Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zmiany w orszaku rektorskim .
  • Ostatnia zmiana 08.10.2024 przez Medyk Białostocki

Zmiany w orszaku rektorskim

Inauguracja nowego roku akademickiego UMB stała się okazją do zaprezentowania zmian w ceremoniale uroczystości prowadzonych na naszej Uczelni.

Nowością będzie orszak rektorski, który prócz obecnych władz, będzie się składał także z byłych rektorów naszej Uczelni. Uszyto im specjalne czerwone togi (kolor rektorski) oraz przygotowano odznaki rektora-seniora. Rektorzy-seniorzy, podczas uroczystości, będą także siedzieć obok urzędującego rektora, w pierwszym rzędzie. Zmiana ta jest inicjatywą obecnego Rektora prof. Marcina Moniuszki.

Inną nowością są nowe insygnia prorektorskie. Tu sprawa była oczywista, kiedy zapadła decyzja o rozszerzeniu tego gremium z trzech do sześciu osób. Trzy nowe łańcuch prorektorskie są podobne do tych, już używanych, w UMB. Zwieńczone są godłem państwowym, wyżej mają herb Uczelni i łańcuch stworzony z liści dębu (symbol Uczelni). Różnica jest w elementach łączących herb UMB z łańcuchem.

Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym ma element symbolizujący róg obfitości, Prorektor ds. Medycyny Cyfrowej i Badań Klinicznych – rój neuronów, a Prorektor ds. Medycyny Prewencyjnej i Otwartej Nauki – serce trzymane w dłoniach.

Wybór takich oznaczeń konsultowany był zarówno pod kątem zgodności z tradycją i historią Uczelni, ale też języka łacińskiego (to język medycyny). Swoje uwagi mogli też zgłaszać prorektorzy. Łańcuchy zostały wykonane w białostockiej pracowni metaloplastycznej.

bdc