Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Krzysztof Drygalski - kwestionariusz osobowy.
  • Ostatnia zmiana 06.11.2019 przez Medyk Białostocki

    Krzysztof Drygalski - kwestionariusz osobowy

    25-letni bydgoszczanin. Student VI roku kierunku lekarskiego i świeżo upieczony doktorant w Centrum Badań Klinicznych UMB.

    Dwukrotny zdobywca Stypendium Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia naukowe i tegoroczny laureat Diamentowego Grantu (to dzięki niemu mógł rozpocząć studia doktorskie jeszcze przez zakończeniem studiów lekarskich - red.). Kierownik grantu Narodowego Centrum Nauki Preludium 16 oraz współwykonawca kilkunastu projektów badawczych realizowanych na UMB. Stypendysta programu „100 stypendiów na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Kilkukrotny mistrz Polski i członek juniorskiej kadry narodowej w modelach szybowców swobodnie latających. Mimo młodego wieku ma za sobą staże w Polskiej Akademii Nauk, na Sorbonie czy Politechnice Federalnej w Zurychu.

    Prywatnie brydżysta, modelarz, fotograf amator, niedoszły pilot i inżynier lotniczy. W wolnych chwilach znika z plecakiem w górach albo szkicuje.

     

    Kim zostaniesz, jeśli znudzi ci się obecne zajęcie?

    Nie znudzi. Właśnie dlatego wybrałem naukę. Tutaj zawsze jest miejsce na coś nowego i niestandardowego. Można czasem o tym zapomnieć po kolejnej godzinie przed komputerem czy w laboratorium, ale to chyba jedno z najbardziej twórczych zajęć, gdzie gonimy właśnie za tym, co nas najbardziej interesuje i tym, co nieznane.

    Wybierasz bal wiedeński, błoto na Woodstocku czy koncert Zenka Martyniuka?

    Oczywiście koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich! Jedno z moich największych marzeń. Od kliku lat regularnie biorę udział w losowaniu biletów, niestety jak na razie bezskutecznie.

    Ulubione przekleństwo?

    Ciężko wybrać… W tej kwestii zdecydowanie doceniam bogactwo języka polskiego.

    Mam słabość do…

    Psów - zwłaszcza terrierów - oraz tortu truflowego z Cukierni Sowa. Bardzo chciałbym móc sobie pozwolić (zwłaszcza czasowo) na własnego czworonoga.

    Wolny wieczór: ze znajomymi w knajpce, tylko książki/film/serial, mam tyle zaległości, że tylko praca przy komputerze?

    Jaki wieczór? A tak szczerze, to każdy z tych wariantów brzmi dobrze. Choć najbliżej mi do sytuacji, którą Janusz Gajos opisał tak: „ważne jest znalezienie czwartego idioty, żeby się przerzucać kolorowymi kartkami”.

    W kuchni potrafię…

    Curry i crème brûlée. Z innymi rzeczami problem polega na tym, że w kuchni lubię eksperymentować. A jak to ze wszystkimi eksperymentami, nie zawsze się udają.

    Ulubiony przesąd?

    Jak na naukowca przystało, nie mam.

    Przedmiot w szkole, z którym byłeś na bakier?

    Bez wątpienia język polski, ale była to awersja odwzajemniona. Nie wiedzieć czemu polonistce zawsze przeszkadzało to, że podziwiam z okna planty wzdłuż Kanału Bydgoskiego, albo że obliczam naprężenia i momenty na poszczególnych belkach projektowanego mostu kratownicowego.

    Czego nie cierpisz ponad wszystko?

    Niesłowności i lenistwa.

    Ostatnią złotówkę wydasz na…

    Staram się nie posiadać tej ostatniej.

    Ulubiona książka/film lub autor/reżyser/aktor(ka)?

    Dziesięciu Murzynków. Generalnie bardzo lubię kryminały, zwłaszcza te od Agathy Christie i Marka Krajewskiego.

    Wstaję rano i?

    Patrz trzecie pytanie. Po czym zastanawiam się, kiedy wreszcie będę mógł zaczynać dzień o bardziej przyzwoitej godzinie.

    Jaki talent chciałbyś mieć?

    Anatomia dobitnie pokazała, że przydałaby mi się lepsza pamięć. Dodatkowo chciałbym w końcu nauczyć się dobrze grać na jakimś instrumencie.

    Jakie osiągnięcie naukowe/technologiczne robi na tobie największe wrażenie?

    Wiele jest takich. Jednak myślę, że najciekawsze są te, za którymi stoją pionierzy, którzy nie wahali się ryzykować i wierzyli w to, co robią. Tacy jak na przykład: H. Wells (odkrycie i walka o pierwszą narkozę), L. Blériot (pierwszy przelot nad Kanałem La Manche własnoręcznie zbudowanym samolotem) czy B. Marshall (udowodnienie na sobie roli H. pylori w zapaleniu żołądka).

    Opr. bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.