Prof. Jolanta Małyszko, kierownik II Kliniki Nefrologii z Oddziałem Leczenia Nadciśnienia Tętniczego i Pododdziałem Dializoterapii otrzymała nagrodę rektora I stopnia, za największą liczbę publikacji. W rankingu stworzonym na potrzeby wyłonienia laureatów nagród rektora zajęła pierwsze miejsce, wręcz deklasując pozostałych konkurentów.
Prof. Jolanta Małyszko: - Moja przygoda z pracą naukową sięga czasów I LO w Białymstoku, bo tam po raz pierwszy, po kierunkiem Krystyny Kosteckiej prowadziłam prace naukowe jako warunek przystąpienia do Olimpiady Biologicznej. Potem przyszła praca w kołach naukowych w naszej Alma Mater i pierwsza publikacja.
Przeczytaj jeszcze: Nagrody naukowe rektora
Dzięki możliwościom jakie stworzyła Uczelnia młodym asystentom wyjechałam na stypendium rządowe do Hamamatsu (do Japonii), na uniwersytet z którym nasza uczelnia prowadzi współpracę naukową. Ciężka praca, szczególnie w obcym kręgu kulturowym, zaowocowała nie tylko ponad 20 publikacjami z listy filadelfijskiej, ale także pomysłem na pracę habilitacyjną. Prof. Akikazu Takada, doktor honoris causa naszej Uczelni, z którym dotąd utrzymuję bliski kontakt, zawsze mi powtarzał;” jesteś pracowita, pomogę Tobie, ale najważniejszy jest pomysł, i szybka realizacja, byś nie czytała o swoich przemyśleniach w Pubmedzie (angielskojęzyczna internetowa baza danych obejmująca artykuły z medycyny i nauk biologicznych- red.)”.
W kolejnych latach dzięki pomysłom zaczerpniętym na stażach klinicznych za granicą powstały następne prace, pojawiły się kolejne idee i współprace. W ostatnich latach, dzięki możliwościom stworzonym przez Uczelnię (takich jak np. wizyty studyjne czy stypendia finansowane z funduszy unijnych), mogę kontynuować wcześniejszą współpracę naukową i kliniczną z wiodącymi ośrodkami nefrologicznymi w Europie. Mam nadzieję, że potem te doświadczenia wykorzystam przy tworzeniu nowej kliniki o profilu nefrologicznym i stacji dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Ostatnie pięć lat bardzo wytężonej pracy to ponad 200 IF i ponad 3000 punktów MNiSW (sumaryczny IF to prawie 420 i prawie 4500 punktów MNiSW, ponad 2000 cytowań), rozdziały do prestiżowego podręcznika Oxford Textbook of Clinical Nephrology (4th Edition) i zaproszone wykłady (w tym, jako pierwszej osoby z Polski na American Society of Nephrology). To także mój wkład do dorobku i pozycji mojej Uczelni na przestrzeni ćwierć wieku.
Not. kama