Białystok jest w czołówce krajowej, jeśli chodzi o leczenie in vitro. Trzy białostockie kliniki znalazły się w pierwszej piątce w rankingu przygotowanym przez „Gazetę Wyborczą”.
W Polsce nie istnieje żadna instytucja sprawująca nadzór nad klinikami in vitro, nie ma systemu certyfikacji i akredytacji, kontroli jakości, obligatoryjnego rejestru procedur medycznych. Jeszcze do niedawna nie było nawet jednej zweryfikowanej listy takich ośrodków. Przez to nie było też możliwości, by porównać kliniki. Pacjenci kierowali się przede wszystkim opiniami innych.
„Gazeta Wyborcza” postanowiła przygotować przewodnik po klinikach in vitro. Kliniki oceniano na podstawie wielu parametrów m.in. doświadczenia (liczba ciąż klinicznych i porodów), skuteczności leczenia (liczba ciąż klinicznych w stosunku do liczby transferów zarodków) oraz kilkunastu innych parametrów możliwych do opisania za pomocą twardych danych, a także na podstawie rekomendacji samych lekarzy.
Jak podkreśla Gazeta Wyborcza: „Szczególnie imponujący jest dorobek dwóch placówek - białostockiej Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i warszawskiej kliniki nOvum. Białostocka klinika była pierwszą, w której 27 lat temu zespołowi prof. Mariana Szamatowicza udało się uzyskać ciążę in vitro. Od tamtej pory dzięki lekarzom kliniki urodziło się blisko 9 tys. dzieci. Jeszcze lepszy wynik uzyskała działająca od 1994 r. nOvum - wynosi on 10 tys. dzieci. Chociaż w Polsce nie prowadzi się statystyk urodzin po zapłodnieniu pozaustrojowym, to można szacować, że co piąte polskie dzieckoz in vitro przyszło na świat dzięki zabiegom wykonanym w klinikach białostockiej i nOvum”.
„Gazeta” oprócz skuteczności (wahającej się od 27 do niemal 50 proc. przy średniej europejskiej ok. 35 proc.), sprawdzała, czy kliniki mają certyfikaty ISO świadczące o wysokich standardach zarządzania, a kadra pracująca przy zabiegach odpowiednie kwalifikacje. Pod uwagę brane było również to, czy dana klinika ma swoje banki komórek i umożliwia zapłodnienie in vitro z użyciem jajeczek lub nasienia od obcych dawców. „Gazeta” oceniała również strony internetowe klinik: czy są tam cenniki poszczególnych procedur, mapka dojazdu, a także biogramy specjalistów. Dodatkowo punktowany był udział klinik w rządowym programie in vitro (wszystkie trzy białostockie kliniki biorą w nim udział - red.).
Top 10 klinik in vitro na podstawie punktów w rankingu i rekomendacji lekarzy (w nawiasach łączna liczba punktów)
1. Kriobank, Białystok (79)
2. nOvum, Warszawa (78)
3. Bocian, Białystok (69)
4. Provita Angelius Szpital z Katowic i Invicta Gdańsk (po 67)
5. Klinika Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Białystok (61)
6. InviMed, Warszawa (60)
7. INVICTA, Warszawa i Salve Medica, Łódź (59)
8. Macierzyństwo, Kraków (53)
9. VITROLIVE, Szczecin (52)
10. InviMed, Wrocław (51)
Oprac. km