40 studentów, ze średnią wieku ok. 5 lat, rozpoczęło w połowie grudnia naukę w IV edycji Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka. Projekt od początku realizowany jest w Wydziale Nauk o Zdrowiu naszego uniwersytetu.
Uniwersytet przedszkolaków ma już swoje tradycje i sprawdzony program nauczania. Pierwsze zajęcia to inauguracja roku akademickiego. Jest Gaudeamus, hymn państwowy, przemówienia, ślubowanie, indeksy oraz mianowanie na żaka (wielkim ołówkiem) każdego z dzieci. W tym roku mistrzem ceremonii była prof. Elżbieta Krajewska-Kułak, prodziekan WNoZ.
- Całe studia składają się z 12 modułów-spotkań, podczas których poruszamy tematy związane z szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną - tłumaczy dr Andrzej Guzowski, kierownik uniwersytetu.
Rzeczą, która wyróżnia to nauczanie, to absolutny brak zajęć teoretycznych. Cała wiedza przekazywana jest w sposób praktyczny, często w laboratoriach, w których na co dzień uczą się prawdziwi studenci. Jak się robi zastrzyki? Dzieci pod nadzorem dorosłych same je robią fantomom. Prawdziwymi strzykawkami z igłami. Pierwsza pomoc? Szkolenie ze sztucznego oddychania prowadzone jest na prawdziwych manekinach. Nauka wzywania karetki odbywa się przez telefon, a na koniec maluchy oglądają karetkę i mogą zajrzeć w każdy jej zakamarek. Historię medycyny poznają w uczelnianym muzeum. Mają zajęcia z psychologii, fizjoterapii, poznają kulisy radiologii, ćwiczą prawidłowe oddychanie, poznają tajniki zdrowego żywienia.
- Taki maluch, kiedy wraca do domu po zajęciach, od razu zaczyna niejako szkolić z tego, czego się dowiedział, swoich rodziców, rodzeństwo czy dziadków. To taki dodatkowy efekt prozdrowotnego oddziaływania na innych naszego projektu - dodaje dr Guzowski.
Chętnych do studiowania jest dużo więcej niż miejsc. Ograniczeniem jest wielkość laboratoriów. W zajęciach uczestniczą przedszkolaki z dwóch białostockich placówek plus dzieci pracowników UMB.
Uniwersytet Zdrowego Przedszkolaka był pierwszym z dużych projektów prozdrowotnych realizowanych na WNoZ. Niejako z jego doświadczeń narodził się Uniwersytet Zdrowego Seniora, którego kolejna edycja wystartowała przed miesiącem.
bdc