Prof. dr hab. n. med. Karol Adam Kamiński został nominowany przez prezydenta Bronisława Komoroskiego na najwyższy stopień naukowy. Prezentujemy jego biogram naukowy
Prof. Kamiński jest prodziekanem na Wydziale Lekarskim i adiunktem w Klinice Kardiologii.
Urodził się 8 marca 1975 roku. W 1993 roku zdobył złoty medal międzynarodowej olimpiady biologicznej oraz tytuł laureata ogólnopolskich olimpiady chemicznej, ukończył Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. Od trzeciego roku studiów pracował naukowo w studenckich kołach naukowych (pod opieką prof. Jana Braszko z Zakładu Farmakologii Klinicznej oraz dr Janusza Koreckiego z Kliniki Kardiologii).
W 2001 roku otrzymał roczne stypendium naukowe DAAD w Klinice Kardiologii i Angiologii Szkoły Medycznej w Hanowerze kierowanej przez prof. Helmuta Drexlera. Pod opieką prof. Denise Hilfiker-Kleiner zajmował się badaniami nad rolą szlaku przekaźnictwa interleukiny 6 w funkcji mięśnia sercowego.
W 2008 roku w Klinice Kardiologii Uniwersytetu w Hull (UK), kierowanej przez prof. JF. Clelanda, studiował nowoczesną opiekę nad chorymi z niewydolnością krążenia, a tę wiedzę wprowadza aktualnie w Klinice Kardiologii. W 2010 roku wyjechał na stypendium w Harvard Medical School finansowane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. W 2012 roku w ramach programu TOP500 Innovators uczestniczył w szkoleniu „Science management and commercialisation” na Uniwersytecie Stanforda w USA.
Od 2012 roku pełni obowiązki prodziekana Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim.
Jest autorem lub współautorem 141 prac publikowanych w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym, takich jak Cell, Circulation, Circulation Research, Atherosclerosis, FASEB Journal, International Journal of Cardiology. Sumaryczny Impact Factor wynosi 198,94. Na podstawie bazy Web of Science suma cytowań to 1001, a indeks Hirscha wynosi 12.
W swojej pracy stara się pogodzić pracę laboratoryjną z działalnością kliniczną i dydaktyczną. Przekazuje swoje zainteresowanie technikami biologii molekularnej oraz modelami zwierzęcymi młodym naukowcom. Jest promotorem 2 zakończonych i 2 otwartych przewodów doktorskich. Ma specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz w kardiologii. Zainteresowania kliniczne i naukowe koncentrują się wokół problemów niewydolności serca i nadciśnienia płucnego.
Opr. bdc