Wielka nauka nie zawsze musi dotyczyć tylko wielkich odkryć. W Zakładzie Bromatologii kierowanym przez prof. Marię Borawską na zlecenie firmy Purella Food udoskonalono recepturę… batoników.
Purella Food to stosunkowo młoda firma (nie ma jeszcze pięciu lat) zajmująca się wytwarzaniem i sprzedażą produktów spożywczych z grupy tzw. superfoods (żywność bogata w składniki odżywcze). Najbardziej są znani z produktów zawierających chlorellę. To zielone glony, które - z uwagi na mnogość witamin i minerałów - stosuje się w diecie wegetariańskiej jako zamiennik mięsa oraz jako substancję wspomagającą odchudzanie.
- Firma szukała wsparcia, chcąc poprawić swoje receptury na zdrowe batoniki i opracować ich inne warianty smakowe - tłumaczy dr Andrzej Małkowski, szef Biura Transferu Technologii UMB.
Chodziło o poprawienie walorów smakowych, wyeliminowanie niepotrzebnych cukrów oraz eliminację substancji konserwujących.
Zakład Bromatologii specjalizuje się w badaniach dotyczących żywności. Najbardziej znane są jego opracowania nt. wpływu miodu na terapię nowotworu mózgu. Wspólnie z partnerem biznesowym opracowano tam nawet suplement diety, który wspiera leczenie. Zresztą większość skomercjalizowanych osiągnięć naukowych na całej UMB, pochodzi właśnie z laboratoriów Zakładu Bromatologii.
Całe zlecenie udało się zrealizować w końcu 2018 r. W sumie przygotowanych zostało siedem receptur na zdrowe przekąski. Jednak dopiero teraz Purella pochwaliła się tym faktem. Wszystko dlatego, że firma otrzymała dofinansowanie od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na budowę nowej linii produkcyjnej, która będzie wytwarzać batoniki.
- Ten projekt opłacał się wszystkim. Firma ma nowe receptury, a my jako uczelnia zarobiliśmy na ich opracowaniu - dodaje dr Małkowski.
Warto tylko przypomnieć, że 70 proc. zysku z tej transakcji trafiło bezpośrednio na konta naukowców, którzy brali udział w projekcie.
bdc