Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Futuri Seminars, czyli dyskusje o nauce przyszłości .
  • Ostatnia zmiana 24.12.2024 przez Medyk Białostocki

    Futuri Seminars, czyli dyskusje o nauce przyszłości

    Futuri Seminars to cykliczne spotkania środowiska naukowego naszej Uczelni organizowane w Centrum Futuri UMB. To rozmowy o technologiach, nowatorskich sposobach analizy danych czy aktualnych trendach i problemach w pracy badawczej. Spotkacie tu ekspertów z UMB, ale też gość z Polski i zagranicy. 

    Trzecie z cyklu spotkanie odbyło się 13 listopada. O zastosowaniu metabolomiki w badaniach nad procesami starzenia opowiadał prof. Nicholas JW Rattray ze Strathclyde Institute of Pharmacy and Biomedical Sciences na University of Strathclyde w Glasgow (tytuł wykładu: „The Application of Metabolomics in Ageing Research”). To ekspert europejskiego formatu z zakresu metabolomiki. Ma na swoim koncie ponad 70 publikacji, granty naukowe warte 3 mln funtów i współpracuje z UMB.

    W swoim wystąpieniu prof. Rattray podkreślił potencjał zastosowania metabolomiki w biogerontologii, dziedzinie, która wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Przedstawił trzy projekty demonstrujące, w jaki sposób metabolomika - oparta na LCMS - może przyczynić się do postępu w tej wciąż rozwijającej się dziedzinie, szczególnie w kontekście zrozumienia biochemicznych markerów związanych z zespołem kruchości. Jego głównym celem badawczym było mapowanie zmian biochemicznych powiązanych z kruchością oraz eksploracja możliwości wykorzystania tych wyników w kontekście chirurgicznym.

    W Wielkiej Brytanii u osób powyżej 65. roku życia, które przechodzą nagłe operacje jamy brzusznej i są klasyfikowane jako „kruche”, według klinicznej skali kruchości Rockwooda, ryzyko zgonu w ciągu 90 dni wynosi 15 proc. Badania dr Rattraya mają na celu stworzenie panelu biomarkerów predykcyjnych, które mogłyby prognozować niekorzystne skutki operacji jeszcze przed jej przeprowadzeniem, usprawniając podejmowanie decyzji klinicznych oraz poprawiając opiekę nad pacjentami. Takie podejście może utorować drogę dla spersonalizowanych strategii medycznych i ukierunkowanych interwencji, ostatecznie zmniejszając ryzyko oraz poprawiając proces rekonwalescencji u starszych pacjentów chirurgicznych.

    Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Medycyny Regeneracyjnej we współpracy z Laboratorium Metabolomiki i Proteomiki Centrum Badań Klinicznych. Prof. Nicholas Rattray był gościem prof. Michała Ciborowskiego oraz dr Joanny Godzień, a jego przyjazd do UMB był możliwy dzięki grantowi z Clifford and Mary Corbridge Trust z Robinson College, którego uzyskanie było możliwe dzięki wsparciu dr hab. Barbary Polityńskiej-Lewko.

     

    Jak wziąć udział w spotkaniach Futuri Seminars? Wystarczy podglądać stronę internetową Centrum Medycyny Regeneracyjnej UMB (www.umb.edu.pl/cmr). W zakładce „Aktualności” zamieszczane są informacje o planowanych spotkaniach i poruszanych na nich tematach. Obszar tematyczny takich wydarzeń jest bardzo szeroki, ale obejmuje głownie zagadnienia związane m.in. ze sposobami prezentacji danych, wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji w badaniach i publikacjach naukowych, eksperymentalnymi modelami zwierzęcymi i sposobami ich zastąpienia, zarządzaniem bazami danych i przygotowaniem próbek biologicznych do badań wielkoskalowych, analizami cytometrycznymi.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.