Vratislavia Sacra - tak nazywa się doroczny międzynarodowy festiwal chórów we Wrocławiu. W tym roku pierwsze miejsce i statuetka św. Cecylii, patronki chórzystów, trafiła do Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Wrocławski festiwal chóralny odbył się po raz trzeci. Udział w nim wzięły 22 zespoły, a poziom przygotowania każdego z nich oceniało międzynarodowe jury. Nasz chór okazał się bezkonkurencyjny w kategorii chórów mieszanych.
Jak zapracować na sukces?
Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki od godziny 19. W zasadzie każdy może przyjść i posłuchać. Obecnie warsztat chórzystów zdominował gospel, a nad przygotowaniem kolejnych występów czuwa dyrygentka Anna Moniuszko. Wysłuchanie trwającej dwadzieścia minut mszy w stylu gospel to niezwykle energetyzujące doświadczenie.
- Szukaliśmy repertuaru, który byłby odpowiedni przy okazji mniej oficjalnych występów - powiedziała Anna Moniuszko. - Gospel jest formą przyjemną dla każdego ucha, nie tylko tego wysublimowanego, przyzwyczajonego do słuchania poważnej muzyki. Dzieło jest przesycone energią. Na pierwszym koncercie z tym repertuarem okazało się, że w stosunku do tego, co wypracowaliśmy na próbach, chórzyści poszli krok dalej. Było to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie. Gospel wymaga zaangażowania, związanego nawet z ruchem ciała. Wówczas widzimy wykonanie takie, jak w amerykańskich kościołach.
Chórzyści, stanowiący obecnie trzon chóru UMB, są bardzo młodzi. Niektórzy ledwie zaczęli studia, a już wyjeżdżają na konkursy o zasięgu międzynarodowym i zdobywają prestiżowe wyróżnienia.
- Mamy bardzo dobry narybek. Większość chórzystów ma zaledwie dwuletnie doświadczenie, a to bardzo mało, jeżeli chodzi o śpiewanie w chórze - kontynuuje dyrygent. - Są to bardzo młodzi ludzie, którzy potrafią wyjść na scenę i dać z siebie wszystko. Zwykle powtarzam, że trzeba być przygotowanym na 120 proc., żeby podczas występu osiągnąć 100 proc. Oni nie mają takiego problemu, śpiewają chętnie i z pełnym zaangażowaniem, a ich występ na Vratislavia Sacra jak dotąd najlepiej tego dowodzi.
Najważniejsza jest harmonia
Z nowymi chórzystami bywało różnie, co zależało od rocznika studentów. Jakiś czas temu zdarzyło się, że spora grupa doświadczonych śpiewaków przestała uczestniczyć w próbach i wspierać zespół na konkursach. Problem z werbowaniem nowych członków chóru polegał głównie na tym, że nie wszyscy zdawali sobie sprawę z posiadania dobrego głosu.
Nie wszyscy wiedzą również, że uczestniczenie w próbach chóru to szansa na zupełnie bezpłatne doskonalenie warsztatu, wliczając w to naukę prawidłowego oddychania, ćwiczenie mięśni mimicznych twarzy oraz naukę projekcji głosu. Wszystko pod czujnym okiem prof. Bożenny Sawickiej, dziekan Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Często takie lekcje odbywają się niemal indywidualnie. Nikt nie może zostać pominięty, bowiem podstawą dobrego brzmienia tak dużego zespołu wokalnego jest „zgranie” ze sobą poszczególnych głosów oraz harmonia, jaką tworzą między sobą chórzyści.
- Ze względu na reformę edukacji, która w pewnym momencie zupełnie wykreśliła muzykę ze szkół, większość studentów nie ma żadnego doświadczenia, jeżeli chodzi o śpiewanie. Może dlatego nikt nie spodziewa się, że głos, używany co najwyżej do śpiewania pod prysznicem, nadaje się do stworzenia czegoś artystycznego. Tym większe jest ich zdziwienie, kiedy przychodzą na przesłuchania, a my mówimy im „chodźcie do nas, będziecie chórzystami” - podsumowała Anna Moniuszko.
Kiedy wreszcie okaże się, że student jednak nadaje się do śpiewania w chórze i zostaje zaproszony do uczestniczenia w próbach, łapie bakcyla. Tego samego, którego mają chórzyści naszej uczelni przynajmniej od sześćdziesięciu lat.
Proza życia
Marzeniem chórzystów jest wyjechać na kolejny konkurs, tym razem do Włoch. Problemem jak zawsze są finanse, ponieważ wyjazd do Wrocławia pochłonął lwią część rocznego budżetu chóru. Włochy pod tym względem będą znacznie bardziej wymagające.
- Z pewnością warto promować chór na występach za granicą. W ten sposób promuje się sam Uniwersytet - kończy Anna Moniuszko.
Inne plany? Po wakacjach rozpoczynają się już przygotowania do kolejnego koncertu bożonarodzeniowego. Wszystko inne zależy tak naprawdę od tego, ile będzie pieniędzy w kasie chóru.
Tomasz Dawidziuk
Wyniki
Kategoria chórów mieszanych dużych:
I miejsce: Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
II miejsce: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie
III miejsce: Chór Kameralny Senza Rigore z Wrocławia
Kategoria chórów mieszanych kameralnych: I miejsce: Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu
Kategoria chórów kameralnych o głosach równych: I miejsce: Wyrzyski Chór Męski
Kategoria chórów młodzieżowych mieszanych: I miejsce: Boys’ and Youth Choir Dagilėlis z Szawle na Litwie
Kategoria chórów dziecięcych: I miejsce: Children’s Choir Gloria z Żytomierza na Ukrainie
Kategoria muzyki cerkiewnej: I miejsce: Chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
bdc