Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jedyne takie studia MBA.
  • Ostatnia zmiana 08.10.2024 przez Medyk Białostocki

Jedyne takie studia MBA

Siedem osób na miejsce i tylko 35 studentów – to najważniejsza statystyka trzysemestralnych Studiów Podyplomowych „MBA w Ochronie Zdrowia zintegrowane z Badaniami Klinicznymi i Biobankowaniem”. Nauka rozpoczęła się w sobotę28 września.

Ponad 220 osób z całej Polski ubiegało się o naukę w UMB na tym kierunku. Wszystko dlatego, że to pierwsze i do tej pory jedyne studia, które łączą w sobie problematykę zarządzania w ochronie zdrowia z badaniami klinicznymi i biobankowaniem. Jest ogromne zapotrzebowanie na takich specjalistów, których na rynku pracy zwyczajnie nie ma.

W studenckich ławach siedzą m.in. profesorowie, dziekani, dyrektorzy i kierownicy różnych jednostek medycznych. Studia odbywają się w trybie weekendowym, a ich program jest bardzo obszerny.

Studentów powitał Prorektor ds. Szpitali Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego prof. Janusz Dzięcioł. Życzył im wytrwałości i powodzenia w zdobywaniu wiedzy. Inauguracyjny wykład dotyczący metabolomiki wygłosił prof. Michał Ciborowski z Centrum Badań Klinicznych UMB. Prócz aspektów czysto naukowych, bardzo ciekawie opowiadał o kulisach samych badań, biobankowania próbek, czy późniejszej pracy na nich. Wskazywał na to, jak ważne są detale (np. pojemniki do przetrzymywania próbek), by końcowy wynik badań był wiarygodny. To pokazało, z jaką skalą zadań (i problemów) mogą w przyszłości zmierzyć się studenci.

Projekt jest finansowany ze środków Agencja Badań Medycznych w ramach konkursu ABM/2023/6 na opracowanie i realizację autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych.

bdc