Prof. dr hab. n. med. Bożena Dobrzycka
Absolwentka Akademii Medycznej w Białymstoku. Prodziekan ds. Nauki Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB. Zawodowo z Uczelnią związana od początku swojej kariery zawodowej. Jest specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii.
Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w roku 1995 na podstawie rozprawy pt.: „Wewnątrzkomórkowe mechanizmy regulacji wydzielania estradiolu i mleczanów w hodowli komórek Sertoliego”. W roku 2011 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny na podstawie oceny dorobku oraz rozprawy pt.: „Wybrane biomarkery raków jajnika i endometrium”. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 15 września 2017 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
Prof. Dobrzycka jest autorką lub współautorką 81 publikacji naukowych. Za osiągnięcia naukowo-dydaktyczne była wielokrotnie nagradzana nagrodami Rektora UMB. W roku 2011 za działalność naukową otrzymała nagrodę Ministra Zdrowia. Była promotorem 4 prac doktorskich, 6 prac magisterskich, 12 licencjackich oraz recenzentem 2 rozpraw doktorskich, 28 prac magisterskich i 149 licencjackich. Zainteresowania naukowe prof. Dobrzyckiej skupiają się na ocenie przydatności prognostycznej i predykcyjnej wybranych markerów w onkologii ginekologicznej.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Michalina Brzóska
Absolwentka chemii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Filii UW w Białymstoku. Od 1992 roku pracuje w Zakładzie Toksykologii UMB, a od roku 2009 pełni funkcję kierownika Zakładu. Posiada specjalizację w zakresie toksykologii.
Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w roku 1998 na podstawie rozprawy pt. „Badania nad wpływem kadmu na gospodarkę wapniową w ustroju szczura”. W roku 2005, na podstawie rozprawy pt. „Wpływ kadmu zastosowanego w stężeniach odpowiadających narażeniom środowiskowym i zawodowym ludzi na układ kostny szczurów” i dorobku, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego.Tytuł profesorski otrzymała 23 września tego roku.
Prof. M. Brzóska jest autorką lub współautorką 111 prac opublikowanych w większości w czasopismach o zasięgu międzynarodowym (łączny IF 138,132; punktacja MNiSW 1495,5; indeks Hirscha wg.Web of Science 24, a łączna liczna cytowań 1720) oraz ponad 200 prac prezentowanych na konferencjach naukowych. Uzyskała 3 Zespołowe Nagrody Ministra Zdrowia oraz 8 Nagród Naukowych I st. i 6 Zespołowych Nagród Naukowych II st. Rektora UMB, jak również Nagrodę Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego.
Za całokształt działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz UMB w 2007 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
Opr.bdc