotkania będzie kapsuła czasu. Biało-zielony pojemnik w kształcie kapsułki z lekiem, wydrukowany w technologii 3D (dzieło firmy ChM). Zostaną w nim umieszczone wszystkie pamiątki związane z obchodami 40-lecia Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.
W części konferencyjnej spotkania wygłoszone zostały referaty poświęcone nowoczesnej i bezpiecznej farmakoterapii (prof. Małgorzata Sznitowska), misji diagnostów laboratoryjnych w systemie ochrony zdrowia (dr Małgorzata Czygier) oraz kierunkom rozwoju kosmetologii (dr Katarzyna Rogiewicz). Ostatnim elementem konferencji był panel naukowy poświęcony kobietom w nauce.
Wojciech Więcko
Wydział składa się z 29 jednostek organizacyjnych, w tym 24 zakładów i 5 Samodzielnych Pracowni, w których pracuje ponad 120 nauczycieli akademickich (w tym na etacie 20 profesorów i 30 doktorów habilitowanych).
Wydział kształci studentów na następujących kierunkach studiów:
- Analityka Medyczna (od 1977 roku) – dyplomy zdobyły już 1532 osoby
- Farmacja (od 1987 roku) – studia ukończyło już 1609 osób
- Kosmetologia (od 2009 roku) – naukę ukończyło już 386 osób.
W roku akademickim 2016/2017 na Wydziale studiuje ok. 1244 osób (łącznie z doktorantami).